Bolestivé polykání

Další názvy: odynofagfie, bolest při polykání

Je-li polykání spojeno s bolestivým pocitem, říká se mu odborně odynofagie (odyno=bolest, fagie=polykání).

Příčiny bolestivého polykání

Obvykle je bolestivé polykání známkou pokročilejšího zánětu v hltanu (faryngitida), na mandlích (angína), ve slinné žláze (parotitida, příušnice), na příklopce hrtanové (epiglotitida) nebo v jícnu (ezofagitida).

Pokud je zánět jen povrchový, většinou se bolest při polykání nedostavuje (lehčí záněty horních cest dýchacích jako je nachlazení atp.}, jakmile však zasahuje zánět hlouběji nebo se šíří do okolí, může pacienta příjem jídla a tekutin značně obtěžovat. Pastilky proti bolesti v krku s dezinfekčním účinkem často nepomáhají, někdy mohou přinést alespoň dočasnou úlevu (Neo-Angin, Stopangin apod.).

Rozhodující je léčba příčiny bolestivého polykání, u streptokokové angíny to jsou jednoznačně antibiotika.

Silnými bolestmi při polykání se vyznačuje také akutní epiglotitida – hemofilová infekce u dětí mezi 3 a 6 lety. Dítě odmítá potravu i tekutiny, má otevřená ústa a lehce vyplazený jazyk. Sliny mu tečou ven z úst, protože ani ty nemůže pro urputné bolesti polykat. Onemocnění vzniká náhle a má dramatický průběh především pro možnost dušení dítěte, vždy vyžaduje urgentní lékařskou péči. Bolesti většinou odezní po několikadenní léčbě antibiotiky.

Bolest při polykání může být i první známkou některého již pokročilého nádoru, o kterém pacient jinak neví. Bývá tomu tak u nádoru jícnu, díky čemuž je tento nádor také velmi zákeřný. Přichází se na něj pozdě a špatně se léčí. Pacienta sužuje nemožnost polykání (jícen je „ucpán“ nádorem a stagnujícími zbytky potravy), výrazně hubne a strádá. Dočasným řešením jsou v takovém případě různé chirurgické nebo endoskopické zákroky – endoprotézy jícnu, laserové uvolnění jícnu, zavedení stentu apod. Nejpřijatelnější možností je zavedení tzv. gastrostomie (otvor do žaludku) přes kůži na břiše, které nevyžaduje žádnou operaci a je pro pacienta pohodlné – rozmixovanou potravu či nutriční drinky si aplikuje rovnou do žaludku, strava se tedy jícnu vyhne a pacient „jí“ zcela bezbolestně.

Odynofagie vs. dysfagie

Porucha polykání nemusí být vždy provázena bolestí, přesto se pacientům nedaří polykat nebo mají pocit váznutí sousta – tomuto stavu se říká dysfagie. Mají ji pacienti s různými neurologickými nemocemi, kdy nelze vyvolat polykací akt, nebo nemocemi pojivové tkáně. Sousto vázne i po obyčejném požití nedostatečně rozžvýkaného masa (steak house syndrom), jindy stejný pocit vyvolá cokoliv, co ucpe zažívací trubici – již zmíněné záněty či nádory. Pacient s rakovinou jícnu má kromě bolesti pocit, že mu v ústech uvízl suchý rohlík.

Nejdříve totiž váznou tuhá sousta, později až tekutá strava. Při spasmech (stazích) jícnu tomu bývá opačně.

Bolestivé polykání (odynofagie) s pocitem váznutí sousta (dysfagií) se tedy často kombinují.

Diskuze o bolestivém polykání


Reklama


Reklama

Napište prosím svoji zkušenost s: bolestivé polykání

 Váš příspěvek
 
koudy1212  04.12.14 18:55
hnisavá angína

Mám ji každý rok ve stejnou dobu. nechápu jak je to možné :?:

 
lulu 84  03.10.14 18:31
angína špatné polykání

Na angínu trpim už od mala a je to fakt horší než chřipka teď ji zrovna mám beru atb ospen už třetí den a zatím nic moc augmentin mi taky moc nepomáhal tak už nevím jaké jsou nej léky co pomůžou :nevim:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama


Reklama