Bolestivé polykání

Další názvy: odynofagfie, bolest při polykání

Je-li polykání spojeno s bolestivým pocitem, říká se mu odborně odynofagie (odyno=bolest, fagie=polykání).

Příčiny bolestivého polykání

Obvykle je bolestivé polykání známkou pokročilejšího zánětu v hltanu (faryngitida), na mandlích (angína), ve slinné žláze (parotitida, příušnice), na příklopce hrtanové (epiglotitida) nebo v jícnu (ezofagitida).

Pokud je zánět jen povrchový, většinou se bolest při polykání nedostavuje (lehčí záněty horních cest dýchacích jako je nachlazení atp.}, jakmile však zasahuje zánět hlouběji nebo se šíří do okolí, může pacienta příjem jídla a tekutin značně obtěžovat. Pastilky proti bolesti v krku s dezinfekčním účinkem často nepomáhají, někdy mohou přinést alespoň dočasnou úlevu (Neo-Angin, Stopangin apod.).

Rozhodující je léčba příčiny bolestivého polykání, u streptokokové angíny to jsou jednoznačně antibiotika.

Silnými bolestmi při polykání se vyznačuje také akutní epiglotitida – hemofilová infekce u dětí mezi 3 a 6 lety. Dítě odmítá potravu i tekutiny, má otevřená ústa a lehce vyplazený jazyk. Sliny mu tečou ven z úst, protože ani ty nemůže pro urputné bolesti polykat. Onemocnění vzniká náhle a má dramatický průběh především pro možnost dušení dítěte, vždy vyžaduje urgentní lékařskou péči. Bolesti většinou odezní po několikadenní léčbě antibiotiky.

Bolest při polykání může být i první známkou některého již pokročilého nádoru, o kterém pacient jinak neví. Bývá tomu tak u nádoru jícnu, díky čemuž je tento nádor také velmi zákeřný. Přichází se na něj pozdě a špatně se léčí. Pacienta sužuje nemožnost polykání (jícen je „ucpán“ nádorem a stagnujícími zbytky potravy), výrazně hubne a strádá. Dočasným řešením jsou v takovém případě různé chirurgické nebo endoskopické zákroky – endoprotézy jícnu, laserové uvolnění jícnu, zavedení stentu apod. Nejpřijatelnější možností je zavedení tzv. gastrostomie (otvor do žaludku) přes kůži na břiše, které nevyžaduje žádnou operaci a je pro pacienta pohodlné – rozmixovanou potravu či nutriční drinky si aplikuje rovnou do žaludku, strava se tedy jícnu vyhne a pacient „jí“ zcela bezbolestně.

Odynofagie vs. dysfagie

Porucha polykání nemusí být vždy provázena bolestí, přesto se pacientům nedaří polykat nebo mají pocit váznutí sousta – tomuto stavu se říká dysfagie. Mají ji pacienti s různými neurologickými nemocemi, kdy nelze vyvolat polykací akt, nebo nemocemi pojivové tkáně. Sousto vázne i po obyčejném požití nedostatečně rozžvýkaného masa (steak house syndrom), jindy stejný pocit vyvolá cokoliv, co ucpe zažívací trubici – již zmíněné záněty či nádory. Pacient s rakovinou jícnu má kromě bolesti pocit, že mu v ústech uvízl suchý rohlík.

Nejdříve totiž váznou tuhá sousta, později až tekutá strava. Při spasmech (stazích) jícnu tomu bývá opačně.

Bolestivé polykání (odynofagie) s pocitem váznutí sousta (dysfagií) se tedy často kombinují.

Diskuze o bolestivém polykání

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Rouška + brýle 21.9.21 21:40  negra 13
Jeden pozitivní v kroužku 20.9.21 21:26  Janli 5
Post-covid syndrom 20.9.21 10:27  bublinek 11
Strach z testu 18.9.21 20:38  shadowbabe 67
Smysluplnost opatření 21.9.21 11:16  Pudloslava 70
Covid Delta příznaky malé děti 18.9.21 16:17  stinga 9

Napište prosím svoji zkušenost s: bolestivé polykání

Váš příspěvek
AnnaStazieAnna
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.2.18 15:25
problém při polykání dušené rýže

Rena37, zjistili ti něco? Mám úplně stejné příznaky. taky se léčím se ŠZ, beru euthyrox112.

Rena 37
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.9.17 13:51
problém při polykání dušené rýže

Při polykání duš. rýže se šťávou -nepřekonatelná bolest v jícnu, vracení sousta někdy i zvracení. Při ničem jiném se mi to nestává. Léčím se se štítnou žlázou, ale dosud jsem nevěděla, že by to mohlo mít souvislost. Při následující kontrole to nahlásím pí. doktorce.

koudy1212
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.12.14 18:55
hnisavá angína

Mám ji každý rok ve stejnou dobu. nechápu jak je to možné :?:

lulu 84
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.10.14 18:31
angína špatné polykání

Na angínu trpim už od mala a je to fakt horší než chřipka teď ji zrovna mám beru atb ospen už třetí den a zatím nic moc augmentin mi taky moc nepomáhal tak už nevím jaké jsou nej léky co pomůžou :nevim:

Vložit nový komentář