Krátkodobá ztráta vědomí

Další názvy: synkopa, kolaps

Krátkodobá mdloba (ztráta vědomí doprovázená pádem) se může vyskytnout i u zcela zdravých lidí. Příčiny můžeme hledat v centrálním nervovém systému nebo systému oběhovém. Ojedinělá mdloba nezavdává důvod k obavám, při mdlobách opakovaných je vhodné navštívit praktického lékaře.

K mdlobě dochází např. po dlouhém stání v horkém, vydýchaném prostředí (dopravní prostředky) nebo po postavení z lehu (zejména u jedinců s nízkým krevním tlakem). Možnou příčinou je také podráždění nervus vagus při prudkém otočení hlavy nebo při tlaku na krk (mnutí krku a holení).

Známé jsou též mdloby z psychogenních příčin u labilnějších osob (hysterický záchvat, fanynky na koncertech, depresivní stavy apod.).

Mdloba však může být také příznakem skutečného onemocnění nervové soustavy nebo kardiovaskulárního systému. Pak se obvykle jedná o opakovaný problém. Z chorob srdce a cév lze uvést například arytmie (poruchy srdečního rytmu), zúžení chlopní aj., na vině mohou být též zúžené tepny zásobující mozek. K zúžení může dojít usazením aterosklerotických plátů nebo útlakem zvnějšku (vertebrobasilární insuficience neboli „příznak katedrály“). Z poruch funkcí mozku jsou uváděny bolesti hlavy, migréna a epilepsie.

V celé řadě případů je však příčina mdloby neznámá.

Při mdlobě poskytujeme první pomoc zvednutím dolních končetin, po návratu vědomí pátráme po možných poraněních způsobených pádem.

Napište prosím svoji zkušenost s: krátkodobá ztráta vědomí

Váš příspěvek
Eva 5763
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.02.18 10:19
ztráta vědomí

:nevim: Dobrý den, několikrát se mi stalo že jsem prostě z niceho nic omdlela. Jendou jsem stihla si aspoň sednou ale v ostatních případech jsem nestihla vůbec nic. Vždy se mi zatmí před očima ale nic jiného a pak prostě se proberu až na zemi. Včra se mít ostalo asi po třetí nebo po čtvrtý.
Předem děkuji za pomoc

jakub1516
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.02.16 22:48

Dobryden ja se klepu mota se mi hlava strata vědomi občas mi zničeho nic je zima pak zas vedro a nemužu se nadechnou předem děkuji za pomoc

martin6351645
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.02.15 11:27

Dobrý den váš problém počíná hlavně v mozku. Není to nebezpečné, ale něco vám v mozku překáží.
Např.: Hniz, Nádor, Špína atd. Také by se mohlo jednat o rakovinu ale to je méně zřejmé.
Aby se problém neopakoval, musela byste na operaci kde by vám vyndali překážející věci.

Ale jestli že cvičíte, měli byste s tím přestat. Mozek na toto cvičení není kompalibní a tak se dostává
do potíží. Jestli tak neuděláte, může se stát že se mozek zhroutí což může vést k trvalému temnu před
očima až k pozdižení :!

Johny
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.09 17:35
Černo před očima

Ahoj stala se mi podobná věc už dvakrát, podle mně by jsi měla přestat, například s tou jógou a s páteří pracovat sama, ale měla by ses poradit s někým kdo rozumí těmto metodám. Také jsem dělal věci jako je jóga a soustředil jsem se na náročné věci a myslím si, že to černo před očima, je způsobeno vyčerpaností a může to být i sebe hypnóza. Nejsem v tom odborník, ale ptal jsem se mojí tety co je lékařka a říkala mi, že prostě bych neměl dělat takové věci, protože někteří to trénují od malička a já chci najednou to umět a to není dobré, protože se můžeš i sebe hypnotizovat a díky tomu už můžeš vidět temno před očima napořád… Přestal jsem dělat ty podobné věci józe a najednou už je to v pohodě…Nemám žádné temno před očima… Tyto věci jsou podle mně nebezpečné pro toho kdo nezná základy a neumí to, nebo to nedělá správně…

Stella
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.09 05:09
"Černo, třes a výpadek"

Mám takový problém – velmi často když cvičím strečink nebo jógu nebo se i třeba jen protahuji a cvičím na páteř, někdy mi celou páteří až k hlavě projede…jakoby blesk - špatně se to popisuje - mám černo před očima, totální výpadek vědomí, vždy se roztřesu - někdy víc a někdy méně. Teď už to čekám, takže když cítím, že to přichází, o něco se rychle opřu a něčeho se chytím (ale je těžké něco držet, jelikož mám jen omezenou kontrolu nad svaly), ale čas od času upadnu na zem a o něco se bouchnu.
Celkově to celé pociťuji jako orgasmus, ale sexuální ograsmus je příjemný - nebo alespoň se po něm uvolní nahromaděná energie, kdežto po tomhle ne. Nebo alespoň ne hned. Třeba dlouhodobě ano, to nevím.. Tohle je jako by se mě dotkla smrt a tahala mě do hyperprostoru, kde je tma a zima.
Kdo by věděl příčinu nebo mi k tomu mohl říct alespoň krátce něco bližšího, budu moc ráda a předem díky. Stella

Vložit nový komentář