Křeče mimického svalstva

Další názvy: sardonický úsměv, risus sardonicus

Křeče mimického svalstva jsou zprostředkovány hlavovým lícním nervem zvaným facialis (= lat. Obličej). Původ křečí (spasmů) nebo tiků obličejových svalů může být v mozku např. při epilepsii, v zánětu nebo nádoru mozkových plen a stejně tak i v samotném nervu.

Tiky jsou náhlé opakované neúčelné pohyby pouze částečně ovlivnitelné vůlí, bývají příznakem řady neurologických nebo psychiatrických onemocnění. Křeče mají výraznější charakter. Významnou křečí svalů zodpovědných za úsměv je tzv. sardonický úsměvtetanu, který je život ohrožujícím onemocněním při zanesení infekce do jakékoliv rány. Proto se i drobná poranění musí správně ošetřovat, při hlubších ranách s podezřením na infekci (hnisající rány, pokousání zvířetem, apod.) se podává tzv.„tetanovka“ (v podstatě očkování proti tetanu).

Při křečích obličejových svalů s výrazným úsměvem spolu s prohnutím páteře směrem dozadu ihned zavolejte lékařskou pomoc!

Ke stahům mimického svalstva dochází i u tzv. neuralgie trigeminu (viz. příznak „bolest nervu“). Opakem křečí (=stahů, spasmů) je obrna lícního nervu, která se projeví poklesem ústního koutku a která doprovází také různé neurologické nemoci.

Léčba křečí obličejového svalstva závisí na jejich konkrétní příčině, obraťte se na svého lékaře, který vás nejspíše pošle za neurologem.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Isoprinosine - kde, nebo podobný lék, bylina? dnes v 14:01  M.I.L.F. 10
Testování na Covid-19 před návštěvou kadeřnice, nebo restaurace. dnes v 14:15  j.a.n.i1 135
Otázka ke covid 19 :) včera v 18:04  Anonymní 3
Reakce na vakcínu Moderna včera v 13:43  stock 2
Očkování proti covidu při nemoci včera v 08:26  mroe 10
Lockdown a veřejná WC dnes v 08:50  Žirafa 69 27

Napište prosím svoji zkušenost s: křeče mimického svalstva

Váš příspěvek
MácA
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.2.10 19:40

A kdy nebo za jak dlouho se projeví tato nemoc?

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: