Gumovité hrboly

Další názvy: gumma, gummata, gumovité vyvýšeniny

O co se jedná

Gumovité hrboly nebo také gummata jsou projevem infekcí, jako je například syfilis nebo tuberkulóza. Projevují se nejprve jako nádor – tuhý velký hrbol na kůži nebo kdekoliv jinde v těle – například na sliznicích. Později hrbol postupně měkne, kůže v jeho středu podléhá nekrotickému procesu (nekróza = odúmrť tkáně) a propadá se. Z jeho středu vytéká tekutina, která připomíná arabskou gumu a odtud vyplývá původ názvu. Po vyprázdnění obsahu vzniká vřed.

Co s tím dělat?

Pokud máte podezření, že hrbol na vaší kůži nebo kdekoliv jinde na těle může mít souvislost s tuberkulózou nebo s nákazou pohlavně přenosnou syfilis, neprodleně vyhledejte svého lékaře. Ale protože vznik gummat se projevuje až v pozdních stádiích těchto nemocí, je málo pravděpodobné, že by vás na nemoc upozornil až tento příznak. Obě dvě nemoci spolu přinášejí řadu dalších a mnohem časnějších komplikací, než jsou právě gummata, která včas upozorní, že není něco v pořádku. Pravděpodobnost, že by člověk z plného zdraví přišel k lékaři a měl gumovité hrboly v pravém slova smyslu, je velmi nízká.

Ve zkratce na závěr

Věnovat pozornost útvarům na kůži je důležité, ale rozhodně není důvod zbytečně panikařit při každé bulce, která se objeví. Prevence proti gummatům je dvojí: vyvarovat se rizikového pohlavního sexu (možnost přenosu syfilis) a styku s rizikovými lidmi.

V posledních letech se v souvislosti s migrací pracovních sil v našich zeměpisných šířkách začala tuberkulóza znovu vyskytovat.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Tinnitus - po ockovani covid dnes v 07:41  hospodki 2
Po covidu se mi točí hlava včera v 20:56  Rachelkaaa 11
Nepřišel výsledek PCR testu včera v 15:06  chacharka 17
Covid v jedné domácnosti dnes v 01:24  pet.est 38
Orální sex po covidu 23.1.22 22:09  kavenka 9
Dotaz - partner anti. test pozitiv - může dítě do školy? včera v 18:02  Oli.Lyon 75

Napište prosím svoji zkušenost s: gumovité hrboly

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: