Černá stolice

Další názvy: dehtovitá stolice, meléna, tmavá stolice

Tmavá až černá stolice často vyvolává obavy z krvácení do zažívacího ústrojí. Zcela obvykle je však tmavší zabarvení výsledkem konzumace některých skupin potravin a léčiv. Jedná se zejména o ovoce a ovocné nápoje (borůvky, černý rybíz, červené víno), zeleninu (červená řepa), živočišné uhlí a preparáty železa. Proto nežli začneme o krvácení přemýšlet, měli bychom pátrat v paměti, zda v našem jídelníčku za poslední cca dva dny (podle frekvece vyprazdňování) nefigurovaly i zmíněné potraviny či léky.

Má-li však stolice kromě černé barvy i mazlavý charakter (připomínající dehet) a nasládle páchne, jedná se pravděpodobně o melénu, stolici s natrávenou krví. Zdroj krvácení se proto bude nalézat v horní etáži trávicího ústrojí (jícnu, žaludku, dvanáctníku). Příčinou krvácení mohou být krvácivé choroby žaludku, vředy žaludku a dvanáctníku, jícnové varixy nebo nádory žaludku a jícnu.

S tímto příznakem je nutné se neprodleně dopravit na pohotovost. Je-li zároveň přítomno i zvracení krve (hemateméze), ihned voláme záchrannou službu.

Diskuze o černé stolici

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Lékař během karantény dnes v 07:01  Ou 24
Covid pozitivní i po karanténě včera v 22:16  Borrealis 16
Strach z covidu v těhotenství dnes v 06:21  Chiquinquirá 41
Očkování covid 19 v těhotenství dnes v 07:32  Ivusska777 20
Jak se lecit doma s covidem? 25.10.21 18:38  Anonymní 21
Která vakcina na covid je nejlepší 25.10.21 10:32  Klára 11

Napište prosím svoji zkušenost s: černá stolice

Váš příspěvek
andy1222
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.13 12:26
černá stolice

Dobrý den, chci se zeptat užívám tablety-železo protože jsem ho měla nedostatek může být způsobena černá stolice jeho braním?

amfora_bb
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.13 10:00
všetko pôsobí

Niekedy som až v úžase z toho, ako všetko, čo do tela pridáme v strave pôsobí na organizmus…čierna stolica ma priviedla až sem, žiadne problémy som nepociťovala, len som si to všimla a tak ma zaujímalo, kde je koreň tohto stavu…veru, už asi mesiac jedávam pravidelne červenú repu (zo záhradky, darovaná, nechcem, aby sa skazila a aj mi chutí) a od jej konzumácie pozorujem túto zmenu…takže som rada, že som v poriadku a len tento prírastok do jedálnička na mňa pôsobí :)

nepoviem
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.4.12 19:24
moj problem

dneska (16.4.) to bude druhy den co mam mensie problemy s vylucovani.
No vylucujem tmavu stolicu, a mam mensie problemy podobne zapchy.
Mohlo by to byt z udenin? lebo tieto 2-3dni som jedol hlavne vela udeneho (napr.slaninu).

Dena
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.1.10 21:18
doktor !!

A co takhle si zajít k doktorovi ???Ten by určitě mohl poradit.

Denisa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.1.10 09:54
černá stolice

dobrý den, již několik dní, cca 3 týdny, mám černou,řidšejší stolici, občas i hustčí. Pokud si dám červené víno,což není denně, které mám ráda, mám druhý den černý průjem, třeba i celý den. Jím hodně zeleniny, ale na to i tučné jídla a jsem kuřačka. Z léků užívám antikoncepci.Cítím se v poslední době velmi unavená,a to občas tak,že si musím opravdu lehnout.Proto jsem teď začala užívat i magnesium, zda tento problém z únavy není i nedostatkem vitamínů.Odběry krve jsem měla koncem roku všechny v pořádku
Moc prosím o Vaši radu. děkuji D.

Vložit nový komentář