Hučení v uších

Další názvy: tinitus, ušní šelesty

Hučení v uších – ušní šelesty jsou příznaky celé skupiny onemocnění. Odborný název je tinnitus. Tinnitus je sluchový vjem, pro nějž neexistuje adekvátní zdroj z vnějšku. Člověk by měl ušním šelestům věnovat pozornost a navštívit lékaře. Jsou velmi zatěžující a obtěžující – mají charakter pískání nebo hučení.

Jednou z příčin hučení v uších je neurinom akustiku ( velmi rozšířené, ale špatné označení pro nádor, který vychází ze sluchového nervu). Správné označení je vestibulární schwannom. Častý je mezi 30.-50.rokem.

Označení neurologické symptomatologie : jedná se o syndrom mostomozečkového úhlu.

Klinická symptomatologie je odvislá od velikosti nádoru a útlaku přilehlých struktur – dle toho je klasifikace dle House.

Příznaky : člověk začíná obtížněji slyšet, v uších mu začíná pískat, objevují se poruchy rovnováhy, poruchy trojklanného nervu a obrna lícního nervu. Nádor roste velmi pomalu, někdy pouze o několik milimetrů ročně, pokud je zachycen včas, lze jej chirurgicky odstranit a pacient je vyléčen.

Menierova choroba je způsobena endolymfatickým hydropsem, který vede k přechodnému postižení funkce vnitřního ucha. Projevuje se příznaky v uších : pacient má pocit zalehnutí v uchu, šelest, nedoslýchavost, točivá závrať.

Tinnitus je způsoben i mimoušními příčinami – postižení cév na podkladě aterosklerózy, od krční páteře apod.

Diskuze o hučení v uších

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: hučení v uších

Váš příspěvek
bonbap
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.6.22 06:39

Thank you for taking the time to talk about it; I have strong feelings about it and want to learn more about it. Would you mind adding information to your blog post? It will really benefit all of us. crossword puzzles

Nishaknapp
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.22 04:00

Why not settling on games that is fun and at the same time your earning. Well it'll make suspense because of the game as well but dude just try it and it gave me hope while pandemic is real rn. A Quick Guide To Playing Online Baccarat

Vap
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.4.20 14:29
Tinitus v pravém uchu vázaný na konkrétní místo

Ve svém bytě často slyším pouze v pravém uchu tiché hučení s kolísavou intenzitou. Hučení doprovází též mírný pocit tlaku v uchu.Mimo můj byt, tedy venku, na návštěvách, v práci, na rekreacích apod žádné takové problémy nemám.

To je záhada.

Lucie Soudková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.5.19 09:35

Na hučení v uchu mně pomohly tablety,,Milgamma N". Volně prodejné. Jsou to vitaminy B, v silnější formě. Užívají se 3×1 tableta po jídle. Nejlepší je zakoupit velké balení po 90 nebo 100 tablet. Již třetí den užívání je hučení v uchu natolik zminimalizované, že jej nevnímám. Netvrdím, že to pomůže každému, ale aspoň někomu by to mohlo pomoci, když to pomohlo mně. Hučení v uchu jsem měla tak silné, že mě z toho bolela hlava, dělalo se mně z toho špatně od žaludku, neměla jsem chvilku klid, strašně mě to rozčilovalo, roztěkávalo, nemohla jsem přemýšlet, na nic se soustředit, byla jsem z toho uplně zoufalá. Na ORL jsem dostala celkové kortikosteroidy na pět dní, nepomohlo. Betaserc, nepomohlo. Naopak, po těch kortikosteroidech a Betasercu mně bylo tak zle od žaludku a střev, že jsem už ani nebyla schopná chodit do práce. (Takže teď si léčím žaludek bylinkama.) Nakonec jsem si pomohla sama - Milgamma N. Jsem šťastná a vděčná za to, že to hučení je takto zminimalizované, již třetí den užívání. Vyčetla jsem, že by se ta Milgamma N měla užívat čtyři týdny. Takže vytrvám a uvidím. I kdybych se toho hučení v uchu nezbavila úplně, tak jak je to teď zminimalizované natolik, že to nevnímám, to mně klidně stačí ke spokojenosti. Lucie, 31 let.

MILAN GAVRUN
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.1.18 13:46
TINNITUS.

TINITUS MÁM UŽ 30 LET. PRODĚLAL JSEM MNOHO VYŠETŘENÍ ALE EFEKT ŽÁDNÝ. JETO ŠÍLENÁ VĚC. NĚCO HROZNÉHO. DEN NOC POŘÁD STEJNÉ PÍSKÁNÍ HUČENÍ ŠUM A JINÉ. :cert: :cert:

Dajana1969
1 příspěvek 12.12.17 20:31
Hučení v usich

Už přes rok mi hučí v uších vyzkoušela jsem už všechno a mám lék konečně kdo chce ať zavolá nebo napíše 739550036

Peter Studeník
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.17 14:48
Vyléčil jsem si tinnitus

Povedlo se mi tinnitus vyléčit, napsal jsem o tom knihu a od té doby pomáhám s vyléčením ostatním. Kniha se jmenuje - Vyléčil jsem si tinnitus. Držím všem palce. Více můžete najít taky na stránkách ****

edit admin: smazán odkaz

Milena Rybenská
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.12.15 22:44
SOS

Pár měsícú trpím s levým uchem. Mám ho permanentně zalehlé a šumí mi v něm neustále, hučení je strašné, pískání. Nejprve jsem si do něj nalila teplý peroxid vodíku, asi 15 min nechala vyšumět a ejhle, bylo to lepší. Ale jen do příštího dne. Pak jsem zkusila kousek česneku obalený jemně vatičkou zasunout hluboko do ucha/přes noc/. Ale co mě pomohlo nejvíc, bylo právě dnes. Dala jsem si velkého panáka Fernetu. Už 2 hod jsem v pohodě. Tím se rozšířily cévy a došlo k lepšímu prokrvení. Nevím, jak to bude zase zítra, až se probudím, ale aspoň na chvíli to přešlo. Díky za každou minutu klidu v uchu. milena. rybenska@seznam.cz

sipovahelca
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.12.15 17:28
hučení v hlavě

Dobrý den,
stejným problémem trpím i já asi od poloviny roku 2011. Bolest v týle vystřelující po sanici, pocit tlaku v dutinách a v oku. To je takové, že mám pocit, že si ho musím vydloubnout abych lépe viděla. Závratě a duté hučení, které se v noci zhoršuje a přes den se mi z toho chce zvracet. Zvláštní je, že to je jen na pravé straně. V roce 2012 jsem byla na ORL, vyšetření dutin, akustika…-výsledek : nic nenašli, dostala jsem avertin. Další vyšetření na neurologii MTR : výsledek nic, další léky Myolastan a kapačky + RHB. Následovala návštěva léčitele, také bezúspěšně. Za poslední čtyři roky by se daly spočítat chvilky, kdy hučení přestalo na prstech jedné ruky. Nepopsatelné blaho!! Hlava tááák lehká, až se jednomu chce plakat štěstím, ale pak zas a snad ještě horší!!. Už jsem z toho tak unavená, že ani nemám chuť žít. Řekněte už někdo konečně, že má řešení, prosím

euprhrasia
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.10.14 22:19
hučení v noci

Dobrý den. Mám prosbu. Již půl roku při spaní pravidelně a někdy i přes den mi hučí a píská v hlavě a levém uchu. Je to velmi obtížné. Obzvlášť v noci, kdy je uplný klid. Nemohu kvůli tomu spát. Vždy když pohnu hlavou nějakým smerem na několik sekund to přestane a pak zas začne. Byla jsem u chiropraktika, ale spíše se to zhoršilo. Můžete mi poradit. Děkuji vám. Nicol

Petr771
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.14 23:10
Hukot/pískot v uších

Dobrý den, nedávno jsem byl na koncertě a od té doby mi hučí/píská v uších 24 hodin v kuse a mám pocit jako bych měl zalehlé uši, hlavně levé a slyším trochu hůř, normálně mi po koncertě pískalo v uších maximálně 12 hodin, ale tohle trvá už přes 3 dny a nijak se to nezlepšuje ani nezhoršuje, bojím se aby mi to nezůstalo, není to vůbec příjemný pocit, a cítím se agresivní když někdo zakřičí nebo je v okolí hluk, vždy to v tom uchu jakoby zahučí 10× tolik až je to bolestivé/hodně nepříjemné, doufám že je to jen namožené nebo přecitlivělé, každopádně navštívím odbornou pomoc pokud to brzo nepřejde, děkuji za každou informaci.
Petr.

jan matousek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.13 19:43

Dobry den potrebuju poradit mam strasny tlak v hlave a huceni a slysim to kdyz jsem v klidu. a obcas se mi mota hlava.tlak citim od tylu do prostred hlavy.pak je to hiceni. a nedavno mi doktor rek ze mam na hranici teyt cukrocky.do toho se mi z uzuje i videni do dalky. dekuji.

Daša - dotazník
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.13 14:33
Dotazník pro jedince s ušními šelesty

Dobrý den,
chtěla bych poprosit jedince s ušními šelesty o vyplnění následujícího dotazníku, který je anonymní a bude sloužit výhradně jako podklad k mé závěrečné práci.

http://www.survio.com/…3Z6G0T4T1N4A

Mockrát Vám děkuji za spolupráci.

Daša

frida23
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.13 22:23
hučení u uchu

Také mne trápilo hučení v uchu, někdy víc někdy míň. V zoufalství už jsem nevěděla co si počít, až jsem zkusila dětským šťourátkem namočeným v propolisové tinktuře sahnout do ucha a ejhle - zlepšilo se to maximálně. Nevím jaká příčina u mne byla, nikdy jsem to s lékařem neřešila. Tak nevím, za zkoušku to stojí - nikdo mi to nedoporučil, byl to jen takový nápad ze zoufalství.

tinitus13
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.3.13 20:45

Reaguji na tu zvukovou vlnu opacneho prubehu.
Technicky vzato, signal ma frekvenci, amplitudu a fazi.
Kdyz pustim jednu sinusovku o frekvenci napr 500Hz a amplitudou 1V (berme napeti jako signal) pak to mohu vyrusit zase sinusovkou o frekvenci 500Hz o amplitude 1V ale v opacne fazi, tedy s posunem 180 stupnu (zpozdene o pulperiodu), aby signaly sly proti sobe a secetly se tak, ze vysledek bude nula. Jinak se signaly slozi a vysledek nebude nula ale napr dvojasobna amplituda…
Takze pokud si budes poustet signal o dane frekvenci a amplitude, fajn, ale pokud nebudou v protifazi, pak se to asi nepovede.

karellaik
2 příspěvky 22.4.12 11:06
Můj boj s tinnitem

Chybinka se vloudila.

Příspěvek upraven 22.04.12 v 11:09

karellaik
2 příspěvky 22.4.12 11:00
Můj boj s tinnitem

Tinnitus je hučení, pískání nebo obdobný jev, který postihuje nemálo občanů. Podle nesprávných předpokladů jsem se znažil tento jev odstínit.

První příznaky tinnitu jsem zaznamenal před dvaceti lety. Nepatrné pískání v hlavě, které se při skusu výrazně zvětšuje. Ve Vysočanské nemocnici jsem podstoupil všemožnou terapii, která měla potvrdit či vyloučit, zda zdrojem šumu je páteř. Podstoupil jsem všechny možné procedury, ale tinnitus nezmizel. Naopak, každý rok intenzita narůstala (a narůstá nadále).

V poslední době se pokouším využít počítače k potlačení pískotu v hlavě. Snažil jsem se použít walkmanu k překrytí tinnitu. Idea byla jednoduchá. V noci, kdy je pískot nejnepříjemnější, nasadím sluchátka a pustím překrývací tón. Předpokládal jsem, že zdroj pískotu je v hlavě. Kdyby tomu tak bylo, potom podle zákonů fyziky by musel existovat takový tón (nebo jejich kombinace), která tento pískot vyruší. (Těleso, které je zdrojem nějakého vlnění, toto vlnění absorbuje).

Vyrobil jsem tónový generátor (počítačový program), kterým vytvořím datový soubor, který lze na počítači přehrát běžnými přehrávači (Windows Media Player nebo Quick Time Player). Program vytvoří tón zadané frekvence o dané délce trvání. Vzhledem k rozsahu výstupních dat jsem zvolil dobu trvání 20 sekund. Pro jednu frekvenci soubor zabere okolo 1 Mb paměti. Vyrobený tón je naprosto přesný. Zkreslení může způsobit pouze reproduktor. (Soubor je ve tvaru Wav, testovací frekvence je násobkem vytvářeného tónu.)

Následovaly pokusy, zda lze tinnitus odstínit. Vyrobil jsem si celou řadu tónů o frekvencích od 1000 Hz do 12000 Hz. Při vytváření datových souborů jsem hlasitost (amplitudy sinusovky) nastavil maximum zobrazitelnosti. Pak jsem vyrobené tóny spouštěl a porovnával s tinnitem. Hledal jsem takový tón, který tinnitus vyruší.

Podstatnou roli hraje skutečnost, jak hlasitý tón nechám znít. Hlasitost jsem se snažil nastavit (buď na reproduktorech nebo na přehrávači) na takovou intenzitu, jakou má můj tinnitus.

Výsledky jsou rozpačité. Nepodařilo se mi jednoznačně najít frekvenci, která by tinnitus překryla (aby výsledný pocit bylo ticho). Spolehlivě se podaří překrýt tinnitus jiným tónem stejné intenzity. Což v praxi patrně využívají lékaři, když mluví o vytváření zvukové vlny opačného průběhu. (Nevím, co tím myslí – zvuk je vždy kmitání s nějakými parametry.)

Můj závěr je, že můj tinnitus nemá zdroj kmitání, ale je způsoben jinými příčinami. To lékaři zjistili patrně už dávno.

V případě, že by někdo chtěl vyzkoušet tento postup na sobě či na pacientech, tóny některých frekvencí je možné vyvolat z takovéto adresy: http://tinnitus.wz.cz/wpXXXX.wav

Za symboly XXXX je třeba dosadit frekvenci, kterou požadujeme přehrát. Je možné přehrávat frekvence v rozsahu 200 Hz až 9000 Hz po kroku 100 Hz, dále pro frekvence 9500 Hz , 10000 Hz a 11000 Hz. Pro vyvolání tónu o frekvenci 2500 Hz (a konstantní délce 20 sec) bude adresa vypadat takto: http://tinnitus.wz.cz/wp2500.wav

Než se zvuk spustí, je třeba jistou dobu počkat na načtení dat. K poslechu jsou místo reproduktorů vhodnější sluchátka.

Kokrhýl
1 příspěvek 21.2.12 12:14
Nezbedné ucho

Prožívám okamžiky, někdy i několkrát za den, že mi pravé ucho „zalehne“ a hůř na něj slyším. Zpravidla současně cítím, že mám zduřelou nosní sliznici. Tento stav trvá vždy několik minut a pak odezní. Večer, když ulehnu ke spánku, cítím ve stejném uchu jemné „cvrlikání“ (šelest, zvonkohru). Obojí není nic příjemného. Informoval jsem svého praktického lékaře i neurologa. Jakoby to neslyšeli. :(

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: