Neschopnost racionálního myšlení

Další názvy: neschopnost racionálního uvažování

Neschopnost racionálního myšlení vídáme u celé řady onemocnění či stavů. Omezená či úplně snížená schopnost racionálního uvažovaní nastává při kvalitativních změnách vědomí : např. u deliria, dále u intoxikací celou řadou látek – např. alkoholem apod.

Jedním z příznaků demence je i neschopnost racionálně uvažovat. Např. u Alzheimerovy nemoci je neschopnost člověka racionálně přemýšlet typická až pro pozdější stádia nemoci, na prvním místě se uplatňují lehké poruchy paměti.

Přistupuje stav, který se dá popsat jako zmatenost – člověk se ztrácí i na pro něj známých místech, pamatuje si co dělal před 20 lety, ale ne to, co dělal před hodinou – poruchy recentní paměti.

Pokud starší člověk má problémy s pamětí, nejedná se ve většině případů o závažný problém, ale jako o přirozený pochod procesu stárnutí. Pokud se ztrácí např. cestou z obchodu, nevybavuje si skutečnosti, které se staly v poslední době, zapomíná názvy různých předmětů apod., měl by navštívit lékaře.

Tyto příznaky jej budou velmi zatěžovat - zpočátku nemoci má nemocný náhled na chorobu - uvědomuje si, že je nemocný. S progresí nemocí si přítomnost nemoci neuvědomuje.

Pacient s demencí či mentální retardací není schopen řešit běžné problémy, které přináší sám život – uvařit si jednoduché jídlo, obléci se apod. K tomuto se přidružuje celá řada dalších poruch.

Neschopnost racionálního myšlení najdeme u celé řady psychických poruch. Jako příklad můžeme uvést schizofrenii. Schizofrenie je psychotické onemocnění, které se projevuje poruchou myšlení ( nemocný má bludy ) a poruchou vnímání čili trpí halucinacemi.

Obzvláště nebezpečná je paranoidní schizofrenie – nemocný je přesvědčen, že jej někdo pronásleduje s cílem mu ublížit, zabít ho apod. Může přestat jíst, protože mu hlas našeptává, že je někým otrávené. Jinak se může schizofrenie projevovat celou řadou příznaků.

Příbuzní člověka s poruchou racionálního myšlení by měli co nejdříve nemocnému zařídit specializovanou pomoc. Schizofrenie se obvykle projevuje v časné dospělosti, ale může vzniknout kdykoliv. Alkoholici či drogově závislí se dají rozpoznat podle dalších znaků a příznaků.

Diskuze o neschopnosti racionálního myšlení

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: neschopnost racionálního myšlení

Váš příspěvek
andy 87
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.7.15 19:21

Dobrý den. Mám veliké problémy sama se sebou.Od dětství mám deprese, které vyvrcholily porody. Nejdříve to byla maniodepresivní psychoza.jsem v úplném invalidním důchodu. Teď je to schizoafektivní porucha. Příznaky, málo si pamatuji jsem nesoustředěná, neustále mám černé myšlenky, často pláču, mám pocit, že jsem zaostalá, nic nevím. Bojím se sama sebe, lidí, nechodím mezi lidi, vyhýbám se jim. Zcela jsem se uzavřela do sebe, mám pocit, že nemám ráda ani rodinu, nerozumím si s nimi, nevím o čem povídat, nemám žádné zážitky. Jsem prázdná. Ztratila jsem všechny kamarádky. Mám přítele už 20 let, kterého neustále podezírám, mám i bludy. Celá rodina je zatím se mnou, ikdyž se bojím, že je pomalu díky mé nemoci ztrácím. Prosím o radu, už nemohu dál, nechce se mi žít.

sany284
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.12.13 12:07

Začala jsem mít problémy, když mi bylo 12 a matka se rozešla s mým otcem a od Té doby mám neustálé záchvaty, bludy, halucinace, většinou si nepamatuji jména ani názvy-jen obrázky ve své hlavě. Trpím záchvaty až skoro bezvědomí s hyperventilací. Naposledy jsem měla záchvat, asi před 3týdny..byla jsem tak na dně, že jsem skoro ztratila až vědomí. Naštěstí byl u mě můj přítel, který mi ve všem moc pomáhá a nikdy mě nezradil. Léčím se na psychiatrii ataraxem, paní doktorka mi předepsala i Neurol, ale bohužel mi stačí že jsem závislá na nikotinu a nechci spadnout do horších drog.Od té doby co mě alkohol dostal tak na dně, že jsem bylo skoro nemožné se zvednout ze země, jsem se rozhodla prozatím abstinovat-mé halucinace se ještě zhoršovali samozřejmě i bludy a hlasy. Vystudovala jsem SOU učební obor-kosmet. služby, ted jsem se dala na podnikání, s přítelem spolu bydlíme už přes půl roku a všechno je skvělé až na rodiče kteří mi neustále ubližují. Moje matka je psychotický paranoik a můj otec je schizofrenik a jeho matka byla taky, ale nechce si to přiznat. Tak jsem se rozhodla, že rodinu uplně odříznu od sebe a budu se hlavně soustředit na partnera a práci. Většinu kamarádek jsem opustila, protože jsem introvert a radši trávím čas o samotě(někdy i ve svých vlastních myšlenkách).Bydlíme za Prahou v krásné chatové oblasti, nikde nikdo..Mám tu klid ale vzpomínky neustále zůstávají, prosím poradte..už vážně nevím jak dál. Chci se dát dohromady, ale mám za sebou takových rodinných traumatů a problémů, že sama nevím jestli to ještě někdy zvládnu. Děkuji mockrát, předem.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: