Nadměrná spavost

Další názvy: hypersomnie, zvýšená spavost

Zvýšená spavost patří mezi poruchy spánku. Odborně se jí říká hypersomnie (je opakem nespavosti, které se říká insomnie). Může člověka obtěžovat dokonce více, než nespavost, protože člověk spí častěji, než by chtěl a nedokáže pak strávit plnohodnotně běžný den.

Jedná se buď o prodloužení nočního spánku, a nebo potřebu spánku v denní době. Hypersomnie je zároveň častým příznakem některých chorob – deprese, demence, roztroušené sklerózy a infekčních nemocí mozku.

Sekundární nadměrná spavost provází noční nespavost, kdy je člověk pak přes den unavený, nebo také obstrukční syndrom spánkovou apnoe (porucha dýchání při spánku, chrápání), syndrom neklidných nohou a psychózy.

Primární nadměrné spavosti (bez příčiny) se říká narkolepsie. Je charakterizovaná opakovanými usnutími v denní době, přičemž denní spánky jsou často krátkého trvání (5-30 min.) a nemocného osvěžují. Dalšími přidruženými příznaky mohou být kataplexie a spánková obrna.

Diskuze o nadměrné spavosti

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: nadměrná spavost

Váš příspěvek
Nishaknapp
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.22 04:30

Why not settling on games that is fun and at the same time your earning. Well it'll make suspense because of the game as well but dude just try it and it gave me hope while pandemic is real rn. Is the Martingale Strategy Effective or Not? Let’s Find Out…

seo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.4.22 19:07

As I procrastinate my research paper, I told myself that I should look for fast printing services that will also be considerate of the situation I'm currently in, good thing I inquired to this https://www.digitekprinting.com/coroplast-signs, all of my needs regarding the physical copy of my study was given and actually turned out for the better!

BOHUSLAVA PALANOVÁ
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.14 13:42
SPAVOST

DOBRÝ DEN, CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT, ZDA JE V POŘÁDKU MÁ NEUSTÁLÁ SPAVOST, KTERÁ MĚ CELKEM OBTĚŽUJE UŽ TÍM, ŽE VLASTNĚ MŮJ ŽIVOTNÍ STYL SE POHYBUJE POUZE PŘEZ SPÁNEK. MÁM PO SRDEČNÍ OPERACI DSS, LÉČÍM SE NA PSYCHIATRII, ZA LÉKY UŽÍVÁM Z TĚCH NEJZÁKLADNĚJŠÍCH ISOPTIN 80 3X DENNĚ, LENUXIN 2TBL RÁNO. RÁNO VSTÁVÁM V 5H DO PRÁCE, ODKUD SE VRÁTÍM V 10H, BLÍŽÍ SE 11H DOPOLEDNÍ A CHYSTÁM SE DO POSTELE, KDE STRÁVÍM AŽ 5H V KUSE BEZ PROBUZENÍ. PO VZBUZENÍ SE NECÍTÍM BÝT AŽ TAK ODPOČATÁ, UVAŘÍM SI KÁVU, ABY MĚ DROBET POSTAVILA NA NOHY, PADNE VEČER KOLEM 20H A JÁ BYCH ŠLA SPÁT OPĚT, KDY SPÍM CELOU NOC. CELKEM JSEM SAMA SEBOU ZNECHUCENÁ ŽE I MÉ OKOLÍ BERE V POTAZ, ŽE SPÍM A JÁ ZE DNE POMALU NIC NEMÁM, ŽÁDNÁ ENERGIE TÍM PÁDEM DO ŽIVOTA… DĚKUJI PALANOVÁ

Vložit nový komentář