Krátkodobá ztráta vědomí

Další názvy: synkopa, kolaps

Krátkodobá mdloba (ztráta vědomí doprovázená pádem) se může vyskytnout i u zcela zdravých lidí. Příčiny můžeme hledat v centrálním nervovém systému nebo systému oběhovém. Ojedinělá mdloba nezavdává důvod k obavám, při mdlobách opakovaných je vhodné navštívit praktického lékaře.

K mdlobě dochází např. po dlouhém stání v horkém, vydýchaném prostředí (dopravní prostředky) nebo po postavení z lehu (zejména u jedinců s nízkým krevním tlakem). Možnou příčinou je také podráždění nervus vagus při prudkém otočení hlavy nebo při tlaku na krk (mnutí krku a holení).

Známé jsou též mdloby z psychogenních příčin u labilnějších osob (hysterický záchvat, fanynky na koncertech, depresivní stavy apod.).

Mdloba však může být také příznakem skutečného onemocnění nervové soustavy nebo kardiovaskulárního systému. Pak se obvykle jedná o opakovaný problém. Z chorob srdce a cév lze uvést například arytmie (poruchy srdečního rytmu), zúžení chlopní aj., na vině mohou být též zúžené tepny zásobující mozek. K zúžení může dojít usazením aterosklerotických plátů nebo útlakem zvnějšku (vertebrobasilární insuficience neboli „příznak katedrály“). Z poruch funkcí mozku jsou uváděny bolesti hlavy, migréna a epilepsie.

V celé řadě případů je však příčina mdloby neznámá.

Při mdlobě poskytujeme první pomoc zvednutím dolních končetin, po návratu vědomí pátráme po možných poraněních způsobených pádem.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: krátkodobá ztráta vědomí

Váš příspěvek
Nishaknapp
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.22 04:24

Why not settling on games that is fun and at the same time your earning. Well it'll make suspense because of the game as well but dude just try it and it gave me hope while pandemic is real rn. Casino Words That You Should Know

betufa168
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.1.22 08:21
https://www.betufa168.info

Nice Blog. Thanks for sharing with us.betufa168 rel=„nofollow“
Thanks you and I admire you to have the courage the talk about this, This was a very meaningful post for me.เบทยูฟา168 rel=„nofollow
Ahhh!!! very well-written post, it was very informative.ufabet rel=“nofollow
Reading your blog is way better than snuggles. It is very informative and I bet you are very knowledgeable in this area..ยูฟาเบท rel=„nofollow
Wow, Great Clicks, I Like These Kind Of Photos, And Clothes I Like Shuts.slot rel=“nofollow

jack9080
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.9.21 18:38
jack wisdon

There are the great post i love to visiting here free robux no verification 2021 this amazing way of article.

Jenda284235584513
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.4.20 15:51
Výpadky

Dobrý den, každý večer je mi strašně zle a v poslední době je to i přes den už asi týden a už 3× se mi stalo, že jsem měl v ruce talýř a hlava mi vypnula a pustil jsem ho na zem, nebo se mi stává, že jdu po ulici a koukám do mobilu a najednou ho upustím a letí na zem, nechtíc, celý den se mi chce zvracet a každý den mi teče krev z nosu, občas omdlím, nebo zvracím a mám značně sníženou chuť k jídlu, nedokážu se na nic soustředit.
To je asi všechno. předem děkuji za odpověd a za pomoc, přeju hezký den. S pozdravem náctiletý studnet středmí školy. :srdce:

Zuzana Tichá
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.2.20 11:50
Bezdůvodné omdlení

Dobrý den, dnes okolo 1h ráno jsem omdlela z ničeho nic.
Předtím jsem si dávala teplou vanu. Když jsem vylezla z vany, tak mi bylo dobře, hlava se mi nemotala a ani jsem nepociťovala, že bych měla omdlít. Poté jsem si šla sednout do kuchyně a když jsem si sedla, tak to začalo. Bylo mi nejprve strašné horko pak mě začali bolet ledviny a pak se bolest přesunula na břicho. Když jsem se chtěla zvednout ze židle tak jsem se strašně klepala a nevěděla jsem co mám dělat, když jsem se už tedy zvedla tak jsem nemohla chodit, protože jsem ztrácela rovnováhu. Chtěla jsem dojít k vypínači a zhasnout světlo ale strašně jsem se motala (jako kdybych byla opilá). A pak jsem omdlela. Ani nevím zda jsem světlo zhasla. Předem děkuji za odpověď a za pomoc.

Hananas
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.4.19 03:16
Ztráta vědomí?

