Nateklá příušní žláza

Další názvy: otok přiušnice

Příušní žláza je jednou ze tří velkých párových slinných žláz. Nachází se pod uchem a na okrajích dolní čelisti. V těchto místech můžeme vidět nebo nahmatat otok při různých onemocněních příušních žláz.

Otok může být oboustranně nebo jen na jedné straně tváře. Někdy bývá zarudlý a na dotek bolestivý jako je tomu především u zánětů. Většinou se vytvoří nejdřív na jedné straně a posléze i na straně druhé. Známé epidemické onemocnění dětí jsou příušnice. Dnes už nejsou příliš časté, protože patří do schématu povinného očkování. Projevují se náhlým otokem parotidy s horečkami, při jejich delším trvání otéká i druhá žláza. Pacient má pocit napětí v karotidách, pociťuje bolestivost při otevírání úst. Žláza je těstovitá, málo pružná, kůže nad ní je spíše bledá. Na nemoc je třeba dávat pozor z hlediska jejích komplikací (virus se může rozšířit i do slinivky břišní, do mozku a u mužů do varlat) a vysoké nakažlivosti. Bolesti můžete tlumit sami přikládáním vlažných obkladů. Nezbytný je klid na lůžku, někdy i hospitalizace.

Existují ale i jiné záněty příušních žláz, než jsou příušnice. Některé otoky při zánětech mohou být vyplněny hnisem. Kromě toho od zánětu musí lékař odlišit rakovinové bujení. U nádorových onemocnění je „oteklá“ spíš jen jedna strana a zduření, které je v tomto případě tvořenou nádorovými buňkami, není bolestivé (vyjma pokročilých forem zhoubných nádorů). Na pohmat je místo měkčí, elastické a pohyblivější proti spodině u benigních („dobrých“) nádorů, naopak tužší a přiléhající těsně k okolí (čili nepohyblivé) u zhoubných nádorů.

Většina nádorů této oblasti je však naštěstí benigní a dá se dobře odstranit.

Diskuze o nateklé příušní žláze

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Sestricky z nemocnic včera v 20:27  Baba 6
Jsem v karanténě, i když mám test negativní? včera v 12:37  Dicentra27 22
Infekčnost COVID včera v 13:03  lejzyyyy 8
Dávat dítě do školky? Corona virus 27.11.20 12:57  Michelle_M 66
Covid a prarodiče 25.11.20 22:32  JezinkaBezinka 42
Neošetření u lékaře 25.11.20 19:53  Anonymní 44

Napište prosím svoji zkušenost s: nateklá příušní žláza

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: