Neschopnost udržet moč

Další názvy: inkontinence moči, samovolný únik moči, incontinentia urinae

Udržení moči je vázáno na funkci svěračů močové trubice ovládaných nervovou činností a také závisí na napnutí stěny močového měchýře. Jakmile tento tlak převáží nad tonem svěračů, dojde k úniku moči.

Staří lidé mají často již ochablejší svalovinu svěračů, a proto nejsou schopni občas nebo i stále moč udržet. Tomuto stavu se říká inkontinence. Může se však vyskytnout i u lidí po úrazech míchy, kdy dojde k přerušení nervového zásobení. Bohužel v obou případech nejde tento stav již nějak zvrátit a člověk musí používat pleny.

Při trvalém postižení může být napojen na permanentní močový katetr (cévku), kdy mu moč odtéká přímo do sáčku.

S neschopností udržet moč se setkáváme také u dětí, kde je zhruba do pěti let tolerována jako normální. Někdy se i starší děti mohou častěji pomočovat v noci, nejedná se při tom o žádnou chorobu, ale dítě to může hůře snášet (pocity méněcennosti, strach z prozrazení, trapné příhody apod.). Bývá to zaviněno sníženou aktivitou jednoho hormonu (antidiuretický hormon - ADH), který jinak způsobuje zadržování moči v noci, nebo když je tělo dehydratováno.

Léčebně se v tomto případě může uplatnit podávání syntetického ADH nebo imipraminu. Poraďte se o tom s vaším pediatrem!

Existují však i jiné důvody pro pomočování starších (školních) dětí – nadměrný stres, problémy v rodině atd.

Diskuze o neschopnosti udržet moč

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: neschopnost udržet moč

Váš příspěvek
Zuzuša
43 příspěvků 24.6.20 18:17

Dobrý nápad vyzkoušet si pomůcky na vzorku, který si vyberu.

wendulinaa
82 příspěvků 23.6.20 19:42

Objednala jsem si pár vzorků na vyzkoušení a uvidím.

anduskan
120 příspěvků 21.6.20 15:20

Spíše lehčí formu, ale inkontinenční pomůcky musím mít. Oblíbila jsem si Active kalhotky. Nakupuji na http://care4you.cz.

wendulinaa
82 příspěvků 20.6.20 12:29

A jak silnou ji máte? U mě to postoupilo do středně těžké, takže vítám tip na solidní prověřenou značku. Kde prosím nakupujete?

anduskan
120 příspěvků 17.6.20 19:37

Inkontinencí trpím delší dobu, vyzkoušela jsem různé značky. V poslední době mě vyhovují inkontinenční pomůcky od Seni.

Anezzzzka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.3.20 11:06

Ano můžete si koupit i bez receptu, zeptejte se v lékárně nebo se podívejte na internetu na inkontinenční pomůcku diveen. Je tam ale rozdíl, pokud si to půjdete kupovat sama nebo s receptem. Pokud ji budete mít napsanou na recept, tak je tam pak doplatek jen nějakých 80 kč.

Kamilkala
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.3.20 14:22

Nevíte jak se to přesně jmenuje? Mohla bych to koupit i bez receptu, abych to mohla vyzkoušet?

Anezzzzka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.20 14:49

Ano, dlouho jsem se ale styděla to jít někde řešit. Teď vím, že to byla chyba. Šla jsem s tímto problémem k doktorce, která mi hned napsala recept na inkontinenční pomůcku, kterou jsem si vyzvedla v lékárně. Od té doby mohu zase normálně chodit na veřejnost, beze strachu, že by se mi něco takového stalo.

Kamilkala
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.20 09:36

V poslední době se mi několikrát po sobě stalo, že když jsem se někde rychleji pohnula, kýchla nebo zasmála, tak jsem neudržela moč. Poprvé jsem se tomu trochu zasmála, ale teď když se mi to děje častěji, tak už jsem z toho opravdu dost nervózní. Řešila jste některá stejný problém?

ZDENĚK GAŠPAR
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.6.18 20:50
Mam bolest při čuraní a pak na konec jde srazenakrem

Mam bolesti pod břichem, horečku nemam, a nic mně nebolí.

PravejPesimista
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.4.16 16:25

Citit tlak*

PravejPesimista
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.4.16 16:23
I kapinka filosofie xD

Ja mel kdysi „inkontinenci“ moci, kdyz me nevlastni fotr mlatil, tak ze jsem nakonec tu moc vazne neudrzel a pak me ten smejd jeste liskal za to, ze jsem se pomocil. Zajimave je, ze v dospelosti mam parurezu :D nevim ci diky nvl. fotrika ci nejakemu homo na toaletach :D ktery jen „pozoruje“ :D ci kombinaci. Vypada to ze jen plkam ale chci tim krapet taky naznacit ze by mohli mit zeny s inkotinenci nervozitu ci dokonce strach, citit strach. Tezko rict ale vsadil bych si na to.+ Na ty svalstva viz. nize, pokud by to kurz umoznoval teda

Kazdopadne jsem zkousel mnohe a zatim nic az teda na https://cs.wikipedia.org/…gelovy_cviky coz se mi zda dost logicke :D (pravdepodobne) ale s mym smyslem pro rutinu :D zatim nemuzu nic rict. Kazdopadne by to mohlo pomoct i zenam s inkontinenci.Ja bych totiz nejspis potreboval opak :D si ted uvedomuju, tech svalu tam bude „pozehnane“ xD

1corre1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.14 22:28
Úroveň článku

Dobrý den,

můj příspěvek se zřejmě nebude mít u autora pozitivní ohlasy, ale jsem nucen se vyjádřit k úrovni tohoto článku. Nejsem zastáncem toho, že když článek nevyjde v tištěné podobě, není třeba dodržovat základní gramatická pravidla češtiny. Kromě faktických chyb, jako je třeba autorova neschopnost rozeznat rozdíl mezi „nějak“ a „nijak“ dává málokterá věta hlavu a patu. Dle mého názoru je tento výtvor směrován k neodborné veřejnosti. Snaží se přitom, neúspěšně, kombinovat jednoduché věty a odborná slova, čímž vzniká jakýsi pseudo-odborný článek. Pokud není článek určen akademické půdě a přesto obsahuje odborné výrazy, měl by je alespoň napřed vysvětlit (např. „ton“), mimochodem je to zvykem i v odborných publikacích, kde se dá předpokládat, že čtenář daný termín zná. Stavbu jednotlivých vět nebudu ani komentovat, jen je nutno říci, že každá by se dala napsat lépe (především srozumitelněji, což by měla být primární vlastnost věty na takovýchto stránkách). Smyslem mého komentáře není urazit autora, nebo provozovatele těchto stránek, ale to, aby se nad sebou a svým dílem autor alespoň trochu zamyslel (a provozovatel stránek nad tím, koho nechá publikovat články pod jeho jménem). A také aby si příště po sobě své dílo alespoň jednou přečetl, možná by to pak nevypadalo jako domácí úkol žáka šesté třídy napsaný v autobuse po cestě do školy.

Vložit nový komentář