Neschopnost udržet moč

Další názvy: inkontinence moči, samovolný únik moči, incontinentia urinae

Udržení moči je vázáno na funkci svěračů močové trubice ovládaných nervovou činností a také závisí na napnutí stěny močového měchýře. Jakmile tento tlak převáží nad tonem svěračů, dojde k úniku moči.

Staří lidé mají často již ochablejší svalovinu svěračů, a proto nejsou schopni občas nebo i stále moč udržet. Tomuto stavu se říká inkontinence. Může se však vyskytnout i u lidí po úrazech míchy, kdy dojde k přerušení nervového zásobení. Bohužel v obou případech nejde tento stav již nějak zvrátit a člověk musí používat pleny.

Při trvalém postižení může být napojen na permanentní močový katetr (cévku), kdy mu moč odtéká přímo do sáčku.

S neschopností udržet moč se setkáváme také u dětí, kde je zhruba do pěti let tolerována jako normální. Někdy se i starší děti mohou častěji pomočovat v noci, nejedná se při tom o žádnou chorobu, ale dítě to může hůře snášet (pocity méněcennosti, strach z prozrazení, trapné příhody apod.). Bývá to zaviněno sníženou aktivitou jednoho hormonu (antidiuretický hormon - ADH), který jinak způsobuje zadržování moči v noci, nebo když je tělo dehydratováno.

Léčebně se v tomto případě může uplatnit podávání syntetického ADH nebo imipraminu. Poraďte se o tom s vaším pediatrem!

Existují však i jiné důvody pro pomočování starších (školních) dětí – nadměrný stres, problémy v rodině atd.

Diskuze o neschopnosti udržet moč

Napište prosím svoji zkušenost s: neschopnost udržet moč

Váš příspěvek
ZDENĚK GAŠPAR
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.6.18 20:50
Mam bolest při čuraní a pak na konec jde srazenakrem

Mam bolesti pod břichem, horečku nemam, a nic mně nebolí.

PravejPesimista
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.4.16 16:25

Citit tlak*

PravejPesimista
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.4.16 16:23
I kapinka filosofie xD

Ja mel kdysi „inkontinenci“ moci, kdyz me nevlastni fotr mlatil, tak ze jsem nakonec tu moc vazne neudrzel a pak me ten smejd jeste liskal za to, ze jsem se pomocil. Zajimave je, ze v dospelosti mam parurezu :D nevim ci diky nvl. fotrika ci nejakemu homo na toaletach :D ktery jen „pozoruje“ :D ci kombinaci. Vypada to ze jen plkam ale chci tim krapet taky naznacit ze by mohli mit zeny s inkotinenci nervozitu ci dokonce strach, citit strach. Tezko rict ale vsadil bych si na to.+ Na ty svalstva viz. nize, pokud by to kurz umoznoval teda

Kazdopadne jsem zkousel mnohe a zatim nic az teda na https://cs.wikipedia.org/…gelovy_cviky coz se mi zda dost logicke :D (pravdepodobne) ale s mym smyslem pro rutinu :D zatim nemuzu nic rict. Kazdopadne by to mohlo pomoct i zenam s inkontinenci.Ja bych totiz nejspis potreboval opak :D si ted uvedomuju, tech svalu tam bude „pozehnane“ xD

1corre1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.14 22:28
Úroveň článku

Dobrý den,

můj příspěvek se zřejmě nebude mít u autora pozitivní ohlasy, ale jsem nucen se vyjádřit k úrovni tohoto článku. Nejsem zastáncem toho, že když článek nevyjde v tištěné podobě, není třeba dodržovat základní gramatická pravidla češtiny. Kromě faktických chyb, jako je třeba autorova neschopnost rozeznat rozdíl mezi „nějak“ a „nijak“ dává málokterá věta hlavu a patu. Dle mého názoru je tento výtvor směrován k neodborné veřejnosti. Snaží se přitom, neúspěšně, kombinovat jednoduché věty a odborná slova, čímž vzniká jakýsi pseudo-odborný článek. Pokud není článek určen akademické půdě a přesto obsahuje odborné výrazy, měl by je alespoň napřed vysvětlit (např. „ton“), mimochodem je to zvykem i v odborných publikacích, kde se dá předpokládat, že čtenář daný termín zná. Stavbu jednotlivých vět nebudu ani komentovat, jen je nutno říci, že každá by se dala napsat lépe (především srozumitelněji, což by měla být primární vlastnost věty na takovýchto stránkách). Smyslem mého komentáře není urazit autora, nebo provozovatele těchto stránek, ale to, aby se nad sebou a svým dílem autor alespoň trochu zamyslel (a provozovatel stránek nad tím, koho nechá publikovat články pod jeho jménem). A také aby si příště po sobě své dílo alespoň jednou přečetl, možná by to pak nevypadalo jako domácí úkol žáka šesté třídy napsaný v autobuse po cestě do školy.

Vložit nový komentář