Glukóza v moči

Další názvy: glykosurie, cukr v moči

Glukóza je jednoduchý cukr, který koluje v krvi a představuje zdroj energie pro tělesné tkáně. Krev je i s glukózou v ledvinách filtrována na moč. Ledviny však disponují složitými transportními systémy, které dokážou profiltrovanou glukózu z moče „vrátit“ zpět do oběhu. Je-li však množství glukózy v krvi zvýšeno nad určitou hodnotu, ledvinné transportéry již „nestíhají“ všechnu glukózu do krve vracet a proto se určité množství cukru nakonec objeví v moči, což se nazývá glykosurie.

Především hormony mají zásluhu na tom, že hladina cukru v krvi se udržuje v určitém optimálním rozmezí, a to i po jídle, kdy za krátký čas přijmeme velké množství energeticky bohatých látek. Nejobvyklejší poruchou v tomto směru je cukrovka (diabetes mellitus), která v různých formách postihuje značnou část populace.

Při náhodném nálezu glukózy v moči se jednoduchým přístrojem (glukometrem) nebo laboratorním vyšetřením krve stanoví hladina glukózy v krvi (glykémie), jež by se měla ideálně pohybovat mezi 3,6 – 6,0 mmol/l. Hladina nad 10 mmol/l je hranicí, při jejímž dosažení se již cukr začne objevovat v moči.

Byl-li však nalezen v moči cukr a přitom hladina glukózy v krvi je normální, lze usuzovat na poruchu funkce ledvin.

Cukrovka ani onemocnění ledvin nejsou jedinými možnými příčinami nálezu cukru v moči. Tento příznak je v naprosté většině případů zjištěn při vyšetření v ordinaci lékaře nebo v nemocnici, neboť vyžaduje zvláštní vybavení. Proto se o jeho významu můžete s lékařem ihned poradit a naplánovat další vyšetření a léčebné postupy.

Diskuze o glukóze v moči

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Sestricky z nemocnic včera v 20:27  Baba 6
Jsem v karanténě, i když mám test negativní? včera v 12:37  Dicentra27 22
Infekčnost COVID včera v 13:03  lejzyyyy 8
Dávat dítě do školky? Corona virus 27.11.20 12:57  Michelle_M 66
Covid a prarodiče 25.11.20 22:32  JezinkaBezinka 42
Neošetření u lékaře 25.11.20 19:53  Anonymní 44

Napište prosím svoji zkušenost s: glukóza v moči

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: