Krvácení z nosu

Další názvy: epistaxe

Žíly a kapiláry v nosní dutině plní speciální funkce (především ohřívání vdechovaného vzduchu) a jsou poměrně složitě uspořádány. Kvůli tomu jsou však také náchylnější k narušení, které se projevuje krvácením. Nejčastěji je zdrojem krvácení z nosu žilní pleteň umístěná na nosní přepážce (septu). Toto místo snížené odolnosti je odborně nazýváno locus Kieselbachi.

Ojedinělé případy krvácení souvisejí s úrazem nebo s déletrvajícím drážděním sliznice např. při rýmě či jiném zánětu (svou roli hraje i časté smrkání).

V první pomoci necháme postiženého nejprve šetrně vysmrkat již vytvořené krevní sraženiny, následně stiskneme nosní křídla, předkloníme hlavu a alespoň ručníkem namočeným ve studené vodě chladíme zátylek. K zástavě krvácení by mělo dojít do několika minut. Nestane-li se tak, můžeme do nosní dutiny zavést tampón vystřižený z želatinové houby (k dostání v lékárně) navlhčený vodou nebo lépe kapkami proti rýmě (fungují na principu kontrakce cév, což je v tento moment žádoucí).

S nezastavitelným krvácením je nutné se dopravit na pohotovost či přímo na specializované ORL oddělní, kde bude proveden odborný výkon. Tento postup je platný i pro krvácení z důvodu níže uvedených chorob.

Opakované krvácení může být jedním z projevů vysokého krevního tlaku. Pomýšlet lze i na tzv. syndrom fragility (křehkosti) kapilár, který se projevuje také vznikem tečkovitého krvácení do kůže (např. při silném uchopení za ruku), krvácením z úst nebo silným menstruačním krvácením u žen. Pomoci mohou preparáty s kyselinou askorbovou a rutinem, poraďte se s lékárníkem nebo praktickým lékařem.

Obtížně zastavitelné krvácení může být projevem nedostatku krevních destiček nebo faktorů srážení krve (vrozené onemocnění – hemofilie).

Pociťuje-li nemocný i překážku v nosním průchodu, pak se může jednat o polypy či nádory. Je vhodné se objednat k vyšetření na ORL ambulanci.

Diskuse

Časté krvácení z nosu

Už přes hodinu mi teče krev z nosu

Krvácení z nosu v noci a ráno

Může krvácení z nosu začít porod?

Menstruace a krvácení z nosu

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Sestricky z nemocnic včera v 20:27  Baba 6
Jsem v karanténě, i když mám test negativní? včera v 12:37  Dicentra27 22
Infekčnost COVID včera v 13:03  lejzyyyy 8
Dávat dítě do školky? Corona virus 27.11.20 12:57  Michelle_M 66
Covid a prarodiče 25.11.20 22:32  JezinkaBezinka 42
Neošetření u lékaře 25.11.20 19:53  Anonymní 44

Napište prosím svoji zkušenost s: krvácení z nosu

Váš příspěvek
Kalosaporo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.4.18 00:09
krvácení z nosu

Dobrý den taktéž mám občas problémy s krvácením z nosu kolikrát se probudím a mám celý polštář červený… :nevim: několikrát jsem byl na ORL a pak doktor mi tam dával nějakou vodičku která však moc nezabrala… jediné co mi vždy pomohlo byla mořská voda (volně prodejná), ktomu lékařská vazelína a vitamíny na cévy.. ascorutin.apod… od doby co jsem zacal uzivat tyto 3 léky mám poměrně často klid od krvácení… :mrgreen:

misterlenka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.13 10:31

Dobry den mam vysoky tlak od malicka takze mam stale problem jak pri menstruaci tak pri jakekoli zatezove aktivitite jako dite jsem sti chodila k doktorovi ale ted mi staci soustredit se na neco mileho a tlak a krvaceni z nosu oodeznivaji taky bastim brusinky ktere mi napomahaji udrzet krev v klidu

Petra Bursova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.8.12 17:14

Velice Vám rozumím jsem sice o 2 generace mladší, ale mám úplně to samé. Beru Ascorutim každý den a každé ráno stojím v předklonu u umyvadla a mraženou zeleninu za krkem.Taky mám nižší tlak a cítím se jak na houpačce. :(

Marie chudějová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.3.12 10:19
Opakované masivní krvácení z nosu a do krku

