Hrb

Další názvy: gibbus, nadměrná kyfóza

Fyziologické zakřivení páteře je dvojitě esovité, prohnutím se říká lordóza (vyklenutí dopředu – lordóza krční a bederní) a kyfóza (vyklenutí dozadu – kyfóza hrudní a křížová). Vybočení do stran se říká skolióza, která je při přetěžování jedné strany zad velice častá.

Hrbem (lat. gibbus) je tedy myšlena zvýšená hrudní kyfóza, případně s oslabením krční lordózy. K hrbatým zádům dochází často ve stáří, kdy se zmenšuje tělesná výška, a také při nesprávném držení těla – při častém sezení u počítače, práci s mikroskopem apod., kdy nakláníme hlavu dopředu a dolů. Svaly se zkracují a zůstanou pak fixovány tak, že hlava je jakoby posazená rovnou na trup.

Hrbu můžeme tedy předcházet střídáním pracovní polohy a pravidelnou fyzickou aktivitou – cvičením, sportem apod.

U některých závažnějších onemocnění vznikne hrb jako důsledek metabolické poruchy – např. nadměrné ukládání tuku v této oblasti při Cushingově syndromu a nemoci (bufalo hump) nebo jako důsledek léčby virostatiky u HIV. Hrb vzniká také při tuberkulóze kostí, kdy mykobakterie napadají obratle a ty se pod tíhou těla hroutí. Zpočátku jej lze vyrovnat límcem, podpůrným korzetem a léky proti tuberkulóze.

Rachitický hrb je dnes v našich podmínkách již velmi vzácný, vzniká totiž u křivice, která je podmíněna nedostatkem vitaminu D. Páteř je pak díky nedostatečnému uložení vápníku do kostí příliš měkká, ohebná a neudrží váhu těla. K tomuto onemocnění může dojít pouze u dětí, které jsou ještě ve vývinu. Vzácné jsou také vrozené vady páteře.

Diskuze o hrbech

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Už mě nebaví život kvůli Koronaviru dnes v 13:36  Rachel_cz 49
OČR při koronaviru a zdravotní pojištění 28.7.20 06:33  matkabagristy 7
Koronavirus - příznaky u dítěte 27.7.20 16:47  Lama Lama 7
Koronavirová omezení Liberecko, Hradec Králové 27.7.20 15:30  icy rose 10
Prodělal někdo z vás koronavirus? 4.8.20 20:24  Burj Chalifa 15
Turisti tahají do ČR koronavirus 24.7.20 19:10  izquierdo 49

Napište prosím svoji zkušenost s: hrb

Váš příspěvek
hrbač
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.6.12 17:53

je hrb trvalý? když mam např hrb ze sezeni u počitače a začnu pečlivě sportovat napraví se zada do pořádku ? diki za odpověd :pocitac:

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: