Kašel

Další názvy: tussis

Co to znamená?

Kašel je obranný mechanismus, který vzniká na základě dráždění v dýchacích cestách, hrtanu, v průdušnici, pohrudnici a díky částečně shodné inervaci může kašel vyvolat též dráždění zevního zvukovodu – například při čistění zvukovodu vatovými tyčinkami. Slouží k ochraně dýchacích cest v případě, že v nich uvízlo cizí těleso nebo je drážděna stěna dýchacích cest nějakým jiným podnětem. Jeho podkladem je prudký výdech při současně uzavřené hlasové štěrbině. Tím se zvýší tlak v plicích a případné cizí těleso nebo hlen mohou být vykašlány mimo dýchací cesty. Kašel bývá běžnou součástí infekcí, kdy stěna dýchacího traktu bývá vzhledem ke své náchylnosti a relativně snadné možnosti uchycení infekce, velmi často napadena. Proto jeho přítomnost v takové situaci je spíš pravidlem, než výjimkou. Kdy ale nastává důvod se znepokojovat? Tehdy, pokud kašel je svíravý, velmi velmi dráždivý a dlouhodobý. Pokud jsou k silnému kašli přidruženy i vysoké horečky, stavy schvácenosti, jedná se s největší pravděpodobností o bronchopneumonii (lidově zápal plic). Tuto diagnózu ale musí stanovit lékař na základě rentgenového vyšetření. Někdy se kašel ale vyskytne sám, bez současné infekce, rýmy nebo jiných symptomů (příznaků), které souvisejí s infekcí, a trvá dlouho a bývá dráždivý – co potom? Takový druh kašle se nezřídka vyskytuje u silných kuřáků, vykazuje ranní maxima a v průběhu dne slábne. Pokud je ale přítomen více než 1 měsíc, je stále stejně silný, stále stejně dráždivý a nejeví známky zlepšení, je nutné myslet na možnost karcinomu nebo metastáz v dýchacích cestách. Karcinom a metastázy nemusejí být jen otázkou kuřáků, je mnoho druhů karcinomů, které metastazují do plic – za všechny jmenujme karcinom ledviny nebo jater.

U kuřáků se nejčastěji vyskytuje malobuněčný karcinom, který mívá miniaturní rozměry, je špatně k nalezení, ale vykazuje značnou agresivitu a schopnost metastazovat (nejčastěji do mozku). Takový druh karcinomu je velmi nebezpečný, protože kvůli jmenovaným vlastnostem je velmi rychlým zabijákem.

Chemické dráždění dýchacích cest

Pokud opustíme rovinu karcinomů, metastáz a infekcí, je další příčinou kašle chemické dráždění dýchacích cest – každý organismus je citlivější na jiné sloučeniny, obecně kašel vyvolávají plyny v ovzduší, ať již ty „běžně“ přítomné – jako jsou zplodiny automobilismu, tak i plyny, které se dostanou do ovzduší při chemických haváriích.

Dráždění dýchacích cest vyvolává veliké záchvaty u lidí, trpících astmatem.

Co s tím dělat?

Pokud vás trápí kašel v období, kdy je naše imunita přirozeně snížená (jaro, podzim, zima, období chřipkových epidemií), není třeba se nadmíru znepokojovat, je to jen součástí celkového onemocnění. Pokud máte podezření na bronchopneumonii, je vhodné co nejrychleji vyhledat lékaře, který by diagnózu potvrdil a zahájil co nejdříve příslušnou léčbu. Pokud se obáváte, že můžete mít karcinom nebo metastázy v dýchacích cestách (a to v případě, jste-li kuřák, byl vám diagnostikován jiný typ nádorového onemocnění, někdo ve vaší rodině již daným nádorovým onemocněním trpěl), urychleně (!!!) vyhledejte lékaře. Slovo urychleně je zde se třemi vykřičníky, protože pokud by se opravdu nádorový proces potvrdil, je včasná terapie v některých případech to jediné, co může zachránit život.

Ve zkratce na závěr

Dlouhodobý kašel je velmi důležitým příznakem, rozhodně se nevymlouvejte z návštěvy lékaře se slovy: „Vždyť je to jen kašel, s tím přece nebudu chodit k lékaři!“

Diskuze o kašli

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: kašel

Váš příspěvek
Ukecaný
2 příspěvky 13.3.16 12:51
dráždivý celodení kašel

Manžel je po radioterapii diagnosa C343
Má stále dráždivý kašel, který mu nedá spát, vykašlává hleny.
Od toho kašle ho bolí plíce, břicho, prostě vše.
Potřebovala bych radu, jak mu pomoci nebo co stím.

Manžel chodí, navíc ještě na dialýzu 3×týdně.
Děkuji předem za radu, s pozdravem Marta Kondelová
Kraslice.

Ukecaný
2 příspěvky 13.3.16 12:51
dráždivý celodení kašel

Manžel je po radioterapii diagnosa C343
Má stále dráždivý kašel, který mu nedá spát, vykašlává hleny.
Od toho kašle ho bolí plíce, břicho, prostě vše.
Potřebovala bych radu, jak mu pomoci nebo co stím.

Manžel chodí, navíc ještě na dialýzu 3×týdně.
Děkuji předem za radu, s pozdravem Marta Kondelová
Kraslice.

digi103
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.1.13 16:43
nepříjemné

Skoro 14 dní kašlu a někdy i zvracím je to nepříjemné když ležím kašlu ještě víc chci se toho zbavit jáák :(

Vložit nový komentář