Neprospívání

Další názvy: pomalé přibývání na váze u dětí

Co to znamená?

Jako neprospívání lze označit takový stav, kdy jedinec (nejčastěji malé dítě) nepřibírá na váze tak, jak by měl nebo pokud vezmeme v potaz staršího člověka, tak zde jako neprospívání nazýváme situaci, kdy člověk hubne a i přes „normální“ kalorický příjem nemůže na váze přibrat. Možností je několik, od nejlehčích forem nechutenství vlivem stresu nebo okolních událostí po nejdramatičtější – onkologická onemocnění (nádorová onemocnění). Vždy je třeba si položit otázku: Co je tady špatně, proč se váha nehýbe? U malých dětí je to velmi častý problém, po konci kojení může mít dítě problém s přechodem na jinou stravu, strava mu nechutná, může zde být vyjádřen i truc vůči rodičům, případně stres v rodině, který se přenesl na dítě. U větších dětí je dobré zjistit, jaké vztahy panují ve škole a jestli není náhodou obětí šikany. S velkou pravděpodobností by se to projevilo dříve, než váhové úbytky, ale vyloučit se tato možnost nikdy nedá. Spadají sem samozřejmě i poruchy metabolismu – například štítná žláza. Ale bez genetické rodinné zátěže a odborného vyšetření je zbytečné o nich uvažovat.

U starších lidí je strava a pitný režim všeobecným problémem, ve stáří fyziologicky klesá chuť k jídlu a klesá potřeba přijímat tekutiny, tudíž někteří starší lidé ve vyšším věku hubnou (někdy i výrazně) díky tomuto. Pokud ale úbytek váhy je větší než 10kg za maximálně šest měsíců, je třeba uvažovat o možnosti nádorového onemocnění. Také prudké snížení váhy může mít na svědomí snížená funkce štítné žlázy nebo Adisonova choroba.

Co s tím dělat?

V případě, že nedokážete jasně říci, co by za příčinou neprospívání, ať už ve smyslu nepřibírání na váze nebo rapidním snížení váhy, mohlo stát, je vhodné vyhledat lékaře, který má možnost onu skrytou příčinu (konkrétně například metabolické choroby – štítná žláza, Adisonova choroba apod.) odhalit a zahájit léčbu.

Diskuze o neprospívání

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: neprospívání

Váš příspěvek