Pokud se jedná o krátkodobou ztrátu vědomí, mám takový pocit, že jsem jednu takovou právě protrpěla. Nikdy před tím se mi ale nic podobného nestalo… Jednoduše jsem se probudila asi půl hodiny zpátky, ve dvě ráno s ničící bolestí břicha, která ale neustupovala. Proto jsem tedy došla ná wc a jednoduše řečeno na velkou :mrgreen: . Ale ta šílená bolest stále neustupovala a tak jsem ztěžka oddechovala a snažila se nemyslet na to jak mi je na zvracení. Najednou po pár minutách přešla, tak jsem myslela že už ok. Umyla jsem si ruce, a to už mi bylo divně a pak po cestě spátky do pokoje začal horor. Ztěžškly mi úplně všechny svaly, jako by mě táhly dolů a úplně se mi zatmělo. Myslela jsem, že snad omdlím. Po paměti jsem ručkovala od dveří až do postela a cítila se fakt zle. Naštěstí se nic nestalo a po pár minutách bolest i to ostatní přešlo. Pouze ale jak mi šumělo v uších, nejdříve úplně a pak částečně, bylo to jak ohluchnout. Opravdu nikomu nepřeji něco podobného zažít, nevím zda je to spojené s mým nachlazením, oříchodem menses nebo prostě tlakem, jak jsem se zvedla, ale opravdu jsem se bála že se na chodbě roztřískám o zem…

Eva 5763
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.2.18 10:19
ztráta vědomí

:nevim: Dobrý den, několikrát se mi stalo že jsem prostě z niceho nic omdlela. Jendou jsem stihla si aspoň sednou ale v ostatních případech jsem nestihla vůbec nic. Vždy se mi zatmí před očima ale nic jiného a pak prostě se proberu až na zemi. Včra se mít ostalo asi po třetí nebo po čtvrtý.
Předem děkuji za pomoc

jakub1516
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.2.16 22:48

Dobryden ja se klepu mota se mi hlava strata vědomi občas mi zničeho nic je zima pak zas vedro a nemužu se nadechnou předem děkuji za pomoc

martin6351645
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 11:27

Dobrý den váš problém počíná hlavně v mozku. Není to nebezpečné, ale něco vám v mozku překáží.
Např.: Hniz, Nádor, Špína atd. Také by se mohlo jednat o rakovinu ale to je méně zřejmé.
Aby se problém neopakoval, musela byste na operaci kde by vám vyndali překážející věci.

Ale jestli že cvičíte, měli byste s tím přestat. Mozek na toto cvičení není kompalibní a tak se dostává
do potíží. Jestli tak neuděláte, může se stát že se mozek zhroutí což může vést k trvalému temnu před
očima až k pozdižení :!

Johny
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.09 17:35
Černo před očima

Ahoj stala se mi podobná věc už dvakrát, podle mně by jsi měla přestat, například s tou jógou a s páteří pracovat sama, ale měla by ses poradit s někým kdo rozumí těmto metodám. Také jsem dělal věci jako je jóga a soustředil jsem se na náročné věci a myslím si, že to černo před očima, je způsobeno vyčerpaností a může to být i sebe hypnóza. Nejsem v tom odborník, ale ptal jsem se mojí tety co je lékařka a říkala mi, že prostě bych neměl dělat takové věci, protože někteří to trénují od malička a já chci najednou to umět a to není dobré, protože se můžeš i sebe hypnotizovat a díky tomu už můžeš vidět temno před očima napořád… Přestal jsem dělat ty podobné věci józe a najednou už je to v pohodě…Nemám žádné temno před očima… Tyto věci jsou podle mně nebezpečné pro toho kdo nezná základy a neumí to, nebo to nedělá správně…

Stella
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.12.09 05:09
"Černo, třes a výpadek"

Mám takový problém – velmi často když cvičím strečink nebo jógu nebo se i třeba jen protahuji a cvičím na páteř, někdy mi celou páteří až k hlavě projede…jakoby blesk - špatně se to popisuje - mám černo před očima, totální výpadek vědomí, vždy se roztřesu - někdy víc a někdy méně. Teď už to čekám, takže když cítím, že to přichází, o něco se rychle opřu a něčeho se chytím (ale je těžké něco držet, jelikož mám jen omezenou kontrolu nad svaly), ale čas od času upadnu na zem a o něco se bouchnu.
Celkově to celé pociťuji jako orgasmus, ale sexuální ograsmus je příjemný - nebo alespoň se po něm uvolní nahromaděná energie, kdežto po tomhle ne. Nebo alespoň ne hned. Třeba dlouhodobě ano, to nevím.. Tohle je jako by se mě dotkla smrt a tahala mě do hyperprostoru, kde je tma a zima.
Kdo by věděl příčinu nebo mi k tomu mohl říct alespoň krátce něco bližšího, budu moc ráda a předem díky. Stella

Vložit nový komentář