Kýchání

Kýchnutí je reflex vyvolaný drážděním receptorů nosní sliznice k udržení průchodnosti nosní dutiny. Nahromadění hlenu či cizorodé částečky (například prachu nebo různých alergenů) podráždí receptory a po mohutném nádechu se díky silnému výdechu nosní dutina zpravidla uvolní. Následuje samozřejmě sekrece z nosu, proto většinou po kýchnutí hledáme hned kapesník.

Kýchání provází rýmu, ať už klasickou infekční (způsobenou nejčastěji různými respiračními viry) nebo alergickou (senná rýma). Nosní sliznice je většinou trochu oteklá. Při kýchnutí několikrát za sebou se může narušit drobná nosní cévka a dojde tak ke krvácení z nosu, které není nikterak vážné a po záklonu hlavy a studených obkladech nebo i samovolně brzy ustane.

Léčba

Podle druhu rýmy se podávají léky vždy lokálně ve formě nosních sprejů a kapek. Některé však mohou nosní sliznici ještě více podráždit ke kýchání, proto se při nevyhovujícím přípravku vždy poraďte se svým lékařem, aby vám předepsal jiný.

Mnoho léků je kromě toho i návykových a vy pak budete užívat nosní sprej každý den, i když už rýmu mít nebudete. Tomu lze zabránit jen omezenou dobou aplikace těchto léků, neužívejte je déle než týden!

Pokud už jste vyzkoušeli více přípravků a zatím vám žádný moc nepomohl nebo kýchání naopak zesílil, nechte rýmě volný průběh, měla by do týdne odeznít i sama od sebe.

Kýchání bývá někdy urputné u alergické rýmy. Zde jsou vhodné nosní spreje obsahující kortikoidy. Alergolog vám jistě předepíše i tablety (antihistaminika – Zyrtec, Zodac, Xyzal,..), které budete užívat pravidelně nebo jen při obtížích.

Diskuse

Celoroční rýma a kýchání

Kotě často kýchá, co s tím?

Nepřetržitá rýma, kýchání a svědění v krku

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: kýchání

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: