Kopřivka

Další názvy: urtica, urticaria

Kopřivka je kožní vyrážka, která připomíná popálení od kopřivy. Podkladem je otok v kůži kolem rozšířených cév, jejichž stěna má zvýšenou propustnost a tekutina tak z nich uniká do tkáně. Důležitou roli při této reakci hraje histamin.

Kopřivka vypadá jako pupen vyvýšený nad okolní kožní povrch, jeho barva může být červená, ale i bílá, typicky je bílý střed s červeným okolím. Pupeny vyvolávají silné svědění, někdy mohou splývat ve větší plochy, u některých typů kopřivky se tvoří i puchýřky. Typická je prchavá povaha pupenů.

Kopřivka může být akutní či chronická, kdy trvá déle než měsíc. Příčinou vzniku kopřivky může být alergie, často se může jednat o alergii na nějakou potravinu či lék, nebo kontaktní alergie na různé materiály. Někdy může být výsev kopřivky provázen celkovými projevy alergie, jako je bolest kloubů, dušnost a otoky.

U některých lidí může kopřivka vznikat i jako reakce na chlad, teplo či tlak na kůži, někdy ji také vyvolá slunění. Vyvolavatelem může být i nějaké celkové onemocnění. Často se příčina nezjistí vůbec.

Nejlepší léčba kopřivky je vyhnout se vyvolávající příčině. Pomoci mohou léky ze skupiny antihistaminik. Chronickou kopřivku léčí kožní specialista – dermatolog ve spolupráci s jinými specialisty, často je však těžké příčinu odhalit a léčba tak může být svízelná.

Diskuze o kopřivce

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Cestování do Německa. včera v 20:16  Anonymní 9
Kontakt s nakaženým - onemocněli jste? dnes v 08:13  Russet 56
Test covid sms 20.10.21 23:11  Krista 1 12
Email test na covid-19 včera v 20:49  Gábííí 16
Ošetřovné - koronavirus 19.10.21 08:39  Elishka1 88
Pozitivni zak 18.10.21 04:31  j.a.n.i1 20

Napište prosím svoji zkušenost s: kopřivka

Váš příspěvek
Daniiiiii
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.16 11:15
koprivka

Od 1.4.-30.9. mam pravidelne koprivku v dolni casti nohou pri prochazce lesem, u luk, parku apod. Nemam ji nikdy od nadm. vysky 1500 m a u more. Mam podezreni na alergii na mirikovite-kebrlik, bolsevnik apod. Vi nekdo co s tim? Rada bych se vyhnula lekum, mam uz tezke astma a beru Seretide a Alvesco kazdy den.

terslova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.12 19:37
kopřivka

Dobrý den,
Mohu jenom doporučit české přírodní bylinné 2-3 produkty, které na kopřivku pomáhají. Jde o OK Omegu Plus, kterou lze užívat jak vnitřně tak i zevně a OK Fakto Báze, která působí přímo v tlustém střevě a funguje jako kartáč pro naše střevo a OK Gel, který zmírnuje svědění a nejlépe funguje když se natře vrstva na OK Omegu Plus. Takže nejdříve Omegou promazat postižené místa a přesto Gel.

Výrobky užívá celá naše rodina již 4 rokem a maximálna spokojenost. Doporučujú všem. Ing. Jana Teršlová, 01-006436

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: