Bušení srdce

Další názvy: palpitace, pocit skákaní srdce

Je pochopitelné, že vzhledem k počtu stahů, které srdce za život člověka provede, dojde čas od času ke stahům „mimo rytmus“.

Mnoho lidí tyto nepravidelnosti nevnímá vůbec, někteří jiní ho mohou pociťovat jako krátkodobé zastavení nebo přeskakování srdce. Z uvedeného důvodu se proto vůbec nemusí jednat o onemocnění, zvláště pokud k těmto příhodám dochází sporadicky (např. 3× do měsíce).

Pro vlastní klid je jistě vhodné navštívit praktického lékaře či internistu, kteří pomocí EKG zhodnotí pravidelnost a další kvality srdeční práce. Ještě před návštěvou lékaře je vhodné uvědomit si, jaký charakter pociťovaná nepravidelnost srdeční akce má, a tento rytmus pak lékaři v ordinaci vyklepat prstem. Vzhledem k tomu, že nepravidelnost akce se nemusí nutně dostavit zrovna ve chvíli, kdy je pořizován záznam EKG, může váš přesný popis pociťované nepravidelnosti rytmu pomoci lékaři v rozhodování, zda se jedná o závažný příznak, či nikoliv.

Pociťujete-li krátkodobé návaly bušení srdce, které přicházejí nejčastěji v klidu, mají náhlý začátek a stejně tak náhle končí, pak se může jednat o paroxysmální tachykardii, tedy záchvaty zrychlení srdeční akce. Jeden záchvat trvá maximálně několik desítek vteřin. V naprosté většině případů jde o pouhé „odblokování“ nadpočetných vzruchů, které k srdeční svalovině přicházejí, ale jejich projev je normálně blokován regulačními mechanismy. Záchvaty paroxysmální tachykardie nejsou nebezpečné. Jsou-li časté a trvají déle než desítky vteřin, lze doporučit návštěvu lékaře.

Návaly bušení srdce mohou také pociťovat osoby labilní při velkém emocionálním vypětí, zde však ke zrychlování a konečnému zpomalení akce dochází postupně. Vyhýbání se stresu má u tohoto problému dostatečný léčebný efekt.

Trvalé bušení srdce je příznakem odpovídajícím vysokému krevnímu tlaku
Dlouhodobé (minuty, hodiny) bušení srdce mohou pociťovat lidé s onemocněním štítné žlázy, přítomny budou pravděpodobně i jiné příznaky (nesnášenlivost tepla, hubnutí, zarudlá kůže, případně i zvětšená štítná žláza).

Diskuze o bušení srdce

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: bušení srdce

Váš příspěvek
Kateřina Rozehnalová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.1.19 05:24
Bušení srdce

Mývám silnější bušení srdce, hlavně když jsem v klidu. Před rokem a půl jsem vysadila antidepresiva, které jsem užívala 6 let.Snad to bude stresové, po dobu braní antidepresiv jsem tyto stavi nemívala. Když mám někam jet, tak se to také projeví. Doufám že se nejedná o kachikardii

Honza Ma.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.18 18:38
Bušení srdce v posteli před spaním nejen

Chtěl bych se podělit o jednu možná dost zásadní zkušenost s bušením srdce, které se mi povedlo dost výrazně zmírnit. Šlo o to, že mi srdce začalo bušit vždy víc a nepříjemně, když jsem si lehnul do postele. Dlouho jsem si lámal hlavu s tím, čím by to mohlo být, nakonec jsem zjistil, že za bušení srdce může chronické napětí v oblasti břicha, takové napětí, které se dá odhalit až při hluboké relaxaci celého těla. Nicméně, to co mi výrazně pomohlo, byla výměna tvrdé matrace za měkčí. Všem, kdo mají tyto problémy, doporučuji tuto změnu, protože na měkčí matraci se svaly do jisté míry automaticky a snáz uvolňují a relaxují, což má vliv na snažší průtok krve celým tělem neboli menší odpor krevního řečiště vůči srdci a to je pak díky tomu klidnější. Relaxační cvičení, které mi pomohlo nejvíce, nejen s bušením srdce, se jmenuje autogenní trénink.

LLL13
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.1.18 09:40
bušení srdce

Dobrý den,

léčím se na endokrinologii se štítnou žlázou - nedostatečná funkce všech hormonů. Nechci být za hypochondra, ale raději se ptám. Poslední dobou mi začne zničeho nic rychle bušit srdce a motá se mi při tom hlava. Při tancování jsem s sebou dokonce i švihla. Bušení a motání se objevuje zničeho nic bez jakýkoli příčin. Nejsem žádný nervák, nemám stresující povolání a duševně se cítím naprosto v pohodě. Také se mi stává např. při dobíhání tramvaje nebo když lezu do strmého kopce, že se rychle zadýchám, udělá se mi špatně, skoro až na zvracení a pocit, jakoby mi mělo srdce vyletět z hrudníku, občas i bolest na hrudní kosti a píchání, slabost, třes a studený pot. Chvíli mi trvá než se to zklidní a pak zase můžu v klidu jít, nikdy se mi na vandru po horách nestalo, že bych nějak moc zkolabovala. Před loni jsem byla preventivně na kardiologii, endokrinoložka mě tam posílá pro kontrolu vzhledem k diagnoze, tak si říkám, že když mi nic zvláštního nenašli, tak by mělo být vše v pořádku a jen to souvisí s tou endokrinologickou diagnozou? Mám si dávat na něco pozor? Je možné cestou do kopce dostat infarkt? :))

00000000000001234
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.12.17 06:02
ervene ruce

Mam červene ruce pry atopicky ekzem a někdy mi srdce buši nadpruměr pracuji na ldn sanitařka

Nicolas11
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.8.15 15:52
rychle buseni srdce

Když si trosku zasportuji, pak du domů tak najednou se mi sevře srdce asi na 2 sekundy je to hnusný pocit. druhy den právě těd když sem si odpočíval u notebooku tak se mi strasně rychle rozbušilo srdce jakoby kdyby melo vyletět z břicha a motala se mi hlava tak sem vstal a přestalo to trvalo to asi 30 s us sem byl na ekg ale nic mi nezjistily udělaly ze mne blázna prý ze to nic není protože sem zjistil ze to mam po malí zátěži.

Dalibor7
224 příspěvků 8.2.15 19:03

A v jakém stavu máš páteř, jde mi bolesti hrudní a krční páteře.

HaterStef
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.2.15 17:40
Bolestivé bušení srdce

Je mi 17,5 let a často mívám divné stavy, při kterých mi bolestivě buší srdce… v létě jsem na sedmnáctileté prohlídce o tom řekla svému pediatrovi a ten, protože věděl, že jsem s tím už i dříve měla potíže, mě poslal na dětskou kardiologii. Tam mě sice objednali na holter a provedli standartní vyšetření, avšak se neukázala žádná abnormalita. V lednu jsem podstoupila půlroční kontrolu na kardiologii a tentokrát mi bylo řečeno, že mám na srdci prolapsi mitrální chlopně I. stupně a o aortální šelesti jsem se dozvěděla až ze zprávy. Podle doktorky je prolapse u dospívajících normální a zvlášť u dívek, ale doporučila mi klidový režim při jakémkoliv sebemenším nachlazení a řekla mi, že se mám objednat pro jistotu i na EEG (doktorka na neurologii po mně dokonce ječela, kdo byl takový hlupák, že mě „bezdůvodně“ posílal na EEG, to, že to nebyl absolutně můj nápad, ale nápad kardioložky, ji nezajímalo).. což se nakonec ukázalo jako správné doporučení, týden po KO jsem totiž opravdu onemocněla a když jsem si tvrdohlavě stála za tím, že mi hůř být nemůže, skoro jsem zkolabovala doma a vleže. Měla jsem silné bolesti, jako by mi srdce chtělo vybuchnout a vystřelit z hrudního koše ven, plakala jsem bolestí a nikdo nevěděl, proč se to děje a hlavně co se děje - a to při obyčejném nachlazení, se kterým bych jinak chodila do školy. Před dvěma lety jsem měla celkem nízký tlak, teď ho mám někde mezi normou a nižším, bolesti jsou tu pořád, ale stejně se každý tváří, že neví, co mi je. :nevim: Za chvíli mi bude 18 a musím se co nejdřív dát dohromady, abych za rok zvládla stres u maturity, ale jak to mám zvládnout, když si mě každý přehazuje jako horký brambor a nikomu se nechce mi pomoci? :(

Mamarena
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.4.12 21:36
Tachykardie

Dobrý den… Lecim se s panickou poruchou, mám ji stabilizovanou-beru více let antidepresiva Citalopram.mívala jsem krátké bušení srdce a u toho mi panika vznikla.ted cca 3 roky bez ataky… Včera zase krátká tachykardie, zda semi že ztratí vědomi, ale po pár minutách VŠE přejde. Přichází to v noci kolem 1 rano, na kardiu mi sdělili před 5- ti lety jen mírnou nedomykavost.mám si znovu dojit na vyšetření? Vždy mě to trochu vydesi :oops:

Glady
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.2.12 18:59
bušení srdce..nekdy

Zdravím mam nekdy bušení srdce je to jakoby se sevřelo a rychle uvolnilo a zase pak zbuší rychle.snad to nebude važne.Jsem totiž v Anglii a tady se človek musí prosit o vyšetření:-)). :oops: :roll:

Vložit nový komentář