Krvácení z nosu

Další názvy: epistaxe

Žíly a kapiláry v nosní dutině plní speciální funkce (především ohřívání vdechovaného vzduchu) a jsou poměrně složitě uspořádány. Kvůli tomu jsou však také náchylnější k narušení, které se projevuje krvácením. Nejčastěji je zdrojem krvácení z nosu žilní pleteň umístěná na nosní přepážce (septu). Toto místo snížené odolnosti je odborně nazýváno locus Kieselbachi.

Ojedinělé případy krvácení souvisejí s úrazem nebo s déletrvajícím drážděním sliznice např. při rýmě či jiném zánětu (svou roli hraje i časté smrkání).

V první pomoci necháme postiženého nejprve šetrně vysmrkat již vytvořené krevní sraženiny, následně stiskneme nosní křídla, předkloníme hlavu a alespoň ručníkem namočeným ve studené vodě chladíme zátylek. K zástavě krvácení by mělo dojít do několika minut. Nestane-li se tak, můžeme do nosní dutiny zavést tampón vystřižený z želatinové houby (k dostání v lékárně) navlhčený vodou nebo lépe kapkami proti rýmě (fungují na principu kontrakce cév, což je v tento moment žádoucí).

S nezastavitelným krvácením je nutné se dopravit na pohotovost či přímo na specializované ORL oddělní, kde bude proveden odborný výkon. Tento postup je platný i pro krvácení z důvodu níže uvedených chorob.

Opakované krvácení může být jedním z projevů vysokého krevního tlaku. Pomýšlet lze i na tzv. syndrom fragility (křehkosti) kapilár, který se projevuje také vznikem tečkovitého krvácení do kůže (např. při silném uchopení za ruku), krvácením z úst nebo silným menstruačním krvácením u žen. Pomoci mohou preparáty s kyselinou askorbovou a rutinem, poraďte se s lékárníkem nebo praktickým lékařem.

Obtížně zastavitelné krvácení může být projevem nedostatku krevních destiček nebo faktorů srážení krve (vrozené onemocnění – hemofilie).

Pociťuje-li nemocný i překážku v nosním průchodu, pak se může jednat o polypy či nádory. Je vhodné se objednat k vyšetření na ORL ambulanci.

Diskuse

Časté krvácení z nosu

Už přes hodinu mi teče krev z nosu

Krvácení z nosu v noci a ráno

Může krvácení z nosu začít porod?

Menstruace a krvácení z nosu

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: krvácení z nosu

Váš příspěvek
Nishaknapp
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.22 04:26

Why not settling on games that is fun and at the same time your earning. Well it'll make suspense because of the game as well but dude just try it and it gave me hope while pandemic is real rn. Gambling Mistakes That Can Ruin Your Finances

Milena Belušková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.21 15:40
Časté krvácení z nosu

Dobrý den mám takový problém V loňském roce jsem ležela 3 týdny v nemocnici s krvácením z nosu, měla jsem asi šest tamponád, přední zadní mastnou balonkovou balonkovou, pak jsem byla znovu na pohotovosti kde se lékař zhrozil nad mojím nosem, pořád se mi špatně dýchá, jako bych měla ucpaný nos můžete mi prosím poradit co s tím

Kalosaporo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.4.18 00:09
krvácení z nosu

Dobrý den taktéž mám občas problémy s krvácením z nosu kolikrát se probudím a mám celý polštář červený… :nevim: několikrát jsem byl na ORL a pak doktor mi tam dával nějakou vodičku která však moc nezabrala… jediné co mi vždy pomohlo byla mořská voda (volně prodejná), ktomu lékařská vazelína a vitamíny na cévy.. ascorutin.apod… od doby co jsem zacal uzivat tyto 3 léky mám poměrně často klid od krvácení… :mrgreen:

misterlenka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.13 10:31

Dobry den mam vysoky tlak od malicka takze mam stale problem jak pri menstruaci tak pri jakekoli zatezove aktivitite jako dite jsem sti chodila k doktorovi ale ted mi staci soustredit se na neco mileho a tlak a krvaceni z nosu oodeznivaji taky bastim brusinky ktere mi napomahaji udrzet krev v klidu

Petra Bursova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.8.12 17:14

Velice Vám rozumím jsem sice o 2 generace mladší, ale mám úplně to samé. Beru Ascorutim každý den a každé ráno stojím v předklonu u umyvadla a mraženou zeleninu za krkem.Taky mám nižší tlak a cítím se jak na houpačce. :(

Marie chudějová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.3.12 10:19
Opakované masivní krvácení z nosu a do krku

V Ne 18.3.2O12 jsem se probudila v 5 hod s pocitem rýmy - stékajícího hlenu do krku a z nosu. Je mi 6O let, neberu zatím žádné léky, jsem štíhlá, celý život mám tlak spíše nižší. Když jsem zjistila, že se jedná o masivní krvácení do krku i na ret, strašně jsem se vyděsila. Krev byla jasně červená, horká a nesrážela se. Plácla jsem si za krk hranolky z mrazáku, stála v předklonu u dřezu, mačkala si nos a volala 15O. Byli velmi ochotní, přepojili mne na sestru, která mi radila, abych nepolykala krev kvůli následnému zvracení a vyčkala příjezdu záchranky. Mám digitální tlakoměr na zápěstí, měla jsem tlak 17O/12O. V Motole mi ucpali tamponádou nosní dírku, tlak jsem měla již jen 131/75 a poslali mne domů s tím, abych v pondělí vyhledala internistu a v úerý si nechala na ORL uvolnit nos. V 17 hod jsem masívně kýchla a začala mi téct krev z druhé nosní dírky úplně vpředu přes špičku nosu a opět do krku. Opět jsem vytáhla hranolky, předklon, mačkání nosu. Krvácení za chvíli ustalo, ale pro jistotu jsem s i ucpala dírku a dojela do motola sama, kde mi udělali tamponádu i druhé dírky. Poukazovala jsem na to, že půvpdní tamponáda je prosáklá krví, a že jsem občas vykašlala malé množství krve, vždy jsem si ihned změřila tlak a měla tlak kolem 16O/1OO. Protože jsem neměla žádné léky, vždy jsem si lízla asi 4 x soli a během 1O minut se tlak snížil na cca 13O/88, ale pulz byl pořád kolem 9O. Lékař pokýval hlavou a doporučil mi návštěvu inernisty v pondělí. Opět mi žádné léky proti krvácení ani na talk nedali.
V pondělí jsem navštívila svou obvodní lékařku, která mipředepsala Prestarium Neo 1 x ráno. Musím uvést, že v říjnu 2011 jsem byla na operaci obou očí - šedý zákal- a prodělala jsem všechna vyšetření včetně mammagrafie a echa srdce, vše byo vpořádku.
V pondělí večer jsem si chtěla umýt hlavu a předklonila jsem se do vany. Jako když podříznete podsvinče - obrovské krvácení. Obě tamponády vyjely z nosu jako namydlené.Opět záchranka, tamponáda, tentokrát i interna v Motole, kde mne po změření tlaku a EKG poslali domů. V úterý ráno po probuzení velká bolest v krku, nemohla jsem polknout a něco mi tam strašně vadilo. Sáhla jsem si ke kořeni jazyka a vysela mi tam tamponáda, kterou jsem musela vyáhnout.V 17 hod jsem kýchla a opět začala krvácet. Tamponády šly do kopru. V Motole mi nejdřív dali balónek, ale ten mne nutil ke zvracení. Takže opět tamponáda a konečně mne uložili na postel, dostala jsem infusi s léky proti krvácení a antibiotika. Po dvou dnech mi tamponádu odsranili, konečně nekrvácím, polehávám doma, bojím se zakašlat a zítra jdu k lékaři. Na lékařských zprávách jsem se dočetla, že jsem vždy byla poučena o povaze choroby, vím co mám dělat a všemu rozumím. NIKDO MI NIC NEVYSVĚTLIL, NIKDO MI NEŘEKL CO MÁM A NEMÁM DĚLAT. Když plivete koláče horké krve, máte obličej slepený zaschlou krví, jste jen jedna velká panika a nejste schopni loicky myslet. Chápu, že asi nemůžou každému dávat podrobné rady, ale proč je nemají třeba na internetu a neřeknou najděte si tuto odresu a řiďte se pokyny? Mě toto postihlo o víkendu a po té vždy na přelomu střídání lékařů a sester. Je Vám samozřejmě líto, když slyšíte, jak se sestra dohaduje slékařem, který má za 5 min nastoupit službu a ten protestuje, že ještě není šest, ať to udělá ten dosavadní. Vydíte, jak obtěžujete a naprdlí lékaři a sestry s Vámi nejednají zrovna v rukavičkách, zakže tamponády Vám cpou do nosu s patřičnou vervou. Prostě byla to hrůza. A úplně nejhorší pak je, když vás řenou do přízemí zaplatit 9O Kč, jinak že Vám zprávu nedá. To už jen pláčete. Jste v bačkorách, zakrvácených teplákách a triku, bez telefonu a peněz v hale nemocnice a vůbec nevíte, jak se dostanete domů, kde je 85letá vyděšená matka a dva kocouři. Prostě hnus a kšeft.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: