Čárky pod nehty

Další názvy: "třísky" pod nehty

Viditelné změny na nehtech mohou signalizovat jak drobná bezvýznamná poranění, tak například nedostatek některých živin, nebo dokonce závažnější problémy jako plísně, vyžadující cílenou léčbu. Na nehtech můžme objevit nejčastěji tyto znaky: bílé skvrnky, rýhovaný povrch, nebo změna celkové barvy nehtu.

Bílé skvrnky jsou následek drobného poranění, například prudšího úderu nehtu o tvrdou podložku. Nejdou odstranit, ale odrostou a jejich výskyt by neměl značit nic závažného. Zdravé nehty by měly mít hladký povrch, proto drážkovaný nebo rýhovaný povrch může napovídat, že je něco v nepořádku. Rýhované nehty jsou častější u kuřáků, v jejichž organismu je trvale zvýšen obsah toxických látek. Rýhy mohou být také odrazem špatné funkce zažívacího traktu.

Změna barvy nehtů, například do modra může znamenat nedostatečné zásobení organismu kyslíkem, tedy může poukazovat až na špatnou funkci plic nebo krevního oběhu. Žluté nehty se kromě kuřáků také vyskytují při onemocnění nehtů plísněmi, pocházejících hlavně z vlhkého prostředí.

Prameny udávají, že kromě víceméně banálních a kosmetických záležitostí mohou samovolně objevující se černé skvny na nehtech znamenat závažné nádorové onemocnění kůže z pigmentových buněk.

Pokud jsou nehty lámavé třepící se, stojí za zvážení kvality životosprávy, protože jsou to právě vlasy a nehty, tedy „nepotřebné části“, kde se nedostatek živin a vitaminů nejdříve projeví. Pokud se objeví zmiňované tmavé skvrny, nebo žluté zbarvení a ztluštění nehtu jako při nákazou plísně, nejlepším řešením je návštěva dermatologa, který určí správnou diagnózu i léčbu.

Diskuze o čárkách pod nehty

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Vaše příznaky u Koronaviru? dnes v 09:24  Anonymní 58
Platnost pcr testu - na kurz plavání dnes v 09:23  kavenka 9
Lékař během karantény dnes v 09:34  Šmoulice 26
Covid pozitivní i po karanténě včera v 22:16  Borrealis 16
Strach z covidu v těhotenství dnes v 08:54  Ivusska777 44
Očkování covid 19 v těhotenství dnes v 07:32  Ivusska777 20

Napište prosím svoji zkušenost s: čárky pod nehty

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: