Mikroskopická krev v moči

Další názvy: mikrohematúrie, mikroskopická hematúrie

Krev v moči se odborně nazývá hematurie, znamená to přítomnost červených krvinek v moči. Může být buď mikroskopická, kdy ji lze prokázat pouze laboratorními metodami, nebo makroskopická, kdy ji jsme schopni zaznamenat i pouhým okem.

Odhaduje se, že červené zabarvení je lidské oko schopno zaznamenat asi při koncentraci 1 ml krve v 1 litru moči. Pokud je koncentrace krve v moči nižší, nevidíme ji, ale může ji prokázat lékař při běžné preventivní prohlídce pomocí diagnostického papírku, anebo při rozboru moče kvůli nějakému onemocnění.

Vyšetření moči pomocí diagnostického papírku (to je papírek, který se ponoří do zkumavky s močí a hodnotí se jeho zbarvení) je rychlé vyšetření, které může vyhodnotit lékař ihned v ordinaci, význam má však jen orientační, a přítomnost krve v moči může definitivně potvrdit až rozbor moče v laboratoři.

Pokud laboratoř potvrdí mikroskopickou hematurii, je možné nepřeberné množství příčin jejího vzniku. Může se jednat o zvýšenou krvácivost, například po předávkování warfarinem, o postižení ledvin či vývodných cest močových zánětem, příčinou může být i tvorba konkrementů (močových kamenů), nádory ledvin či močových cest, ale i dědičná onemocnění jako je Alportův syndrom.

Jelikož hematurie může signalizovat závažné onemocnění, je třeba provést další vyšetření a objasnit příčinu.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Sme v karanténe dnes v 09:16  koblihasmákem 10
Zavřou restaurace? včera v 18:00  Annabela11 18
Žádanka od lékaře - covid test zdarma? včera v 17:48  Zabza2 25
Přístup školy a hygieny ke covidu v rodině žáka dnes v 07:11  debra.morgan 222
Covid a změna společnosti 22.9.20 17:51  Bábrdl 17
Chodit na cvičení - covid19 včera v 12:59  Anonymní 18

Napište prosím svoji zkušenost s: mikroskopická krev v moči

Váš příspěvek