Halucinace a bludy

Halucinace a bludy jsou poruchami vnímání a myšlení, které mají vliv i na prožitky a jednání nemocného člověka. Vyskytují se v souvislosti s různými především psychiatrickými (psychotickými) chorobami, ale také alkoholovou a drogovou závislostí.

Halucinace

Halucinace patří mezi nejzávažnější poruchy smyslového vnímání, klamné vjemy vznikají nezávisle na vnějším podnětu a člověk je o nich zcela přesvědčen. Mezi nejčastější patří halucinace sluchové – člověk slyší různé zvuky nebo slova, věty až monology, ty mohou mít charakter buď neutrální, arogantní nebo imperativní (přikazují dotyčnému, co má udělat). Dochází k nim často při schizofrenii. Zvláštní formou sluchových halucinací je i vyzrazování myšlenek – nemocný slyší hlas, který mu opakuje, co si myslí jakoby doslova četl jeho myšlenky. Dále se u některých chorob vyskytují halucinace zrakové (vidění bílých myšek nebo jiných malých zvířat, vidění osob, obrazců, apod.), čichové, chuťové, tzv. útrobní halucinace (tělové pocity mající často sexuální obsah), dotykové, pohybové (klamný pocit pohybu vlastního těla) a jiné.

Halucinace mohou být také vnímány jinými částmi těla – např. člověk slyší hlasy v jeho zubu.

Bludy

Bludy jsou mylným přesvědčením vzniklým na psychotickém chorobném podkladě, nemocný jim pevně věří a řídí se podle nich. Bludy mohou být ještě podpořeny dalšími fenomény – iluzemi, klamy a výše probranými halucinacemi. Každá snaha okolí vyvrátit blud vede ke vzniku nového bludu. S takovými lidmi to tedy není vůbec jednoduché a vyžaduje to spolupráci s psychiatrem, v akutním stavu i umístění na psychiatrické oddělení.

Lidé trpí např. tzv. bipolární afektivní poruchou (střídání fází mánie s depresivními obdobími).

Bludy mohou být paranoidní (viz. příznak paranoidita), megalomanické (podmíněné zvýšenou náladou - mánií, kdy pacient tvrdí, že je např. Napoleon nebo autor nějakého vynálezu) a mikromanické (podmíněné depresivní náladou, při níž si člověk např. myslí, že nu chybí nějaká část těla, že je nemocný nebo se obviňuje z nějakého činu).

Bludy ani halucinace si člověk neuvědomuje (na rozdíl od tzv. pseudohalucinací, kdy člověk nakonec získá náhled).

Diskuze o halucinacích a bludech

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: halucinace a bludy

Váš příspěvek
Zdenka segetova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.8.19 09:21

Muj Mansel video topici se holcicku a zacal ji davit prvni pomoc na lavicce nikdo tam vsak nebyl.pak kacel strom a sundaval znameho taky tam nebyl. vldel po pokoji chodit cizy lidi. doktor mu tell ze je to posledni stadium.za mesic unreal ve spanku a nikdo envoi co se vlastne stalo!

petra fenclova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.19 04:40

fikani

petra fenclova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.6.18 07:39
bludy a histerie

Pideni s nozem a vraci se na mista

BauTreN
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.3.18 12:20
Potkávám se

To jsem takhle jednou šla a šla a najednou vidím, že jdu proti sobě,,, a v tom rána,,, a,,, vysypalo se zrcadlo na dveřích skříně!

Beauty15
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.8.17 14:59
poradíte mi?

Dobrý den, dřív se mi stávalo že když se sebou např. moji kamarádi mluvili jako bych slyšel co si povídaj, všechno to bylo o mě(pomlouvali mě), a když jsem si to nenechal líbit tak jsem zjistil že o mě vůbec nemluví. potom se to postupně zhoršovalo a ted se mi zdá jak mě lidi z práce pomlouvají nebo jak na mě šéf křičí. Pomůžete mi co s tím?

Flashinek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.6.15 19:17
A čich

Ano, už i nos. Občas cítím že se něco pálí. A je to od té doby co se mi přetížile zásuvka. Ale už vím že je to halucinace.

Flashinek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.6.15 19:57
Zvuky ?

Občas mám na hlavě headset a sliším mámu jak na mě volá. Nebo při úplném tichu slyším svůj hlas.
Neděsí mě to, ale štve :-(

Jiricek112
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.3.15 10:47
stáří

Vážený pane, začínám stejně jako vy, už z toho mám strach, ale to stáří patří k životu. Chudáci děti, co nám budou pomáhat. :lol:

Štich
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.2.15 12:07
halucinace

Nejhorší je když jedete autem a myslíte si že to auto před vámi stojí, vy chcete před jed no a pak se stane to nejhorší. /bum/. Neb sedíte doma a myslíte si, že jste na počítačí a mluvíte se ženou proč mi dává tak veliké hnědé prášky co to je? Nebo máte doma kamaráda, povídáte si a pak chvilku ticho a najednou na něj mluvíte věci, kterým on vůbec nerozumí a nechápe co to povídám.
Začínám se pomaličku tohoto i bát co se se mnou vůbec děje. Strach, panika, třes v těle. Není to každý den jen někdy. Bohužel už jsem v letech /důchodu /. Toď otázka??? :dance: :cert:

NancyBlack
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.10.13 22:03

http://myechoes.blog.cz/…ych-bananech Halucinace na trávě a banánech, počtěte ;)

Andy31071999
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.13 11:25

Myslim ze je to halucinace ale poradila bych se byt vami s odbornikem

Andy31071999
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.13 11:23

Slysim hlasy kdyz usinam slysim je a nemuzu zavrit oci protoze se porad koukam jestli nejsou v mem pokoji.
slysim uryvky toho co se delo ve skole nebo v ruznem poradu ale je to tak silne ze si myslim ze jsou primo u meho ucha a mluvi do nej ne co mam delat ale jen uryvky.
jsou to halucinace ja nevim ale uz hodne dloho jsem se nevyspala á bojim se usnout.
je mi 13

simsomsam
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.1.13 17:59

Boze vy jste uchylaci! :D :P

angel 7
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.1.13 01:11
tančící osoba

Jestli vidíte nějaké stíny, osoby, postavy a pod., může to být příznak nějaké duševní choroby, nebo taky je možné, že jste mohla třeba nechtíc nějakým způsobem vstoupit do nějaké duchovní dimenze, nebo ve Vašem podvědomí a pod. Každopádně radím navštívit urychleně odborníka, teda psychiatra.

Vendulka007
1 příspěvek 12.5.12 15:53

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co znamená, když vídám stín tančící osoby a vždy, když si uvědomím, že tam být nemá, tak zmizí? Předem děkuji za odpověď

Lada VLACH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.2.12 13:34
zoufalá matka

Můj syn 22,trpí bludy a halucinacemi po předávkování Marihuanou.Kouří ji 10let.Byl v blázinci.Po propuštění si odmítá cokoli přiznat.Nechodí k lékaři,nebere léky,dělá dluhy,nepracuje,poslední měsíc i odmítá jíst-vše mu smrdí.My(rodina) jsme blázni,on je normální.Cituji:„na úřadu práce bouchne bomba,tak tam chodit nebudu.Všichni jste fašisti.Sežene si bouchačku a postřílí to.Kamkoli příjdu všichni si o mě povídají.Doktor je němec,matka gestapačka.“ Neustále si brousí nůž,chodí kolem dokola. Prosím,jak pomoci? Trpí celá rodina. Když nás terorizuje a omezuje,zavolá se policie. Přijedou a je jak milius,nic na něm neshledávají. Jen ho vykážou z bytu. Ten pocit,že máte dítě na ulici v mrazu a že si může něco udělat,nikomu nepřeji. Psychiatr radí volat 155.

Vložit nový komentář