Mikroskopická krev v moči

Další názvy: mikrohematúrie, mikroskopická hematúrie

Krev v moči se odborně nazývá hematurie, znamená to přítomnost červených krvinek v moči. Může být buď mikroskopická, kdy ji lze prokázat pouze laboratorními metodami, nebo makroskopická, kdy ji jsme schopni zaznamenat i pouhým okem.

Odhaduje se, že červené zabarvení je lidské oko schopno zaznamenat asi při koncentraci 1 ml krve v 1 litru moči. Pokud je koncentrace krve v moči nižší, nevidíme ji, ale může ji prokázat lékař při běžné preventivní prohlídce pomocí diagnostického papírku, anebo při rozboru moče kvůli nějakému onemocnění.

Vyšetření moči pomocí diagnostického papírku (to je papírek, který se ponoří do zkumavky s močí a hodnotí se jeho zbarvení) je rychlé vyšetření, které může vyhodnotit lékař ihned v ordinaci, význam má však jen orientační, a přítomnost krve v moči může definitivně potvrdit až rozbor moče v laboratoři.

Pokud laboratoř potvrdí mikroskopickou hematurii, je možné nepřeberné množství příčin jejího vzniku. Může se jednat o zvýšenou krvácivost, například po předávkování warfarinem, o postižení ledvin či vývodných cest močových zánětem, příčinou může být i tvorba konkrementů (močových kamenů), nádory ledvin či močových cest, ale i dědičná onemocnění jako je Alportův syndrom.

Jelikož hematurie může signalizovat závažné onemocnění, je třeba provést další vyšetření a objasnit příčinu.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jihoafrická mutace konečně v ČR dnes v 14:47  Bafonek 54
"VIP" na dovolených v době Covidu dnes v 18:21  debra.morgan 61
Luhačovice a covid včera v 10:13  Maminkaha 2
Respirator netesni včera v 00:34  Lucie_Sx 9
Nano šátek včera v 18:01  neumisa 18
Syn má negativní test na kovid 22.2.21 14:29  Ariadne 13

Napište prosím svoji zkušenost s: mikroskopická krev v moči

Váš příspěvek