Nateklé mandle

Další názvy: oteklé mandle, otok tonzil

Mandle (tonsily) jsou malým lymfatickým orgánem v hrdle. Jejich úlohou je místní obrana proti škodlivým mikroorganismům, tj. bakteriím a virům. Otok mandlí spolu s bolestí v krku a jeho zarudnutím signalizuje zánět, angínu. Cílem mandlí je odstranit bacil již v tomto úseku horních dýchacích cest, než aby se dostal níž a vyvolal například bronchitidu nebo zápal plic. Proto není odstraňování mandlí (tonzilektomie) až tak jednoznačná jako se myslelo dříve. Pacienti pak trpí častějšími chorobami dolních cest dýchacích. Naopak při častých angínách (například 4 angíny do roka) může pacientům odstranění mandlí pomoci.

Kromě zarudnutí a zduření mandlí se při angíně tvoří povlaky různého charakteru podle vyvolávajícího činitele. Tím mohou být nejčastěji streptokoky, stafylokoky, ale také různé viry (například mononukleóza). Dříve zákeřnou nemocí býval záškrt, při němž se na mandlích tvořily špinavě šedé povlaky přesahující okraje mandlí až vznikaly jakési blány. Nateklé mandle mohou být vedlejším příznakem i u vzácnějších nemocí jako je syfilis, leukémie, infekce HIV apod.

Vždy je důležité odlišit závažný stav vyžadující lékařskou péči od běžného několikadenního onemocnění horních dýchacích cest, které zvládnete i bez návštěvy lékaře.

Virová vs. bakteriální infekce

Stejně tak je nutné zvážit, zda jsou na váš otok mandlí vhodná antibiotika. Ta zabírají jen na bakteriální původce nemoci, na virové jsou zbytečná a není radno s nimi na ně plýtvat. Na druhou stranu, pokud jsou vaše bolesti tak kruté, že vám znemožňují příjem potravy a tekutin, a hrdlo je výrazně zarudlé, ačkoliv tam ještě nejsou vytvořeny povlaky, je lepší antibiotika nasadit, protože bakteriální infekce se může k té virové brzy přidružit.

K rozeznání virové od bakteriální infekce nám pomohou některé odlišnosti. Při virové je většinou postiženo „více sliznic“, tzn. ne jen ta v krku, ale zároveň je třeba bronchitida (kašel) nebo zánět spojivek (svědění, slzení, zarudlé oči), kdežto při bakteriální silně dominují jen bolesti v krku, jsou bodavé nebo až řezavé. Virový zánět je kromě teplot provázen bolestmi kloubů a svalů.

Po ústupu teplot v případě virové infekce se pacient cítí mnohem lépe, u bakteriálních angín se po ústupu horečky cítí člověk stále nemocně (schvácenost, nechutenství, únava,…).

Existují i další ukazatele, zda nasadit antibiotika, ale ty patří již do rukou lékaře (laboratorní vyšetření apod.).

Diskuze o nateklých mandlích

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: nateklé mandle

Váš příspěvek
Daniel Kuzma
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.3.22 12:58

Mám nateklé mandle v krku spíše na fouklé

Mižeg
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.12.16 07:47
Nateklé mandle

Dobrý den.
Už třetím dnem mám nateklé mandle (bez povlaku) a zvýšenou teplotu (37°C). Chuť k jídlu mám a není mi nic jiného než ty bolavé mandle…
Nevíte za jak dlouho to zmizí či co to je?

nelíís
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.14 22:34
nateklé mandle

Dobrý den, 3 den mám nateklé a bolavé mandle, ale jen v krku. Pořád jsem nachlazená. Může to být virového původu HIV? Dva roky jsem ve stresu, bojím se, že jsem HIV pozitivní. Nic jiného mi není. Mohou se objevit příznaky za dva roky? děkuji za odpověd´

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: