Bušení srdce

Další názvy: palpitace, pocit skákaní srdce

Je pochopitelné, že vzhledem k počtu stahů, které srdce za život člověka provede, dojde čas od času ke stahům „mimo rytmus“.

Mnoho lidí tyto nepravidelnosti nevnímá vůbec, někteří jiní ho mohou pociťovat jako krátkodobé zastavení nebo přeskakování srdce. Z uvedeného důvodu se proto vůbec nemusí jednat o onemocnění, zvláště pokud k těmto příhodám dochází sporadicky (např. 3× do měsíce).

Pro vlastní klid je jistě vhodné navštívit praktického lékaře či internistu, kteří pomocí EKG zhodnotí pravidelnost a další kvality srdeční práce. Ještě před návštěvou lékaře je vhodné uvědomit si, jaký charakter pociťovaná nepravidelnost srdeční akce má, a tento rytmus pak lékaři v ordinaci vyklepat prstem. Vzhledem k tomu, že nepravidelnost akce se nemusí nutně dostavit zrovna ve chvíli, kdy je pořizován záznam EKG, může váš přesný popis pociťované nepravidelnosti rytmu pomoci lékaři v rozhodování, zda se jedná o závažný příznak, či nikoliv.

Pociťujete-li krátkodobé návaly bušení srdce, které přicházejí nejčastěji v klidu, mají náhlý začátek a stejně tak náhle končí, pak se může jednat o paroxysmální tachykardii, tedy záchvaty zrychlení srdeční akce. Jeden záchvat trvá maximálně několik desítek vteřin. V naprosté většině případů jde o pouhé „odblokování“ nadpočetných vzruchů, které k srdeční svalovině přicházejí, ale jejich projev je normálně blokován regulačními mechanismy. Záchvaty paroxysmální tachykardie nejsou nebezpečné. Jsou-li časté a trvají déle než desítky vteřin, lze doporučit návštěvu lékaře.

Návaly bušení srdce mohou také pociťovat osoby labilní při velkém emocionálním vypětí, zde však ke zrychlování a konečnému zpomalení akce dochází postupně. Vyhýbání se stresu má u tohoto problému dostatečný léčebný efekt.

Trvalé bušení srdce je příznakem odpovídajícím vysokému krevnímu tlaku
Dlouhodobé (minuty, hodiny) bušení srdce mohou pociťovat lidé s onemocněním štítné žlázy, přítomny budou pravděpodobně i jiné příznaky (nesnášenlivost tepla, hubnutí, zarudlá kůže, případně i zvětšená štítná žláza).

Diskuze o bušení srdce


Reklama


Reklama

Napište prosím svoji zkušenost s: bušení srdce

 Váš příspěvek
 
Nicolas11  06.08.15 15:52
rychle buseni srdce

Když si trosku zasportuji, pak du domů tak najednou se mi sevře srdce asi na 2 sekundy je to hnusný pocit. druhy den právě těd když sem si odpočíval u notebooku tak se mi strasně rychle rozbušilo srdce jakoby kdyby melo vyletět z břicha a motala se mi hlava tak sem vstal a přestalo to trvalo to asi 30 s us sem byl na ekg ale nic mi nezjistily udělaly ze mne blázna prý ze to nic není protože sem zjistil ze to mam po malí zátěži.

 
Dalibor7
218 příspěvků 08.02.15 19:03

A v jakém stavu máš páteř, jde mi bolesti hrudní a krční páteře.

 
HaterStef  08.02.15 17:40
Bolestivé bušení srdce

Je mi 17,5 let a často mívám divné stavy, při kterých mi bolestivě buší srdce… v létě jsem na sedmnáctileté prohlídce o tom řekla svému pediatrovi a ten, protože věděl, že jsem s tím už i dříve měla potíže, mě poslal na dětskou kardiologii. Tam mě sice objednali na holter a provedli standartní vyšetření, avšak se neukázala žádná abnormalita. V lednu jsem podstoupila půlroční kontrolu na kardiologii a tentokrát mi bylo řečeno, že mám na srdci prolapsi mitrální chlopně I. stupně a o aortální šelesti jsem se dozvěděla až ze zprávy. Podle doktorky je prolapse u dospívajících normální a zvlášť u dívek, ale doporučila mi klidový režim při jakémkoliv sebemenším nachlazení a řekla mi, že se mám objednat pro jistotu i na EEG (doktorka na neurologii po mně dokonce ječela, kdo byl takový hlupák, že mě „bezdůvodně“ posílal na EEG, to, že to nebyl absolutně můj nápad, ale nápad kardioložky, ji nezajímalo).. což se nakonec ukázalo jako správné doporučení, týden po KO jsem totiž opravdu onemocněla a když jsem si tvrdohlavě stála za tím, že mi hůř být nemůže, skoro jsem zkolabovala doma a vleže. Měla jsem silné bolesti, jako by mi srdce chtělo vybuchnout a vystřelit z hrudního koše ven, plakala jsem bolestí a nikdo nevěděl, proč se to děje a hlavně co se děje - a to při obyčejném nachlazení, se kterým bych jinak chodila do školy. Před dvěma lety jsem měla celkem nízký tlak, teď ho mám někde mezi normou a nižším, bolesti jsou tu pořád, ale stejně se každý tváří, že neví, co mi je. :nevim: Za chvíli mi bude 18 a musím se co nejdřív dát dohromady, abych za rok zvládla stres u maturity, ale jak to mám zvládnout, když si mě každý přehazuje jako horký brambor a nikomu se nechce mi pomoci? :(

 
Mamarena  24.04.12 21:36
Tachykardie

Dobrý den… Lecim se s panickou poruchou, mám ji stabilizovanou-beru více let antidepresiva Citalopram.mívala jsem krátké bušení srdce a u toho mi panika vznikla.ted cca 3 roky bez ataky… Včera zase krátká tachykardie, zda semi že ztratí vědomi, ale po pár minutách VŠE přejde. Přichází to v noci kolem 1 rano, na kardiu mi sdělili před 5- ti lety jen mírnou nedomykavost.mám si znovu dojit na vyšetření? Vždy mě to trochu vydesi :oops:

 
Glady  20.02.12 18:59
bušení srdce..nekdy

Zdravím mam nekdy bušení srdce je to jakoby se sevřelo a rychle uvolnilo a zase pak zbuší rychle.snad to nebude važne.Jsem totiž v Anglii a tady se človek musí prosit o vyšetření:-)). :oops: :roll:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama


Reklama