Krátkodobá zástava dechu

Další názvy: apnoická pauza, krátkodobá apnoe, zástava dýchání po určitou dobu

Odborně je nazývána apnoickou pauzou, nebo krátkodobou apnoe. Izolovaně bez jiných příznaků ji lze zaznamenat v souvislosti s tupým nárazem trupu postiženého na tvrdé podloží („vyražený dech“). Známá je také její souvislost s epilepsií, poruchami centrálního nervového systému, vnitřního prostředí těla a nočními poruchami dýchání (tzv. syndromem spánkové apnoe).

Vyražený dech je vlastně reflexní křečí dýchacích svalů vzniklou po nárazu. Stav se obvykle do dvaceti vteřin upraví sám. Při poskytování první pomoci postiženého posadíme, dovolíme jej opřít se rukama o podložku a případně lehce masírujeme jeho nadbřišek. Pouze při neustupující křeči provedeme až několik úderů malíkovou hranou naší ruky mezi lopatky postiženého. Nejsou-li přítomna jiná poranění, stav dále nevyžaduje lékařskou péči.

Při klasickém průběhu epileptického záchvatu je zástava dechu přítomna po odeznění křečí, po několika vteřinách je ukončena hlubokým nádechem. K epileptickému záchvatu přivoláme záchrannou službu, u dětí podáváme lék předepsaný lékařem. První pomoc viz. článek o epilepsii.

Poruchy vnitřního prostředí organismu, tedy především změny jeho kyselosti a iontové rovnováhy jsou kompenzovány změnami dechového rytmu, který může přejít v krátkodobou zástavu dýchání. Stejně tak některé neurologické poruchy se mohou projevovat zvláštním dechovým rytmem, kde se hluboké dýchání střídá s chvílemi bezdeší. Pacienti s popsanými poruchami budou nejspíše pro množství jiných předcházejících příznaků včas hospitalizováni.

V souvislosti s předchozím odstavcem je vhodné zmínit i chvilkové bezdeší u prodělaného hysterického záchvatu s hyperventilací, čili rychlým hlubokým dýcháním.

Tzv. „spánková apnoe“ je poměrně často se vyskytující problém. Postihuje spíše obézní muže a znamená opakované chvilkové bezdeší (až 100× za noc), vznikající reflexně kvůli nepoměru tlaků v dýchacím ústrojí. Souvisí s chrápáním a jedná se o problém dlouhodobý. Ač si to postižený neuvědomuje, každá pauza bezdeší mu znemožňuje přejít do fáze hlubokého spánku, proto se přes den dostavuje únava a spavost. Problém by neměl být podceněn, je vhodné navštívit praktického lékaře.

Diskuze o krátkodobé zástavě dechu

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: krátkodobá zástava dechu

Váš příspěvek
jack9080
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.9.21 18:40
jack wisdon

Such this is the very interesting post online klondike solitaire games here got it have to like this amesome blog.

Future doctor
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.7.19 16:47

Paní GABUSE, dojděte si k odborníkovi!!!

Heinová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.6.19 02:07
Gabuse

Dobrý den…chci se zeptat nikdy jsem to nezažila ale je tomu už podruhé a jsem z toho v šoku… Už dvakrát jsem zažila jakoby jsem se nemohla v noci nadechnout. Bylo to jakoby se že sna nemohla probrat. Nešlo mi ani vstát z postele. Potom když se mi to podařilo tak už jsem nemohla usnout. Mám strach. Je možné že to je únavou nebo stresem? Prosím poraďte… Děkuji moc

iveta 123
2 příspěvky 7.2.16 20:37
Špatné dýchání

Dobrý den, musím se stále nadechovat a nenadechnu se na poprvé až se mi z toho motá hlava. Dostala jsem inhalátor na astma, ale pořád stejné. Můžete mi někdo poradit? Děkuji

martin6351645
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 11:11

Dobrý den váš problém že se nemůžete nadechnout není žádná sranda. Plíce neokysličujou
krev tak jak by měli a proto vám odumře miliony krvinek a vy se velmi oslabíte a je vám na omdlení.
Na tento problém hodně jezte cibuli (čistí plíce),Nekuřte, nepijte alkohol, jezte vitamíny C, B, D (podporujou plíce).
Kdyžtak můžete jít k lékaři. :!

fxdc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.7.12 17:22

Nedávno se mi to stalo v lese po pádu z kola a nikde nikdo. Příjemné to není, ale odezní to naštěstí samo. Pokud nejsou jiná poranění, tak život ohrožen není.

Endery
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.5.12 22:14
dotaz

Chtěla bych se zeptat..když má člověk vyražený dech a je třeba sám někde.. je to životu nebezpečné? nebo může se udusit nebo umřít? :nevim: prosím když tak poraďte prosím

DecoNik
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.4.12 08:16

Lékaře a to co nejdřív.

honza 3
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.4.12 22:16
zástava dýchání

dobrý den každý den se mi stává že se najednou nemohu nadechnout to doprovází pocit na omdlení a rychlé bušení srdce prosím pomozte my co stím :( :,( :,(

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: