Dehydratace

Žízeň, sucho v ústech, suché oči, závrať, mdloby, nízký krevní tlak a zcvrkávající se pokožka jsou některými z příznaků dehydratace.

Mechanismů vedoucích k dehydrataci je bezpočet. Z příčin zjevných lze uvést opomenutí pitného režimu zejména u dětí a seniorů, u všech věkových kategorií je pak nedostatek tekutin nebezpečný při pobytu v horku a tělesné námaze.

Zásadní roli hraje pitný režim u onemocnění provázených průjmy, zvracením a horečkou. Závažný průběh takových chorob si může vyžádat pobyt v nemocnici s podáváním tekutin žilní linkou. Varovnými příznaky pokročilé dehydratace jsou v těchto případech malátnost, zrychlený, špatně hmatný tep a zástava močení. Takový nemocný by měl být urychleně převezen do zdravotnického zařízení, v případě bezvědomí je nutno přivolat záchrannou službu.

Dále může být dehydratace způsobena množstvím léčiv a látek, zejména jsou-li špatně dávkována tzv. diuretika, preparáty k odvodnění organismu. Dávka diuretik by měla být v případě podezření na dehydrataci neprodleně konzultována s ošetřujícím lékařem.

Možnou příčinou dehydratace je taktéž neléčená cukrovka. Při cukrovce dochází k přestupu glukózy do moči a molekuly cukru zabraňují vstřebávání vody z moči zpět do těla. Organismus tak vylučuje méně koncentrovanou moč s větším obsahem vody než je pro tělo optimální. Proto je jedním z příznaků cukrovky také žízeň.

Vzácnějším onemocněním, kdy nemocný z důvodu nedostatku antidiuretického hormonu (ADH, hormonu zodpovědného za vstřebávání vody z primární moči zpět do krve) není schopen zadržet v těle vodu, je diabetes insipidus (úplavice vodní, žíznivka). Nemocný musí neustále přijímat tekutiny, a to až v množství 20 litrů denně. Nedostupnost tekutin u nemocného žíznivkou je život ohrožující situací.

Nejjednodušší je samozřejmě vždy prevence, tedy příjem dostatečného množství tekutin. Při počínající dehydrataci podáváme optimálně nesycenou minerální vodu, spolu se stejným dílem vody, která minerály neobsahuje (např. čaj). V lékárně lze zakoupit směs k přípravě rehydratačního roztoku; jeho užívání je vhodné především při průjmových onemocněních a zvracení. O správném dávkování se raději poradíme s lékárníkem, ani zde však nezapomeneme vedle připraveného roztoku dodávat i obdobné množství neiontové tekutiny (balená voda, čaj).

Diskuze o dehydrataci

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Koronavirus - říct nebo neříct? dnes v 00:29  evulinda79 21
Plastová průhledná rouška - nemáte na prodej? včera v 19:22  Titty 24
Ukončení karantény bez testu včera v 12:53  Anonymní 26
Rouška pro astmatika 24.9.20 17:49  Jana206 21
Zadanka na koronavirus včera v 00:03  Borrealis 27
Sme v karanténe 24.9.20 20:23  vokishka 25

Napište prosím svoji zkušenost s: dehydratace

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: