Hyperpigmentace

Další názvy: zvýšená pigmentace kůže

Hyperpigmentace znamená zvýšenou produkci pigmentu – barviva – buňkami v kůži. Barvivo v kůži může být dvojího původu. Melanin je produkován speciálními buňkami kůže a je hnědočerný. Všichni ho moc dobře známe, když se opalujeme. Druhému barvivu se říká hemosiderin, který pochází z krevního barviva hemoglobinu obsahujícího železo. Tento pigment má barvu rezavohnědou.

Hyperpigmentace mohou být různého tvaru a rozsahu, od teček, přes skvrnky, flíčky až po rozsáhlejší plochy.

Hemosiderin se nachází v hyperpigmetacích u chronické žilní nedostatečnosti hlavně nad kotníky, jako jeden z příznaků stadia, které po čase vede k bércovému vředu. Může tam být i příměs melaninu, takže někdy je pigment spíše tmavší. Hemosiderové pigmentace najdeme také při tzv. purpuře, což je nemoc způsobená zvýšenou krvácivostí s projevy na kůži jako jsou drobné modřiny, skvrnky apod. Jejich barva se mění tak přesně jako je tomu u klasické modřiny, navíc pak však mohou dlouhodobě přetrvávat rezavé pigmentace od zbytkového hemosiderinu. Rezavé hyperpigmentace zůstávají také nějakou dobu po prodělaných spalničkách, ty jsou však dnes vzhledem k proočkovanosti populace vzácné.

Melanin bychom našli v pihách (=névech), v hyperpigmentacích při hojení lupénky a různých vyrážek po lécích. Pihy mohou být buď vrozené – „mateřská znaménka“, skvrny café au lait a různé jiné névy – nebo získané vlivem slunečního záření apod. Z každého névu se může vyvinout rakovina kůže a proto je třeba dát si pozor, zda se piha v poslední době nějak nezměnila – nezvětšila, nezmokvala, nezměnila barvu apod. Pokud ano, vždy vyhledejte kožního lékaře! Odstranění pihy není složitý výkon a vždy je to bezpečnější, než takovou pihu nosit dál. Většina pih se však během života tolik nemění a nezpůsobuje žádné potíže.

Další nemocí s hyperpigmentací je Peutz-Jeghersův syndrom, který se vyznačuje čárkovitými pigmentacemi rtů se současným postižením střeva. Je velmi vzácný a dítě se s ním už narodí, je dále dědičný. Stejně tak Bloch-Sulzbergerův syndrom s vyrážkou a posléze pigmentací na končetinách u dívek.

Choasma jsou větší ohraničené, často symetrické pigmentace na obličeji u těhotných žen. Příčinou může být i hormonální antikoncepce či různé hormonální poruchy. Někdy vzniká i po kosmetických přípravcích a lécích.

Hyperpigmentace mohou být projevem i jiných nemocí, které jsou primárně lokalizovány v jiných orgánech. Jedná se o Addisonovu nemoc (hormonálně podmíněná nemoc nadledvin, pigmentace jsou především v dlaňových rýhách, v jizvách a na tvářové sliznici) a pelagru (z nedostatku vitamínu B3).

Léčba

Léčba hyperpigmentací je bohužel často neuspokojivá. Záleží vždy na jejich konkrétním původu. Používá se fenol, peroxid vodíku, tretinoin, kyselina azelainová a další zevní léčiva. Důležitou podmínkou je ochrana před sluněním! Některé névy se odstraňují vyříznutím, když jsou v místě dráždění oděvem, nebo z obavy před progresí do zhoubného nádoru či z kosmetických důvodů.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: hyperpigmentace

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: