Krátkodobá ztráta vědomí

Další názvy: synkopa, kolaps

Krátkodobá mdloba (ztráta vědomí doprovázená pádem) se může vyskytnout i u zcela zdravých lidí. Příčiny můžeme hledat v centrálním nervovém systému nebo systému oběhovém. Ojedinělá mdloba nezavdává důvod k obavám, při mdlobách opakovaných je vhodné navštívit praktického lékaře.

K mdlobě dochází např. po dlouhém stání v horkém, vydýchaném prostředí (dopravní prostředky) nebo po postavení z lehu (zejména u jedinců s nízkým krevním tlakem). Možnou příčinou je také podráždění nervus vagus při prudkém otočení hlavy nebo při tlaku na krk (mnutí krku a holení).

Známé jsou též mdloby z psychogenních příčin u labilnějších osob (hysterický záchvat, fanynky na koncertech, depresivní stavy apod.).

Mdloba však může být také příznakem skutečného onemocnění nervové soustavy nebo kardiovaskulárního systému. Pak se obvykle jedná o opakovaný problém. Z chorob srdce a cév lze uvést například arytmie (poruchy srdečního rytmu), zúžení chlopní aj., na vině mohou být též zúžené tepny zásobující mozek. K zúžení může dojít usazením aterosklerotických plátů nebo útlakem zvnějšku (vertebrobasilární insuficience neboli „příznak katedrály“). Z poruch funkcí mozku jsou uváděny bolesti hlavy, migréna a epilepsie.

V celé řadě případů je však příčina mdloby neznámá.

Při mdlobě poskytujeme první pomoc zvednutím dolních končetin, po návratu vědomí pátráme po možných poraněních způsobených pádem.


Reklama


Reklama

Napište prosím svoji zkušenost s: krátkodobá ztráta vědomí

 Váš příspěvek
 
jakub1516  01.02.16 22:48

Dobryden ja se klepu mota se mi hlava strata vědomi občas mi zničeho nic je zima pak zas vedro a nemužu se nadechnou předem děkuji za pomoc

 
martin6351645  28.02.15 11:27

Dobrý den váš problém počíná hlavně v mozku. Není to nebezpečné, ale něco vám v mozku překáží.
Např.: Hniz, Nádor, Špína atd. Také by se mohlo jednat o rakovinu ale to je méně zřejmé.
Aby se problém neopakoval, musela byste na operaci kde by vám vyndali překážející věci.

Ale jestli že cvičíte, měli byste s tím přestat. Mozek na toto cvičení není kompalibní a tak se dostává
do potíží. Jestli tak neuděláte, může se stát že se mozek zhroutí což může vést k trvalému temnu před
očima až k pozdižení :!

 
Johny  20.12.09 17:35
Černo před očima

Ahoj stala se mi podobná věc už dvakrát, podle mně by jsi měla přestat, například s tou jógou a s páteří pracovat sama, ale měla by ses poradit s někým kdo rozumí těmto metodám. Také jsem dělal věci jako je jóga a soustředil jsem se na náročné věci a myslím si, že to černo před očima, je způsobeno vyčerpaností a může to být i sebe hypnóza. Nejsem v tom odborník, ale ptal jsem se mojí tety co je lékařka a říkala mi, že prostě bych neměl dělat takové věci, protože někteří to trénují od malička a já chci najednou to umět a to není dobré, protože se můžeš i sebe hypnotizovat a díky tomu už můžeš vidět temno před očima napořád… Přestal jsem dělat ty podobné věci józe a najednou už je to v pohodě…Nemám žádné temno před očima… Tyto věci jsou podle mně nebezpečné pro toho kdo nezná základy a neumí to, nebo to nedělá správně…

 
Stella  02.12.09 05:09
"Černo, třes a výpadek"

Mám takový problém – velmi často když cvičím strečink nebo jógu nebo se i třeba jen protahuji a cvičím na páteř, někdy mi celou páteří až k hlavě projede…jakoby blesk - špatně se to popisuje - mám černo před očima, totální výpadek vědomí, vždy se roztřesu - někdy víc a někdy méně. Teď už to čekám, takže když cítím, že to přichází, o něco se rychle opřu a něčeho se chytím (ale je těžké něco držet, jelikož mám jen omezenou kontrolu nad svaly), ale čas od času upadnu na zem a o něco se bouchnu.
Celkově to celé pociťuji jako orgasmus, ale sexuální ograsmus je příjemný - nebo alespoň se po něm uvolní nahromaděná energie, kdežto po tomhle ne. Nebo alespoň ne hned. Třeba dlouhodobě ano, to nevím.. Tohle je jako by se mě dotkla smrt a tahala mě do hyperprostoru, kde je tma a zima.
Kdo by věděl příčinu nebo mi k tomu mohl říct alespoň krátce něco bližšího, budu moc ráda a předem díky. Stella

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama


Reklama