V Ne 18.3.2O12 jsem se probudila v 5 hod s pocitem rýmy - stékajícího hlenu do krku a z nosu. Je mi 6O let, neberu zatím žádné léky, jsem štíhlá, celý život mám tlak spíše nižší. Když jsem zjistila, že se jedná o masivní krvácení do krku i na ret, strašně jsem se vyděsila. Krev byla jasně červená, horká a nesrážela se. Plácla jsem si za krk hranolky z mrazáku, stála v předklonu u dřezu, mačkala si nos a volala 15O. Byli velmi ochotní, přepojili mne na sestru, která mi radila, abych nepolykala krev kvůli následnému zvracení a vyčkala příjezdu záchranky. Mám digitální tlakoměr na zápěstí, měla jsem tlak 17O/12O. V Motole mi ucpali tamponádou nosní dírku, tlak jsem měla již jen 131/75 a poslali mne domů s tím, abych v pondělí vyhledala internistu a v úerý si nechala na ORL uvolnit nos. V 17 hod jsem masívně kýchla a začala mi téct krev z druhé nosní dírky úplně vpředu přes špičku nosu a opět do krku. Opět jsem vytáhla hranolky, předklon, mačkání nosu. Krvácení za chvíli ustalo, ale pro jistotu jsem s i ucpala dírku a dojela do motola sama, kde mi udělali tamponádu i druhé dírky. Poukazovala jsem na to, že půvpdní tamponáda je prosáklá krví, a že jsem občas vykašlala malé množství krve, vždy jsem si ihned změřila tlak a měla tlak kolem 16O/1OO. Protože jsem neměla žádné léky, vždy jsem si lízla asi 4 x soli a během 1O minut se tlak snížil na cca 13O/88, ale pulz byl pořád kolem 9O. Lékař pokýval hlavou a doporučil mi návštěvu inernisty v pondělí. Opět mi žádné léky proti krvácení ani na talk nedali.
V pondělí jsem navštívila svou obvodní lékařku, která mipředepsala Prestarium Neo 1 x ráno. Musím uvést, že v říjnu 2011 jsem byla na operaci obou očí - šedý zákal- a prodělala jsem všechna vyšetření včetně mammagrafie a echa srdce, vše byo vpořádku.
V pondělí večer jsem si chtěla umýt hlavu a předklonila jsem se do vany. Jako když podříznete podsvinče - obrovské krvácení. Obě tamponády vyjely z nosu jako namydlené.Opět záchranka, tamponáda, tentokrát i interna v Motole, kde mne po změření tlaku a EKG poslali domů. V úterý ráno po probuzení velká bolest v krku, nemohla jsem polknout a něco mi tam strašně vadilo. Sáhla jsem si ke kořeni jazyka a vysela mi tam tamponáda, kterou jsem musela vyáhnout.V 17 hod jsem kýchla a opět začala krvácet. Tamponády šly do kopru. V Motole mi nejdřív dali balónek, ale ten mne nutil ke zvracení. Takže opět tamponáda a konečně mne uložili na postel, dostala jsem infusi s léky proti krvácení a antibiotika. Po dvou dnech mi tamponádu odsranili, konečně nekrvácím, polehávám doma, bojím se zakašlat a zítra jdu k lékaři. Na lékařských zprávách jsem se dočetla, že jsem vždy byla poučena o povaze choroby, vím co mám dělat a všemu rozumím. NIKDO MI NIC NEVYSVĚTLIL, NIKDO MI NEŘEKL CO MÁM A NEMÁM DĚLAT. Když plivete koláče horké krve, máte obličej slepený zaschlou krví, jste jen jedna velká panika a nejste schopni loicky myslet. Chápu, že asi nemůžou každému dávat podrobné rady, ale proč je nemají třeba na internetu a neřeknou najděte si tuto odresu a řiďte se pokyny? Mě toto postihlo o víkendu a po té vždy na přelomu střídání lékařů a sester. Je Vám samozřejmě líto, když slyšíte, jak se sestra dohaduje slékařem, který má za 5 min nastoupit službu a ten protestuje, že ještě není šest, ať to udělá ten dosavadní. Vydíte, jak obtěžujete a naprdlí lékaři a sestry s Vámi nejednají zrovna v rukavičkách, zakže tamponády Vám cpou do nosu s patřičnou vervou. Prostě byla to hrůza. A úplně nejhorší pak je, když vás řenou do přízemí zaplatit 9O Kč, jinak že Vám zprávu nedá. To už jen pláčete. Jste v bačkorách, zakrvácených teplákách a triku, bez telefonu a peněz v hale nemocnice a vůbec nevíte, jak se dostanete domů, kde je 85letá vyděšená matka a dva kocouři. Prostě hnus a kšeft.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: