Horečka

Další názvy: febris, febrilie, pyrexie, hyperpyrexie

Tělesná teplota je řízena především z části mozku zvané hypotalamus. V ní je nastavena konkrétní hodnota (set-point), kolem které tělesná teplota během dne osciluje. Nejvyšší teplotu zaznamenáváme obvykle kolem šesté hodiny večer, nejnižší kolem šesté hodiny ranní. Set-point každého z nás je individuální, proto u některých osob může být normální i taková teplota, kterou u ostatní populace považujeme za zvýšenou nebo naopak sníženou.

Při měření teploty pamatujeme na to, že v konečníku a v ústech je teplota vyšší až o 0,5 ˚C než v podpaží.

zvýšené teplotě (subfebrilii) mluvíme, pohybuje-li se její hodnota v rozmezí 37-38 ˚C. Normálně se objevuje po tělesné námaze, jinak je nejčastěji příznakem virového onemocnění.

Při teplotě nad 38 ˚C mluvíme o horečce a teplotě nad 40 ˚C o hyperpyrexii. Takový stav, je-li navíc doprovázen třesavkou (zimnicí) při nástupu horečky, svědčí obvykle pro bakteriální onemocnění. Horečku lze krom měření teploměrem rozpoznat také podle planoucích tváří a lesklých očí.

Vysoká tělesná teplota se může dále objevovat u celkového přehřátí organismu. Na vině mohou být i závažné alergické reakce, choroby pojivové tkáně a nádorová onemocnění (u těchto nebývá přítomna třesavka).

V určitém počtu případů se příčinu horeček nepodaří zjistit.

Léčba

Horečku snižujeme podáním přípravků obsahujících např. paracetamol nebo ibuprofen, případně aplikujeme chladný zábal, nebo sprchujeme v chladné vodě (pozor na sekundární podchlazení u dětí!). Pouze pokud horečka není zvládnutelná uvedenými prostředky, obracíme se na lékaře.

Diskuze o horečce

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Půjdete na očkování? dnes v 07:33  omites 47
Nechutenství v těhotenství po prodělaném Covidu 8.5.21 18:45  lejjka 4
Testování ve školách 6.5.21 19:45  nozu 6
Kontroly na hranicích s Rakouskem včera v 16:35  Andrea 821 10
Očkování covid 80dní od prodělaní 6.5.21 10:51  masima 12
Odměny pro záchranáře 3.5.21 23:24  Anonymní 15

Napište prosím svoji zkušenost s: horečka

Váš příspěvek
ja13
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.13 19:05

Parádní léky, jenom si přečtěte vedlejší účinky a asi se zhrozíte. Na tyto věci jsou úplně jiné, přírodní záležitosti. jaké? zeptejte se!

Moloko
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.4.12 09:27

Zdravim! taky pouzivam Nurofen sirup, predtim, kdyz si maly jeste nechal zavest, tak cipek, ten reaguje nejlepe, nejrychleji. Ano, taky zabira na bolest. A taky davam zabal na ruce, ale jenom vlazny. No a hodne tekutin.

Vložit nový komentář