Křeče žvýkacího svalstva

Další názvy: trizmus, trismus

Žvýkací svalstvo má obdobné charakteristiky jako ostatní svaly v těle vykonávající pohyb. K jejich normální činnosti je zapotřebí správná funkce centrální nervové soustavy, bezchybné vedení signálu pomocí nervů a včasné ukončení tohoto signálu, optimální hladina některých iontů v tělesných tekutinách a dostatečný přívod kyslíku krví.

Samotná křeč žvýkacího svalstva je příznakem tetanu. Nemocný nemůže otevřít ústa (odborně je tento příznak nazýván jako trismus). Následují křeče mimických svalů stahující obličej do bolestivého úšklebku (sardonický úsměv) a při progresi dále ztuhnutí šíjového a zádového svalstva. Smrt nastává udušením z důvodu křeče dýchacích svalů.

Při jakémkoliv podezření na tetanus je nutné se ihned dopravit na pohotovost, případně přivolat záchrannou službu. Onemocnění je způsobeno jedem bakterie Clostridium tetani, která se do těla dostává znečištěným poraněním.

Je-li křeč svalstva žvýkacího součástí generalizovaných (celotělových) křečí, může být na vině některé z následujících onemocnění: epilepsie, jiné infekce centrální nervové soustavy, nádor, alkoholismus, nedostatek vápníku (případně porucha metabolismu vitaminu D) a cukrovka.

Ke křečím může dojít taktéž při úraze hlavy, cévní mozkové příhodě, při dehydrataci a ztrátě minerálů.

Generalizovaná celotělová křeč je vždy závažný stav vyžadující přivolání záchranné služby.

U malých dětí s horečnatým onemocněním se mohou rozvinout tzv. febrilní křeče (z horečky). Máme-li jej od praktického lékaře k dispozici, podáme do konečníku čípek obsahující diazepam, jinak také voláme záchrannou službu.

POZOR! Při křečích nevkládáme postiženému nic do úst, ani do úst nestrkáme svoje prsty. Síla stisku je až několikanásobná a náhlé sevření čelistí může vést k amputaci našeho prstu s následným dušením nemocného. Z dosahu odstraníme nebezpečné předměty a oblečením obložíme ostré hrany (např. obrubník). Překonávání křečí silou nemá význam.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Cestování do Německa. včera v 20:16  Anonymní 9
Kontakt s nakaženým - onemocněli jste? dnes v 08:13  Russet 56
Test covid sms 20.10.21 23:11  Krista 1 12
Email test na covid-19 včera v 20:49  Gábííí 16
Ošetřovné - koronavirus 19.10.21 08:39  Elishka1 88
Pozitivni zak 18.10.21 04:31  j.a.n.i1 20

Napište prosím svoji zkušenost s: křeče žvýkacího svalstva

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: