Bolestivé uzliny

Další názvy: bolestivé mízní uzliny, bolestivé lymfatické uzliny, lymfadenopatie

Bolestivým a zároveň zvětšeným lymfatickým uzlinám se odborně říká lymfadenopatie. Uzliny jsou v těle seskupeny v určitých lokalizacích – na krku, pod dolní čelistí, v podpaždí, v tříslech, ale také v hrudníku mezi plícemi a poblíž dalších vnitřních orgánů, kde je nemůžeme nahmatat ani nevíme o jejich zvětšení. Když v těle probíhá jakýkoliv zánět, vždycky se zvětší uzliny v dané oblasti zánětu. Probíhají v nich imunitní reakce a také například množení virů, které se mohou dostávat do dalších uzlin cestou lymfatických cév, až se pak dostanou do krve a projeví se celkovými příznaky jako je například horečka. Dokud je zánět lokalizován jen v lymfatických uzlinách, projevuje se bolestí v jejich okolí a různými lokálními slizničními projevy, které nad samotnou bolestivostí uzlin většinou dominují a přivedou člověka k lékaři (bolest v krku apod.).

Bolesti v různých uzlinách

Postižení uzlin často pomáhá lékařům se stanovením diagnózy. Zduření a bolestivost uzlin nad týlní oblasti vzadu na hlavě (v úrovni uší) je nejčastější předzvěstí zarděnek – dětského onemocnění s vyrážkou. O něco níž vzadu v týle blíže ke krku se nacházejí uzliny, které se zvětší při toxoplasmóze (nemoc přenášená kočkami nebo požitím nedostatečně tepelně upraveného masa obsahujícího parazity). Pod uchem se zvětšují a bolí uzliny při zánětech středního ucha, časté nemoci u malých dětí. Mezi uchem a okem můžete cítit uzliny při zánětu spojivek. Pod čelistí jsou uzliny „napadeny“ nejčastěji při angíně. Na krku jsou mohutně zduřeny uzliny u záškrtu. Nad klíčkem zvětšené uzliny signalizují nějaký proces v hrudníku či mezihrudí. V tříslech jsou uzliny odvádějící lymfu z dolních končetin a také z některých vnitřních pohlavních orgánů, kde tedy může probíhat zánět při jejich bolestivosti a zvětšení. Bývá tomu tak například u pohlavně přenosných chorob (chlamydiové infekce, syfilis, herpetické viry…).

U některých nemocí jsou zvětšené uzliny povšechně – u infekční mononukleózy (tam ovšem dominuje zvětšení podčelistních a krčních uzlin), planých neštovic, HIV, syfilidy (dominuje zvětšení v tříslech), toxoplasmózy (dominuje týlní oblast), ale i u nádorů a jiných nemocí, kde se ovšem nevyskytuje bolest!

Uzliny bolí většinou jen na pohmat, proto nepůsobí příliš velké obtíže. Pacienti se zánětlivými nemocemi mají vedle toho celou škálu jiných příznaků, které bývají více nepříjemné a na něž je třeba se s léčbou zaměřit. V opačném případě je možné dávat si na bolestivé uzliny vlažné obklady.

Kůže nad uzlinami může být zarudlá, teplá a při pokročilých a neléčených zánětech (například tuberkulóze, tularémii…) se může obsah uzliny provalit ven nějakou píštělí.

Bolestivost uzlin je hlavní odlišností oproti zvětšeným uzlinám při leukémiích a lymfomech – zhoubných nádorech vycházejících právě z lymfatických uzlin a imunitního systému. Při déletrvajícím postupném zvětšování některé uzliny proto raději navštivte svého lékaře!

Diskuze o bolestivých uzlinách

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: bolestivé uzliny

Váš příspěvek
Lucka19589
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.5.16 14:46
Bolest na hrtanu a zvětšené uzliny

Dobrý den,
přes noc jsem si přeležela krk a mám trochu zablokovanou krční páteř a do toho mě začal bolet hrtan, především při doteku a mám i lehké škrábání v krku a zvětšené uzliny. Můžete mi poradit, co by to mohlo být? Bojím se, aby to nebylo něco vážnějšího. Děkuji

andy1979
8 příspěvků 2.5.16 10:24
Boule v trisle

Dobry den, prosim o radu. V unoru letosniho roku jsem byla na operaci triselne kyly(laparoskopicky).Asi 14 dni po te se mi ukazala boule, jsem jiz po sonu i ultr. gynekologickem a na sonu mi byla zjistena cysta nebo uzlina vel. vlasskeho orechu, boli a zaleza a vyleza, ale stale je hmatatelna a lekari si me mezi sebou prehazuji jako balon a nijak se k tomu nestavi.Moc prosim o radu dekuji :(

Příspěvek upraven 02.05.16 v 10:56

Arnošt Paulík
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.15 18:42
Zvětšené lymfantické uzliny v třýslech

Dobrý večer Dne 14.10 2015 jsem byl přeložený do FN Olomouc na HKO, zjistili mi Akutní leukémií hned na začátku se mě začali tvořit uzliny v puse na levé straně v dolnîm patře, pod krkem na obou dvou stranách, v podpaží na obou dvou stranách, a v třýslech také na obouch stranách. Uzliky mě začali mizet samy po silných kapačkách s ATB. Akorád mě zůstala jedna uzlinka pod krkem na levé straně, která se střídavě zvětštuje a zmenšuje, v puse take na levé straně v dolním patře, a v třýsle na pravé straně, kde mě stále bolí, při stálé hygieně se to dá vydržet, ale když si lehnu, tak je to horší.

Vikivavikiva01
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.15 22:51
Nevim si rady

Dobry den, prosim o radu, před 2 dny jsem cítila bolest v krku při polykani, ale nechala jsem to byt, protoze jsem myslela, ze je to ze suchého vzduchu. Jeste ten den vecer se mi zvysila telesna teplota, začala me bolet hlava a krcni uzlina (prava).Vzala jsem si ibalgin a udělalo se mi lepe, az na to, ze uzlina porad bolela.Ted uz tedy nemam takovou teplotu (37,7) ale uzlina porad boli a přidalo se i nachlazení. Bolest uzliny vystreluje az do ucha. Nevim tedy jestli to nepatri k viroze nebo nachlazení či něčemu vaznejsimu (nedej boze).dekuju za radu :)

Tomáš O.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.11.15 21:57
Dotaz

Dobrý den,

zajímalo by mě, proč tady nejsou reakce (odpovědi) na ty dotazy. Protože mnoho lidí má podobný problém a řešení hledají na různých místech, tak by se tím mnoho zjednodušilo. Chápu, že asi berete v potaz otázku zodpovědnosti za radu, ale tak či tak zřejmě sdělujete lidem svůj názor na jejich problém.

Každopádně pokud mi můžete také poradit, tak budu rád. Bolí mě uzliny všelikde po těle - hlavně na krku pod ušním boltcem a na tváři hned vedle ucha pod lícní kostí. Trvá to asi pátý den. Také v podpaží, na hlavě a tříslech jsou uzliny lehce citlivější. Pochopil jsem, že uzliny jsou místem kde se hromadí jedy, které prochází lymfatickým systémem (jakýsi filtr), jak tedy pomůžu (povzbudím) k vyčištění těchto citlivých zón?? Pochopil jsem také, podle toho co jsem už četl z různých zdrojů, že pohyb se nedoporučuje, jelikož se do uzlin dostane ještě více škodlivin a ty se pak hromadí jak v nafukovacím balonu. Jsem na syrové (vitariánské) stravě (už přes dva měsíce) a před týdnem jsem byl plavat. Mám odkyselovací kůru a přestal jsem kouřit před pár dny… Děkuji za radu, Tom

Sinnie
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.15 08:43
bolestive uzliny

Dobrý den, mam dotaz je mi 15let a našla jsem si bolicku v úrovni ucha netusim jestli to je temeni nebo spánková část lebky. Nevim o tom, ze bych se bouchla. Bolí to když lezim i když na to nesaham tak to je občas bolesrive. A jde mi bolest i do hlavy. Celkové jsem celkem hodně unavená beru léky kvůli latantni tetanii. Nemohlo by to s nejak nějak souviset? Docela me to desi a vzhledem k tomu co se dělo v poslední době mam strach. To me třeba dostává k tomu ze před par dnema jsem mela na klíční kosti nejakej otok nebo bouli těžko se to posuzuje. Nevíte čím by to mohlo byt? Jestli to nesouvisí s uzlinami?

dendok9
1 příspěvek 21.5.15 12:22
Uzliny už 7 měsíců!

Dobrý den, též mám problém s uzlinami. :,(
Ale vemu to od začátku a byla bych ráda kdyby mi stím třeba někdo poradil :). Je mi 16 let.
Takže vše začalo v Listopadu, byla jsem každou chvíli nachlazená. Když už to všem přišlo divné (Vánoce) a měla jsem teplotu cca 38-39 a bylo mi opravdu na chcípnutí, tak jsem zašla k doktorce a ta bez jakéhokoliv vyšetření nepočítaje, že mi posvítila do krku řekla, že je to jen nějaká viroza ať to vyležím. O 2 dny později mi bylo jako rybičce, ikdyž jsem stále měla teploty. Za dva týdny to přešlo a TÝDEN na to!!! mi naskočily uzliny a bolest mandlí. Naklusala jsem opět k paní doktorce a ta mi opět jen posvítila do krku a napsala ATB Ospen. :potlesk: Za dva dny mi bylo opět dobře. A za týden ta bolest přišla znovu. Šla jsem tedy rovnou na ORL kde udělali testy a zjistila že jsem o těch vánocích pravděpodobně měla mononukleozu (tedy přechozenou, neléčenou). Žádnou dietu mi nenasadily, jen řekly ať žiju zdravě a napsaly omluvenku na tělocvik.
Byla jsem nespočetkrát vycucána z žily, že to ani není možné a na odběrech mě zdravily stylem „už zase?“. No a tak se to po těch 1-2 týdnech stále opakuje, jednou je to bolest v krku podruhé bolest kloubu, atd.. A p. Doktoroka říkala, že tohle ještě nikdy neviděla a ani se stím nesetkala.
cca před 3/4 měsícem jsem byla na sono kdy uzlinky byli poměrně zmenšené oproti tehdejší „době“ a řekli mi, že jsou trošku zvětšené ale že to není nic hrozného.
Dnes je 21.5. já mám na krku bouly jako prase! něco jako dětská pěst bolí to, a víceménně to nikdo neřeší, byla jsem poslána na imunologii a infekční, tak uvidíme. Asi už se mě chtěly zbavit :zed: :zed: :zed:
EDIT: někdy měsíc po Ospenu mi byly napsány další ATB a Kortikoidy (které uzlinky zmenšily)
EDIT 2: „Priznicové“ obklady nepomohly, čaje na uzliny taktéž, testy z jater byly v pořádku

Příspěvek upraven 21.05.15 v 12:26

Mianka87
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.12.14 17:16
uzlinka v krku?

Zdravim Vas :-)

Mam dotaz… asi pred tremi dny jsem si na krku vespod u hrtanu, temer az u klicni kosti (vedle tepny kousek)nahmatala malinkou bublinku… trpela jsem upornym zvracenim a jsem lehce nachlazena… je to cca kolem 1 cm velke, neboli to, je to pohyblive. Muze se jednat o uzlinku? Je to malinke a kdyz to ohmatavam, o kousicek se to jakoby zvetsi. Celkem me to desi :-( dekuji Vam za odpoved!! :-)

vbejcek
1 příspěvek 25.12.14 18:46
Bolesti uzlin po fyzické námaze

Hezké prožití vánočních svátků a prosím o radu ke zdravotním potížím. Je mi 58 let, jsem stále fyzicky zdatný, 2 x týdně sportuji, ale po jednorázové pracovní námaze, asi 8 hodinové dne 16.10.2014, převoz zámkové dlažby kolečkem a její pokládka, jsem se cítil trochu přehřátý, pracoval jsem celý den jen v tričku s krátkým rukávem, a druhý den jsem cítil zvětšenou uzlinu v pravém podpaží, která po stisknutí trochu bolela. Zjistil jsem i zvětšené uzliny v tříslech a slabé, stále trvající nepříjemné tlaky/svrbění v tříslech. Druhý den se bolestivé místo v podpaží zvětšilo a tak jsem navštívil lékaře. Prošel jsem rozsáhlými testy, ale na nic hmatatelného se nepřišlo. Bolesti v uzlinách po 2 měsících pomalu ustupují, ale slabá bolest přešla do svalstva pravé ruky, biceps a šlachy a svaly předloktí, a i dnes o vánocích stále cítím slabý tlak/bolest v podpaží a občas slabé tlaky/svrbění v tříslech. Co mne mohlo postihnout? Děkuji Vám za odbornou odpověď. Václav

Natt99
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.6.14 10:58
Lícní kost?

Zdravím všechny!!! Včera dopoledne jsem si na tváři našla místo, které bolelo jako kdyby tam byla modřina… Myslela jsem si, že se jedná o jakýsi aft a tak jsem to nechala být.
Když jsem přišla domů, byla jsem mírně nateklá (skoro k nepoznání)
Když jsem se skoro v 5 ráno vzbudila s tváří jako hrom tak jsem se zděsila…
Mám to mírně nateklé i pod uchem ale už méně než ráno..
je to jakýsi tlak a když jím a nebo moc otvírám ústa při mluvení, dost to bolí :,(
Nevíte někdo, oč jde? 8o :oops: :?:
děkuji předem :hug:

Tereza z Karviné
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.6.14 16:38
zvětšené a bolestivé uzliny po celém těle

Mám zvětšené uzliny: za uchem, na krku, týlu, v podpaží a na tříslech..vcelku hodně bolí.. trpím zimnicí, točení hlavy a jsem totálně malatná. Byla jsem RTG plic… zítra jdu na krev a odnést moč, tak jsem zvědavá co semnou je. :nevim: :,(

Zdeňka zdenča
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.2.14 23:11
Bolest zvětšených uzlin pod uchem

Dobrý den, pod levým uchem mám zvětšenou uzlinu je to mírně bolestivé..Už se začínám v noci budit a nemohu kvůli tomu spát. Nevím jestli bych měla dojít k lékaři nebo je to normální?..Četla jsem že je to předvěstí zarděnek, nebo středního ucha. Už to bolí druhý den..A u té uzliny cítím jakýsi tlak.. No nevím doufám že mi poradíte. Předem děkuji za odpověď
Zdeňka

janka kristinka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.1.14 14:06

Veľmi bolia uzliny sú trochu zväčšené a cítim, že zase budem mať zapálené hrdlo. Mám strepkoka a ten mi nedá pokoj. A práve v zime.

Pravidelne chodím na lekárske prehliadky. A všetko je OK. Robievali mi aj pár krát krvný obraz a pečeňové testy všetko bolo OK. Len ma trápi strepkok vždy sa zápal opakuje dokola. Najprv sa zväčšia uzliny, potom neskôr príde zimnica, bolesť hlavy, očí zabielí sa jazyk a mám problémy s rozprávaním s prehĺtaným. A je aj nádcha a pálenie v nose a v hrdle. A je cítim horúčava. Aj keď mám nechutenstvo do jedla tak jem. Prekonala som veľa angín. A keď mi skončila angína tak veľké bolestivé uzliny som mala dlho. A potom sa to dalo do normálu.

Treba zvýšiť imunitný systém a nezabíjať ho a antibiotikami.

radek riha
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.1.14 09:45

Dobry den. prosim vas chtel bych se zeptat cim muze byt zpusobena bodava bolest pod uchem a pokracuje az do krku. dekuji

Daniela 40
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.13 18:18
bolestivá uzlina na krku na levé straně

Dobrý den, mám bolestivou uzlinu na krku je vidět i trochu na pohled, vadí mi při polykání.,už 6 den byla jsem na ORL a užívám antibiotika XORIMAX, A AESCIN-TEVA, ještě jsem nikdy neměla uzlinu, teploty nemám, nedávno jsem měla zánět v ramenu a nedoléčila jsem si jej tak si myslím jestli to nemám z toho, taky jsem měla i aftu na rtu. Poradte kdo má zkušenost s takovým případem děkuji.

Zezulka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.5.12 21:07
bolestive uzliny

Zobudila som sa v noci na to ze sa mi tazko dycha,prehltala som castejsie,no az tak som sa bala ze sa mi nieco stane,ze som dostala spazmus v krku a nemohla som sa nadychnut ,az ked som sa trochu ukludnila.Dala som si lieky od bolesti, bola som aj u lekarky,no nedalo sa mi ist k nejakemu krcnemu lekarovi, takze sa liecim sama tym ze si vzdy nieco dam od bolesti.Najprv to bolo na lavej strane krku a potom to preslo na pravu stranu,este som to nikdy nemala,poradte co mam robit.

Vložit nový komentář