Krev v moči

Další názvy: hematurie, makroskopická hematurie, makrohematurie

Přítomnost krve v moči je nazývána hematurií. Je dělena na makroskopickou, kdy je krev postřehnutelná pouhým okem, a mikroskopickou, kdy je k nálezu krve potřebný mikroskop a sám nemocný ji proto zjistit nemůže.

Je třeba mít na paměti, že moč mohou podobně zbarvit i některé potraviny a látky. Typická je tmavá moč při konzumaci červené řepy a po podání léčiva proti roupům. Také některá onemocnění mohou moč zbarvit, aniž by byla krev přítomna; jedná se např. o žloutenku nebo porfyrie.

Každému nálezu makroskopické hematurie by měla být věnována pozornost, proto by se nemocný měl obrátit co nejdříve na praktického lékaře, který vystaví žádanku k vyšetření na odborném pracovišti.

Přítomnost krve v moči je obvykle provázena dalšími příznaky, jako jsou bolesti břicha, zad, bolestivé či obtížné močení, případně horečka, nevolnost aj. Jedná-li se o hematurii asymptomatickou (bez dalších příznaků), pak existuje podezření na nádorové onemocnění.

Z obvyklých příčin můžeme jmenovat především záněty ledvin, ledvinných pánviček či kombinace obou (nefritidy, pyelitidy a pyelonefritidy) a dále krvácivé záněty močového měchýře (hemoragické cystitidy). Častá je hematurie při urolitiáze (močových kamenech). Dále připadají v úvahu systémová autoimunitní onemocnění nebo vrozené nefropatie.

Vzácněji se krev v moči může objevit i u osob s vrozenou krvácivostí (hemofilií), nedostatkem krevních destiček, případně při léčbě protisrážlivými léčivy (kyselinou acetylsalycilovou či warfarinem).

Diskuse

Co dělat při čůrání krve a bolestech?

Krev v moči u dvouleté

Krev v moči nebo menstruace?

Krev v moči, zánět v těhotenství

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: krev v moči

Váš příspěvek
Severka111111
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.14 16:29
hemoglobín v moči

Dobrý deň

Mne našli na preventívke hemoglobín a moč išla aj do labáku.
Predtým som cvičila a ráno a večer som jedla veľké masívne červené papriky.Ja zjem aj viac vitamínu C. Ale bojím sa aby to nebolo nič zlé a vážne. Teraz som cykle a jasné, že ma bolia kríže a panva. Ale jesť mi chutí. A pribrala som dva kg.
Kyslosť moči som mala pH 7 to je dobrá kyslosť.

Nikdy v živote som nemala zápal moč. mechúra a obličiek. Keď je zima tak sa teplo oblečiem a nesedím na studenom ako je betón napríklad. Nepijem alkohol, nefajčím a nepijem ani kávu. Ale pijem urologický čaj. A začala som piť zeleninové šťavy.

Ľudia čo to je??? A

michal_medik
12 příspěvků 10.5.12 09:20

alport sy je velmi vzacne v CR

MIchaela_69
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.5.12 20:00
prokazana hematurie

Dobry den, docetla jsem se, ze hematurie bez ostatnich „bolestivych“ priznaku muze znacit nadorove onemocneni?…Mam prokazanou hematurii jiz od detstvi, rozsirovane mocove cesty snad 5×. Celou dobu bez vnejsich potizi ci priznaku. Jak se tedy zjisti, zda se jedna o vaznou nemoc, nebo proste mam krev v moci „bezne“, a nejedna se o nador? Dekuji M. :think:

Erika11
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.12 13:54
krev v moči

Krev v moči jsem měla jen jednou a bylo to následkem zanedbané léčby močového měchýře. Výsledkem toho bylo nasazení antibiotik a wobenzymu. Měla jsem strašně vysoké horečky a bála jsem se, že se mi to dostalo na ledviny. Naštěstí to dopadlo dobře, jsem takový malý hypochondr.) Kamarádka ovšem neměla takové štěstí a usadil se jí zánět na ledvinách. Určitě se takové věci nevyplatí podcenit!

bezjména
1 příspěvek 17.3.12 10:43
pro petkooo4

Milá slečno/paní…vy tady poučujte lékaře!=D Spíš si najděte stránky pravopisu, protože napsat „Y“ ve slovech „víte“ a „ledviny“, může napsat jenom totální blb! O čárkách v souvětí raději nemluvím. A kdyby to tady někdo rozepsal více, pochybuju, že byste měla šanci pochopit, o čem se mluví, když jste nepochopila výjmenovanná slova ve 3. třídě. Až se naučíte psát, urážejte. Do té doby si raději opakujte gramatiku=)

Příspěvek upraven 17.03.12 v 10:44

petkooo4
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.3.12 22:30
krev moci

pane boze mluvej tady sami doktori a co krev moci ?proc ste vynechal alpoltruv syndrom pane doktore co vy nato ?a kdyz to nevyte co to je tak je to selhavani ledvyn to je co. :cert: :zed: :potlesk:

Vložit nový komentář