Čepy na mandlích

Čepy vypadají jako bílé hrudky nebo hrbolky na mandlích a jsou známkou akutně probíhající nebo chronické angíny. Při akutním zánětu má pacient silné bolesti v krku, hrdlo a mandle jsou zarudlé. Na mandlích se mohou u povrchovějšího zánětu vyskytovat povlaky a když zasahuje zánět hlouběji, tvoří se tzv. čepy.

Jedná se o zánětlivý hlenohnisavý sekret společně s odloupanými buňkami sliznice a bakteriemi, nejčastěji streptokoky. Takto nemocný člověk by měl navštívit lékaře, aby mu udělal výtěr (stěr právě z oněch povlaků nebo čepů) a předepsal antibiotika.

Chronický zánět mandlí většinou nepůsobí pacientovi žádné potíže, není ani nikterak nebezpečný, někdy může ale obtěžovat zápachem z úst. Čepy jsou zde odrazem špatného samočištění mandlí, v nichž se usazují zbytky potravy a také jinak neškodné bakterie, které se vyskytují v dutině ústní přirozeně a zabírají tak místo škodlivějším bakteriím. Podílejí se na rozkladu zbytků potravy a tím bohužel i na tvorbě zubního kazu. Zlikvidovat čepy na mandlích tvořené těmito bakteriemi je někdy velmi obtížné, ať se snažíme dbát o ústní hygienu sebevíc.

Vyzkoušejte ústní vodu, různá antiseptika, kloktání heřmánku nebo je možné čepy vytlačit prsty.

Diskuze o čepech na mandlích

Napište prosím svoji zkušenost s: čepy na mandlích

Váš příspěvek
KristýnaD000
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.18 12:50
Čepy

Taky neumíte ani polknout? Je to hrozný, při polknutí mě bolí na tom místě kde je mám a stříla mi ta bolest až do ucha, dneska jsem dostala antibiotika a prý by mi mělo být do neděle lépe, tak jsem zvědavá, čepy mám poprvé a doufám že naposledy… :(

Karel Žíla (12 let)
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.17 20:34
čepy a nekonečný zápach z úst

Mám problém s čepy na mandlích
Smrdí mi z úst a často všichni říkají že mi smrdí z úst a hodně mi to vadí protože kamarádi třeba říkají že si nečistím zuby nechci to mít navždy poradíte prosím co s tím? Máma mi to vydloubává pryč ale nechci tp mít takhle furt
Budu rád za každou odpověď a byl bych rád kdyby jste mi napsali co je to za nemoc pokud to vůbec nějaká je

posluchačka
1 příspěvek 2.10.16 00:15
čepy a diagnoza

Také mám často čepy na mandlích…Je to nepříjemné…Moje diagnoza zní: chronický zánět mandlí…Sám primář mi doporučil kloktat Stopanginem a musím mít tuto lahvičku připravenou stále doma, jako S. O. S. Kdykoli mě začne tlačit, nebo škrábat či pálit v krku…a pomáhá mi to ;-)…Děkuji za rady i vaše zkušenosti, ráda si je přečtu ;-)

Příspěvek upraven 02.10.16 v 00:20

JanaK81
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.2.15 12:51
čepy

Odpověď na Jardu58 - čepy v krku mám taky a operované krční mandle jsem neměla. Angínu už jsem taky minimálně 4 roky neměla a čepy co 2. den musím odstraňovat mechanicky :nevim:. Obtěžuje mě to, kdyby měl někdo zaručenou léčbu (nejlépe bylinkami) ráda zužitkuji!

Hezký den. :lol:

Jirka1123
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.14 10:17
čepy léčba

Dobrý den, pro léčení čepů doporučuji alespoň jednou v roce přeléčit tělo antibiotiky s penicilínem. Také jsem se s čepy trápil a pravděpodobně díky zánětu. Tímto sem se problémů zbavil během 1 týdne.

Jarda58
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.5.14 13:55
čepy v mandlích

Mám také problémy s čepy. V mládí jsem měl operované krční mandle, takže nyní je vidět dutinovou strukturu mandlí, ve kterých se tvoří čepy, které musím mechanicky odstraňovat. Jak všude čtu, tak krční mandle mají sloužit k filtrování vdechovaného vzduchu, ale myslím že jen nepatrné procento vzduchu by se mohlo na těchto mandlích tímto způsobem zbavit virů. Není možné, že by se v krčních mandlích vytvářely bakterie, které se při správné funkci krčních mandlí dostávají s potravou do žaludku, kde pomáhají se zpracováním potravy?? Možná je můj názor hodně laický (hloupý),ale zajímalo by mě, kolik lidí, co má problémy s čepy, mělo dříve operované krční mandle, a nyní vidí v krku v mandlích díry kde tyto čepy vznikají.

zdendule27
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.13 21:41

Cauky všem co trpí jako já mam hnisavou anginu a neskutečně mnoho cepu a sir do mandli už 3 dny, vyzkoušela jsem všechny vaše bomby ale ani u jednoho se nic neděli naopak spis to bylo horsi…no a ráno si volám s kamarádkou poradila mi tohle a nevěřila jsem tomu už jsem to vzdávala opravdu ale co tak jeste něco zkusím…a bomba takze na strouhejte si dve brambory neuvarene samozřejmě dejte si to do pleny zabalte dejte na krk a pres to jeste úterku no a nejlépe dat ráno a večer vyměnit za nové brambory a nechat jeste do rana a během této kury si vemte vaticku a stačí jen šetřit a oni odpadávají sami opravdu je to tak…brambory mají tu moc ze vytáhnou ty cepy na povrch a potom už to jde samo takze to zkuste a dejte vedet pacek :palec: :dance:

panas
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.10.13 14:30
Čepy na mandlích

Zdravým všechny s tímhle trápením mám je taky ale kloktadla - dezinfekce nebo špejle vám nepomůžou po delši době jsem zjisti že jediná věc která učinkuje je irigačni přistroj pro ústni-hygienu jedná se o vodní trysku na čištění zubů proud vody namíříte na čep a do toho otvoru míříte dál vypadne jeden čep ale vzápětí toho je kávová lžička čas od času to je třeba zopakovat a je to celkem úspěšný jen je potřeba seřídit proud vody aby nebyl příliš silný a potřebovat k tomu budete ještě baterku a zrcátko tady je odkaz na podobný přístroj který používám http://www.zdravotni-potreby-technika.cz/…-hygi-z574CZ

Miki2
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.2.13 10:43

Zkuste rozmíchat tabletu Acylpyrinu v malé sklenici vody a s tím kloktat po vyčištění zubů.

KajulinQa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.12 16:19
co s čepy

Chtěla bych se zeptat, mě se dělají čepy skoro každý měsíc vždy mě vypadnou, ale je to nepříjemné. Co mám dělat abych se čepů zbavila? :nevim: :nevim:

Martjan
1 příspěvek 15.4.10 12:20
tak nevím

Čepy na mandlích mě také trápí, vrátily se mi po letech, přesto vše jsou zpět. Angínami jsem trpěla na gymnáziu, pak byl klid, jen nemám v krku ty hezké, zaoblené, růžolící se mandličky, ale proděravělé brambory. Po letech, a asi i díky opětovném studiu na VŠ, se mi vrátily „alespoň“ ty čepy. Byla jsem na ORL, protože nevím, zda je fajn mít ten obsah v tělě, navíc cítím, že čepy jsou cítit, a lékař mi řekl, že mám naprosto zdravé mandle, zda mám problém s ledvinami a klouby. Nemám, jsem sportovně založená, když něco trochu pobolívá, moc to neřeším. Z výsledku jsem rozpačitá, abych se přiznala…nedělal ani stěry, prostě je vše o.k. Má představa zdravých mandlí je odlišná. Navíc, ačkoliv si pečlivě čistím zoubky, mám problémy s neustálým výskytem zubního kazu…tak fakt nevím. Každopádně sdílím všechny Vaše pocity :o)

turista
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.1.10 15:50
mandle ven

Pokud máte potíže s čepy na mandlích tak mandle ven! Jinak vám hrozí poškození kloubů, srdce,ledvin. Sám jsem si 15 let vymačkával čepy z mandlí, smrdělo mi z úst a bolely mě klouby. Mandle mi nechtěli vytrhnout podle doktríny netrhat. Skončil jsem nakonec na Revmatologickém ústavu. V létě 1986 mi mandle vytrhli se slovy, že už měly být dávno venku. Po odstranění mandlí je to OK a uteklo od něj už téměř 24 let. V práci jako patolog vyšetřuji pod mikroskopem operační materiál včetně mandlí. V odstraněných mandlích je často pořádný humus. Mé děti měly také čepy a bolesti kloubů. Mandle už nemají a jsou zdravé jako řípa.

Jarka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.12.09 12:44
čepy na mandlích

Hanko,čepy na mandlích mě trápí už spoustu let,svého času jsem chodila každých 14 dnů na ORL,kde mě propichovali a vymačkávali ložiska hnisu,měla jsem různá kloktadla atd.,ale jediné co mě skutečně pomáhá,je čaj z kořene zázvoru. Při sebemenším tlaku v krku zahajuji pití dost silného odvaru s medem a citronem.Pro mě to je nepředstavitelný pomocník v boji proti tomuto neduhu.Přeji Ti,aby Ti také pomohl.

hanka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.09 22:05
čepy

mám problémy s čepy na mandlích používám kloktadla, bonbóny,ale po prasknutí se mi vždy udělá další, žádné jiné potíže k tomu nemám tak bych jen chtěla vědět jak se jich zbavím.Mám celoroční rýmu, může to být příčina? Byla jsem i na výtěru ale jak se mi cokoli dotkne jazyka zvracím.Tak nevím co mám dělat aby zmizeli.Budu ráda za každou radu.Děkuji

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: