Malinový jazyk

Malinový neboli jahodový jazyk, jehož vzhled je podmíněn odlupováním bílého povlaku a výstupem červených papil je typickým příznakem spály. Bílý povlak jsou odumřelé buňky bojující s infekcí, které se zachytily na drsném povrchu jazyka. Spála je dětské onemocnění, které postihuje nejčastěji děti předškolního věku. Další příznaky této nemoci je pozdější nebolestvivá vyrážka téměř po celém těle, těžké polykání a následné odmítání stravy kvůli zduření krčních mandlí, náhlé vysoké teploty a celková schvácenost malého pacienta.

Během prvních dnů se na jazyku tvoří nápadný bílý povlak, který se do týdne začne nejprve na vystouplých papilách odlupovat, což vytvoří typický malinový nebo jahodový vzhled, kdy na bílém jazyku vystupují v pravidelných rozestupech červené papily, jako zrníčka na jahodě. První, co bychom měli udělat v případě výskytu tohoto onemocnění je zavolat dětskému lékaři. Pokud máme u svého dítěte podezření na spálu, je vhodné zamezit kontaktu s dalšími osobami, abychom zmírnili riziko šíření infekce.

Na bakteriální nákazy nepomáhá domácí léčení jako na některá virová onemocnění, proto je návštěva dětského lékaře nevyhnutelná. Ten pravděpodobně po mikrobiologickém a sedimentačním vyšetření předepíše antibiotika.

Diskuse o malinovém jazyku

Může to být spála?

Může být malinovvý jazyk i při chřipce?

Za jak dlouho po nasazení ATB zmizí malinový jazyk?

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: malinový jazyk

Váš příspěvek
Nishaknapp
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.22 04:27

Why not settling on games that is fun and at the same time your earning. Well it'll make suspense because of the game as well but dude just try it and it gave me hope while pandemic is real rn. The Truth About the Baccarat Labouchère Formula

sonine
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.3.13 14:03
Jazyk

Zkuste vysoké dávky B-komplexu, zinek, selen, vyhnání hluboko zažraných infekcí z hlediska fyziologie ve smyslu jak ji chápe tradiční čínská medicína - směsi Qing Wen Bai Du Yin příp. Re Shang Ying Yin.
Není vyloučeno, že máte zvýšenou hladinu cukru v krvi.

Rexarr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.5.12 15:16

Zdravím, mám takový problém, už asi 3 měsíce mám, pupinkový (jahodový) jazyk, děšně to bolí. Problém mi dělá dokonce se i najíst… Byl jsem u několika lékařů, (i na ORL) všichni mi jen řekli že to samo zmizí. Prý mám kloktat šalvěj, mám si koupit tamtum verde a plno dalších nesmyslných věcí :-D

Vše jsem zkoušel asi tak už 2 měsíce, ale nic nezabírá, nemáte s tím prosím někdo zkušenosti?

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: