Bolest vyzařující do ramene

Bolest ramene může být nejčastěji kloubního nebo šlachového původu (např. syndrom zmrzlého ramene při poškození svalových úponů opakovanou zátěží). Většinou je zároveň omezena jeho pohyblivost.

Jindy však do ramene vyzařuje bolest i z některých vnitřních orgánů. Nejčastěji je to do levého ramene při onemocnění srdce – angině pectoris a infarktu myokardu. Tato onemocnění jsou způsobená omezením průtoku některou srdeční (věnčitou) tepnou a jsou často vázány na předchozí fyzickou zátěž. Při zhoršující se angině pectoris pak už nemusí být „zátěž“ ani tak velká, stačí např. vyšlapání schodů do druhého patra. Bolest přejde zpravidla do 5 minut. Infarkt myokardu může začít dokonce v klidu, bolest při něm je intenzivnější a trvá i déle než 20 minut. Provází jej i jiné příznaky – např. dušnost, bledost, zvracení.

Bolest začíná na hrudníku (za hrudní kostí) a šíří se do levého ramene, odkud může pokračovat až po konečky prstů levé končetiny (hlavně do malíčku). Při takových situacích, kdy máte podezření na infarkt (nemocný je opravdu v kritickém stavu), zavolejte rychlou pomoc a podejte nemocnému tabletu nitroglycerinu, pokud ji má u sebe (nemocný s předcházející anginou pectoris).

Do pravého ramene může vyzařovat onemocnění žlučníku při biliární kolice (kruté bolesti hlavně pod pravým žeberním obloukem šířící se do okolí) a do levého ještě nemoci slinivky břišní (akutní zánět) a také akutní zánět osrdečníku (perikarditida) napodobující tak infarkt myokardu. Úlevu v tomto případě přináší předklonění.

Diskuze o bolesti vyzařující do ramene


Reklama


Reklama

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest vyzařující do ramene

 Váš příspěvek
 
Dalibor7
220 příspěvků 08.02.14 16:25

Pavle předpokládám, že Vás bolí i pod lopatkou, pokud ano, vím co tyto potíže způsobuje a taky vím, jak to vyléčit.

 
pavel bily  08.02.14 12:17

Dobrý den mám potíže s hrudí šílené bolestí do toho se mi zastavuje dech, slabší horečku mám a zrovna sem dostal bolesti do srdce z levého ramena jsou to silné bolestí prosím dejte vědět jak mám reagovat Děkují

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama


Reklama