Modravé zbarvení kůže

Další názvy: cyanóza, canóua končetin, modré končetiny, modrá kůže, modravá kůže

Modravému až modrofialovému zbarvení kůže a sliznic se odborně říká cyanóza. Je to způsobeno převahou redukovaného hemoglobinu v krvi (tedy toho, který neváže kyslík). U lidí s chudokrevností (anémií) se cyanóza nemusí vůbec projevit, protože mají celkově málo hemoglobinu a málo červených krvinek. Naopak u lidí, kteří mají více červených krvinek (tzv. polycytémie), vzniká cyanóza snadněji.

Cyanóza je signálem, že organismus trpí nedostatkem kyslíku z různých příčin. Mohou to být chronická onemocnění plic, kde se krev jinak okysličuje, vrozené vady srdce, oběhové selhání, různé otravy – dusičnany, dusitany (pozor musíme dávat hlavně v kojeneckém období při používání vody, kupujte výhradně kojeneckou vodu!) a sloučeninami síry. Při otravě kysličníkem uhelnatým se také snižuje vazba kyslíku na hemoglobin, ale zbarvení kůže je spíše červené.

Někdy jen stagnuje krev v kožních či slizničních kapilárách a v dané lokalitě odchází kyslík z krve do buněk. Krev v kapilárách pak zase prosvítá jako modrá. Jedná se spíš o koncové části těla – ušní boltce, prsty, nos, rty – než o celkové zbarvení jako je tomu o nemocí plic a vrozených vad srdce. Podobně se zbarví koncové části těla při prochlazení, kdy je možné tento jev zrušit ohřátím kůže.

Léčebná péče se zaměřuje na příčinu, která modré zbarvení vyvolala. Vždy je ale v těžších případech nutná oxygenoterapie – léčba kyslíkem.

Diskuse o modrání kůže

Modrá kůže kolem pupíku

Namodralá kůže kolem úst miminka

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: modravé zbarvení kůže

Váš příspěvek
seo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.6.22 18:31

I was amazed by how skilled they are in doing their work. I really needed a large amount of instructional manuals right away and they were able to give it to me. The prints were of premium quality and the binding was done meticulously"https://www.digitekprinting.com/foam-core-posters": https://www.digitekprinting.com/…core-posters their site through this link and see other services that they offer.

Nishaknapp
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.22 04:29

Why not settling on games that is fun and at the same time your earning. Well it'll make suspense because of the game as well but dude just try it and it gave me hope while pandemic is real rn. How to Play Like a Professional Online Gambler

hi fi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.6.13 22:31
ale běž,..

Dybys NEKECALhttp://priznaky. vitalion. cz/modrave-zbarveni-kuze/#

Vložit nový komentář