Chrapot

Další názvy: poruchy hlasu

Chrapot signalizuje lézi v ORL oblasti. Příčin může být celá řada. Častou příčinnou jsou záněty hrtanu a hlavně hlasivek.

Hlasivky mohou být postiženy otokem, zánětem, uzlíkem či dokonce nádorem. Obecně platí, že pokud člověk chraptí déle než tři týdny, měl by navštívit lékaře.

Chrapot, který může mít charakter až štěkání psa či pískání, mají perakutní záněty hrtanu – tzv. sufokující laryngitidy. Je to onemocnění dětského věku, které se projevuje jako chrapot, nádechovým hrčením, a dušením dítěte. Je nutné volat záchranou službu – jako první pomoc mohou dítěti otevřít okno, dát vlhký ručník na topení. Nemoc se projevuje často v noci.

Chrapot může být způsoben pouhým namáháním hlasivek – zpěv či silný křik u netrénovaných osob. Jinak chrapot může doprovázet záněty cest dýchacích a snížená funkce štítné žlázy - při hypothyreoidismu.

Diskuze o chrapotu

Napište prosím svoji zkušenost s: chrapot

Váš příspěvek
terezaL
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.6.12 09:53
re

Vycestujte k moři na pár měsíců. změnte prostředí.

přeji také zdraví!

Jarmila Janováčová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.5.12 15:38
chrapot

Mám za sebou dost nemocí, včetně rakoviny. Je to už 10 let. Jsem v inv. důch.po operacích páteře,rakoviny s chemo a radioterapii, gyn.operaci, plícní embolií,mám polyneuropatii, autoimunitu aj..Nyní již druhý rok mám chrapot-téměř stálý, mám potíže s dechem. Minulý rok jsem prodělala slabší zápal plic a od té doby se léčím na plícním odd.,zřejmě mne čeká vyšetření dýchacích cest, hlasivek a průdušek. Chraptím třeba půl dne, pak né a následující den znovu. Nemohu déle mluvit, trápí mne to. Nyní mám problém s vysokými jaterními hodnotami, hlavně GMT a ALT a dále mne čekají dvě operace šedého zákalu. Nevím,co dřív léčit. Operace je již objednaná, tak potom budu řešit chrapot a játra. Také mám stále zvýšenou sedimentaci-už delší dobu tak kolem 40. Až proběhne vyšetření mého chrapotu, tak vám napíšu výsledek. Docela se obávám nejhoršího. Přeji všem hodně zdraví Jarmila

Vložit nový komentář