Nadprůměrná inteligence

Inteligencí označujeme míru schopnosti odvodit si řešení různých situací ze známých vzorů. Dá se měřit nejrůznějšími testy zkoumající různé oblasti inteligence. Průměrná inteligence je okolo 100 mezinárodních bodů, nadprůměrná se pohybuje přes 130 bodů IQ. Pro celkovou schopnost jedince zachovat se v různých situacích jsou ale důležité i další aspekty. Jedná se o takzvanou sociální neboli emoční inteligenci, vyjadřující schopnost analyzovat vztahy v dané společnosti a udržovat společenský takt.

Celkově je nadprůměrná inteligence pozitivním jevem, který může danou osobu předurčit k velkým profesním úspěchům. Některé osoby s velmi vysokým IQ jsou ale slabší v sociálním cítění, neboli nemají tak vysoké „emoční IQ“, a proto se špatně integrují do společnosti a těžko se jim navazují vztahy.

Nadprůměrná inteligence se také objevuje u některých psychických poruch, například u autistů. Osoby postižené autismem často vynikají v jedné, často velmi složité činnosti, pokud jim vyhovuje forma testu, jsou schopni dosáhnout vysokých hodnot IQ, ale žijí „ve svém světě“, do kterého prakticky nepouštějí nikoho dalšího. Sociální inteligence je v těchto případech prakticky nulová, proto autisté, v závislosti na míře jejich postižení, bohužel většinou nejsou zařazeni do běžné společnosti.

Diskuze o nadprůměrné inteligenci

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Žádanka od lékaře - covid test zdarma? dnes v 10:41  Anonymní 19
Přístup školy a hygieny ke covidu v rodině žáka dnes v 09:46  Sue2008 149
Covid a změna společnosti včera v 17:51  Bábrdl 17
Problém s rouškou - bolí mě z ní hlava včera v 13:20  bse.pedro 15
Vrozená laryngomalacie a stridor - koronavirus 21.9.20 20:23  Sonmi 5
Vláda zítra zavře školy dnes v 10:43  Jana206 1108

Napište prosím svoji zkušenost s: nadprůměrná inteligence

Váš příspěvek
kaar
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.3.20 10:33
kde je pravda?

Jeden psychiatr -delal jsem testy - mi nameril nadprůměrnou inteligenci druhy - pohovor mi napsal retardace tak co si mam myslet? t.731726524

nickjméno
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.6.17 22:41
Chyby v článku!

Průměrné IQ: 90 - 110
Nadprůměrné IQ: 111 -…

Ukazuje se (výzkum), že autisty jsou „plodem“ kouření v těhotenství matky, babičky či obou.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: