Glukóza v moči

Další názvy: glykosurie, cukr v moči

Glukóza je jednoduchý cukr, který koluje v krvi a představuje zdroj energie pro tělesné tkáně. Krev je i s glukózou v ledvinách filtrována na moč. Ledviny však disponují složitými transportními systémy, které dokážou profiltrovanou glukózu z moče „vrátit“ zpět do oběhu. Je-li však množství glukózy v krvi zvýšeno nad určitou hodnotu, ledvinné transportéry již „nestíhají“ všechnu glukózu do krve vracet a proto se určité množství cukru nakonec objeví v moči, což se nazývá glykosurie.

Především hormony mají zásluhu na tom, že hladina cukru v krvi se udržuje v určitém optimálním rozmezí, a to i po jídle, kdy za krátký čas přijmeme velké množství energeticky bohatých látek. Nejobvyklejší poruchou v tomto směru je cukrovka (diabetes mellitus), která v různých formách postihuje značnou část populace.

Při náhodném nálezu glukózy v moči se jednoduchým přístrojem (glukometrem) nebo laboratorním vyšetřením krve stanoví hladina glukózy v krvi (glykémie), jež by se měla ideálně pohybovat mezi 3,6 – 6,0 mmol/l. Hladina nad 10 mmol/l je hranicí, při jejímž dosažení se již cukr začne objevovat v moči.

Byl-li však nalezen v moči cukr a přitom hladina glukózy v krvi je normální, lze usuzovat na poruchu funkce ledvin.

Cukrovka ani onemocnění ledvin nejsou jedinými možnými příčinami nálezu cukru v moči. Tento příznak je v naprosté většině případů zjištěn při vyšetření v ordinaci lékaře nebo v nemocnici, neboť vyžaduje zvláštní vybavení. Proto se o jeho významu můžete s lékařem ihned poradit a naplánovat další vyšetření a léčebné postupy.

Diskuze o glukóze v moči

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Bulka v podpaží po očkování Covid dnes v 05:44  Pudloslava 81
Covid test pcr vs antigen včera v 19:03  Anonymní 10
Pfizer - vedlejší účinek dnes v 12:01  kbrz 65
Očkování proti kovidu 19 a otěhotnění včera v 02:13  Ghaia 12
Může moje očkování souviset s horečkou u kojence? 24.7.21 20:18  Jana525 27
Testování z okraje nosu I. P. Pavlova 22.7.21 13:40  FialovaZizala 4

Napište prosím svoji zkušenost s: glukóza v moči

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: