Modravé zbarvení kůže

Další názvy: cyanóza, canóua končetin, modré končetiny, modrá kůže, modravá kůže

Modravému až modrofialovému zbarvení kůže a sliznic se odborně říká cyanóza. Je to způsobeno převahou redukovaného hemoglobinu v krvi (tedy toho, který neváže kyslík). U lidí s chudokrevností (anémií) se cyanóza nemusí vůbec projevit, protože mají celkově málo hemoglobinu a málo červených krvinek. Naopak u lidí, kteří mají více červených krvinek (tzv. polycytémie), vzniká cyanóza snadněji.

Cyanóza je signálem, že organismus trpí nedostatkem kyslíku z různých příčin. Mohou to být chronická onemocnění plic, kde se krev jinak okysličuje, vrozené vady srdce, oběhové selhání, různé otravy – dusičnany, dusitany (pozor musíme dávat hlavně v kojeneckém období při používání vody, kupujte výhradně kojeneckou vodu!) a sloučeninami síry. Při otravě kysličníkem uhelnatým se také snižuje vazba kyslíku na hemoglobin, ale zbarvení kůže je spíše červené.

Někdy jen stagnuje krev v kožních či slizničních kapilárách a v dané lokalitě odchází kyslík z krve do buněk. Krev v kapilárách pak zase prosvítá jako modrá. Jedná se spíš o koncové části těla – ušní boltce, prsty, nos, rty – než o celkové zbarvení jako je tomu o nemocí plic a vrozených vad srdce. Podobně se zbarví koncové části těla při prochlazení, kdy je možné tento jev zrušit ohřátím kůže.

Léčebná péče se zaměřuje na příčinu, která modré zbarvení vyvolala. Vždy je ale v těžších případech nutná oxygenoterapie – léčba kyslíkem.

Diskuse o modrání kůže

Modrá kůže kolem pupíku

Namodralá kůže kolem úst miminka

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
PCR test týden po očkování včera v 11:31  ritterqa 19
Může mít miminko covid? 20.6.21 22:10  vokishka 31
Cesta do Polského Těšína za nákupem 19.6.21 22:14  vokishka 3
Testování před návratem do ČR ze zahraničí 18.6.21 20:21  LaPaloma 4
Covid test u kadeřníka 18.6.21 08:18  jednoslunicko 10
Covid , existuje či ne? Znám pravdu a napíšu vám ji. 16.6.21 09:32  admin 152

Napište prosím svoji zkušenost s: modravé zbarvení kůže

Váš příspěvek
hi fi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.6.13 22:31
ale běž,..

Dybys NEKECALhttp://priznaky. vitalion. cz/modrave-zbarveni-kuze/#

Vložit nový komentář