Neplodnost

Další názvy: sterilita, infertilita

Neplodnost, odborně sterilita, znamená neschopnost počít potomka.

Pravděpodobnost otěhotnění zdravé ženy mladší 35 let při pravidelném pohlavním styku je asi 16% během jednoho menstruačního cyklu. Toto číslo je samozřejmě průměr v populaci, u některých žen je pravděpodobnost vyšší, u některých nižší. S věkem poté pravděpodobnost otěhotnění klesá, ve 40 letech je to 5% na cyklus.

Jelikož je pravděpodobnost otěhotnění během jednoho cyklu relativně nízká i u zdravých párů, považují se za neplodné ty páry, u kterých nedošlo k početí potomka za 1 rok pravidelného pohlavního styku. Takových párů je v naší populaci 10-15%.

Udává se, že zhruba u 40% neplodných párů je neplodná žena, u 40% je neplodný muž a ve 20% je „vina“ u obou partnerů, či se příčina nepodaří zjistit.

Ve většině případů se s problémem otěhotnět svěří žena svému gynekologovi, vyšetřit se ale musí oba partneři.

Při pátrání po příčině neplodnosti u ženy provede gynekolog nejprve anamnézu a základní gynekologické vyšetření, pokud příčina není ihned jasná, je nejprve podrobněji vyšetřen partner, u kterého se provádí tzv. spermiogram, což je laboratorní vyšetření spermatu získaného masturbací. Vyšetření prokáže, zda je ve spermatu dostatek kvalitních spermií či ne. U ženy je vyšetřování složitější, někdy je třeba provést větší množství vyšetření.

Mužská neplodnost je nejčastěji v důsledku malého množství živých spermií v ejakulátu, příčina se ale většinou nezjistí. U ženy může být příčina v hormonální nerovnováze, v uzavřených vejcovodech po zánětu, ve vrozených vadách dělohy aj.

Pokud se nalezne léčitelná příčina neplodnosti, je její odstranění na prvním místě. Dále může pomoci takzvaná asistovaná reprodukce, speciální centra asistované reprodukce jsou ve větších nemocnicích.

Diskuze o neplodnosti

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: neplodnost

Váš příspěvek
Gabča Biriová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.2.18 15:39
Mužská neplodnost

Co znamená když má muž mladší než 30let když má pohlavní vztyk a do ženy se dostane vetší množství spermijí a má negatyvní test na těhotenství??? :,(

BRDL
1 příspěvek 13.9.12 16:03
Neplodnost

Dobrý den, jezdím několik let do nemocnice Na Homolce.Jsem 2× po ozáření leksell. gama nožem cév v mozku. V mozku mám ještě nezhoubný nádor-gliom, který je ve sledování. Několik let mi zakázali miminko.
Dnes mi je 34 let a zjistili mi špatné zrání vajíček a prokázala se u mě i Leidenská mutace. Informace vím od pondělka. Musím ještě navštívit hematologické vyšetření. Bylo mi oznámeno, že můžu otěhotnět pouze umělým oplodněním a že budu musem mít dvojnásobnou dávku hormonů. Nevím, zda to vše zvládnu. Dočetla jsem se na internetu, že se zrání vajíček dá řešit hormony, který zrání vajíček podporuje. Můžete mi prosím poradit? Mohla bych zkusit utrogestan? J Ráda bych poznala někoho, kdo prochází něčím podobným. Děkuji…

bl123
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.4.12 15:49
Neplodnost

Dobrý den,

mám dotaz .

S partnerem se 2 roky snažíme o miminko a bohužel nevychází nic.

v 16 letech jsem prodělala potrat kdy jsem měla po něm spousty zánětů trvalo mi skoro rok se vyléčit .

Po potratu mi doktorka nasadila depo proveru tu jsem vysadila v roce 2009 a do 3 měsíců jsem dostala menstruaci .Tu mám pravidelnou každý měsíc.

Rozdíl je že 1 den trpím hroznýmy bolesti.

Poraďte mi prosím kam mohu jít když se chci nechat vyšetřit vejcody ,vaječníky ,a dělohu .Dělám si už velké starosti ..

Děkuji Blanka

Vložit nový komentář