Gumovité hrboly

Další názvy: gumma, gummata, gumovité vyvýšeniny

O co se jedná

Gumovité hrboly nebo také gummata jsou projevem infekcí, jako je například syfilis nebo tuberkulóza. Projevují se nejprve jako nádor – tuhý velký hrbol na kůži nebo kdekoliv jinde v těle – například na sliznicích. Později hrbol postupně měkne, kůže v jeho středu podléhá nekrotickému procesu (nekróza = odúmrť tkáně) a propadá se. Z jeho středu vytéká tekutina, která připomíná arabskou gumu a odtud vyplývá původ názvu. Po vyprázdnění obsahu vzniká vřed.

Co s tím dělat?

Pokud máte podezření, že hrbol na vaší kůži nebo kdekoliv jinde na těle může mít souvislost s tuberkulózou nebo s nákazou pohlavně přenosnou syfilis, neprodleně vyhledejte svého lékaře. Ale protože vznik gummat se projevuje až v pozdních stádiích těchto nemocí, je málo pravděpodobné, že by vás na nemoc upozornil až tento příznak. Obě dvě nemoci spolu přinášejí řadu dalších a mnohem časnějších komplikací, než jsou právě gummata, která včas upozorní, že není něco v pořádku. Pravděpodobnost, že by člověk z plného zdraví přišel k lékaři a měl gumovité hrboly v pravém slova smyslu, je velmi nízká.

Ve zkratce na závěr

Věnovat pozornost útvarům na kůži je důležité, ale rozhodně není důvod zbytečně panikařit při každé bulce, která se objeví. Prevence proti gummatům je dvojí: vyvarovat se rizikového pohlavního sexu (možnost přenosu syfilis) a styku s rizikovými lidmi.

V posledních letech se v souvislosti s migrací pracovních sil v našich zeměpisných šířkách začala tuberkulóza znovu vyskytovat.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: gumovité hrboly

Váš příspěvek
annah12
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.22 06:27
five nights at freddy's

Hello. I got a lot of interesting info here. i definitely will return here five nights at freddy's. online .

loyed smith
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.5.22 10:54

I really loved reading your essay and forward anticipate reading more in the future. If you have any free time, I've found a fantastic game called smash karts that you are welcome to join and play with me.

seo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.3.22 10:29

Do any of you need a ton of letterheads that are of high quality right away? https://www. digitekprinting. com/adhesive-vinyl’s a link to a site to get what you need. I saw from a forum that this printing center gives exactly what you ask for. They offer full color printed letterheads within the day if you order by 1PM. I saw their portfolio and all the products are rich and accurate in color and their materials are also good for the environment.

jgkyur
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.3.22 02:10

Terrifying deadly thorn traps. Happy Wheels Unlocked is a game that you can enjoy in your spare time or holidays happy wheels unblocked .

jgkyur
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.3.22 02:08

Happy Wheels Unlocked is a great game that is attractive and loved by a large number of players happy wheels unblocked. io .

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: