Dvojité vidění

Další názvy: diplopie

Dvojité vidění se odborně nazývá diplopie a může být monokulární, to znamená, že se uplatňuje při pohledu pouze jedním okem, nebo binokulární, kdy se objevuje při pohledu oběma očima.

Monokulární diplopie vzniká při nějaké jednostranné poruše oka, například při kataraktě – při pohledu postiženým okem vidíme „duchy“. Binokulární diplopie vzniká při poruše souhybu očí. Každé oko je ovládáno šesti okohybnými svaly, které musí být dokonale sehrané mezi sebou i s druhostrannými svaly, aby obrazy z obou očí mohl mozek správně prostorově vyhodnotit. Pokud vznikne mezi okohybnými svaly nesoulad, obrazy z každého oka se vzájemně posunou a ve výsledku vidíme dvojitě. Dvojité vidění se ovšem nemusí projevovat neustále, ale jen v některých pozicích očí, například při pohledu nahoru apod., to závisí na tom, který sval má sníženou funkci.

Jaká onemocnění mohou způsobit dvojité vidění? Je to například myastenia gravis, autoimunitní onemocnění, při kterém dochází k ničení těch míst na svalu, ve kterých dochází k přenosu nervového signálu na sval. Svaly jsou tak jakoby slabé, nedostatečně se kontrahují při pokusu o pohyb a v případě okohybných svalů se to projeví dvojitým viděním, které se objevuje zejména při únavě, odpočinkem se vidění zlepší.

Dvojité vidění může být také následkem výpadku funkce některého z okohybných nervů například následkem nitrolebečního krvácení, cévní mozkové příhody či úrazu.

Příčinu dvojitého vidění stanoví neurolog.

Diskuze o dvojitém vidění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Cestování do Německa. včera v 20:16  Anonymní 9
Kontakt s nakaženým - onemocněli jste? dnes v 00:52  Sonarka 54
Test covid sms 20.10.21 23:11  Krista 1 12
Email test na covid-19 včera v 20:49  Gábííí 16
Ošetřovné - koronavirus 19.10.21 08:39  Elishka1 88
Pozitivni zak 18.10.21 04:31  j.a.n.i1 20

Napište prosím svoji zkušenost s: dvojité vidění

Váš příspěvek
Milan35
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.18 21:55
dvojité vidění

Vidím dvojitě na levé oko, svislice které jsou dále, tak mají „ducha“ posunutého doleva, čím jsou předměty dále, tak je posun výraznější. Na př. přijíždí tramvaj, vidím označení 11, ale když přijede na cca 10 metrů poznám, že je to jen jednička. Stejně tak reflektory u vzdálených automobilů v noci vidím čtyři, ale když přijede auto blíž, tak už má jen dva reflektory. Měsíc na nebi má ducha posunutého doleva skoro o polovinu jeho šířky. Tuto poruchu vidění mám asi dva roky, nepřikládal jsem ji velkou váhu až teď kdy mi na pravém oku vznikla makulární díra mám obavu abych neoslepmul. Pozdrav! M.

Miloš Broulík
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.17 18:25
Začalo to náhle

Takhle jednou ráno jsem se probudil a zdálo se mi něco divného kolem. Ale vyrazil jsem do města. Pěšky. Musel jsem. Připadal jsem si, jako kdybych v noci přebral alkoholu. Ale to se nestalo. Po návratu mě napadla jednoduchá věc. Zakrýt si oko. Pocit vidění „po opici“ ustal. Odkrýt a zas „opilec“. Zakrýt druhé oko a situace se opakuje. Každé oko samo vidí spolehlivě. Nic nebolí. Beru laserové ukazovátko a vleže přejíždím po stropě. Vidím zřetelně dvě tečky místo jedné. Odcházím na oční. Po krátkém vyšetření končím na neurologii.

Dali58
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.16 19:13
Neroumím

Prosím, napište článek tak ať lidé pochopí co myslíte. Mě to tedy nedošlo. Škoda hledám informace.
Dali P. S. Přeji vyléčení na 100% a hezký život.

Zdenda4444
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.6.15 17:07
Dvojité vidění

Vidím dvojitě jenom když koukam do zrcadla a koukam směrem dolů, třeba když mám hlavu rovně a kouknu se smerem dolů na zuby tak jsou dovjitě :S :nevim:

Karel 2340
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.14 23:08

Už 5 let mam binokularni refrakcni diplopii. Zacinal jsem na 6.pDp na kazdem oku. V soucasne dobe mam 20 pDp a stale se mi diplopie zhorsuje i kdyz chodim na ocni cviceni, ktere mi ale moc nepomaha. Stale cekam kdy se mi narust alespon zastavi.

Zdenek59
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.13 09:11
Dvojitě

Dvojité vidění jsem měl po té co jsem upadl na namrzlém chodníku a uhodil se hodně do temena hlavy. Na očním to bylo ok, ale na neurologii konstatovali, že mi nejspíš následkem pádu otekl oční nerv. Asi za tři dny to bylo zase ok. Proto si myslím, že dvojité vidění může být někdy způsobeno zánětem očního nervu.

jakubso
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.9.13 18:04
...

Začal jsem vidět dvojitě od tý doby co se mi objevil zánět spjivek, Zítra s tím du k lékaři, když tak nevíte vy co to může znamenat???

chlap v letech
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.5.13 19:13
Vytřeli mi zrak

Já viděl taky dvojitě, zašel na oční a zkontrolovali mi zrak, nic nenašli a spíš mi vytřeli zrak, stálo mě to 500 a zdravotní pojištovna mi řekla, že to nebylo akutní ošetření!!!Tak mi vlastně pomohli, jak doktor tak zdravotní pojištovna. 8o

Honza_B
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.13 20:56
VYSOKÉ HOREČKY

Já jsem začal vidět 2× po nemoci, kdy jsem měl horečky 40C. Nikdo neví co s tím. H.

karsta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.8.12 18:10

Dvojité vidění způsobí rovněž nádorové bujení s metastázemi. Například rakovina plic. Doloženo případem.

fufu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.12.09 14:07
dvojité vidění

Jsem udělal prosím oparace lazerem abych odstranil kratkozrakost mě bylo řečeno že za necelych měsíce budu vídět 100 procentně ale to tak neni vidim dvakrat na dálko a na blízko doktorka říkala že ještě brzo má někdo nejaky řešení diplopie mám v obě očí a nevím jesli to ne zustane cely život krvaceni nemam infekce nemám ale ta potiže pořad mám ten članek je hesky ale mi neda žadny odpověd Děkuju

Vložit nový komentář