Bolest v nadbřišku

Další názvy: bolest žaludku

Bolest nebo pocit tlaku ve středním a levém nadbřišku je většinou známkou onemocnění žaludku – nejčastěji přechodné gastritidy (vyvolané bakteriemi, viry nebo také po těžce stravitelném jídle), ale někdy i závažnějšího onemocnění – žaludečních vředů nebo dokonce pokročilého nádoru.

Bolesti až křeče v této oblasti mohou být vyvolány také funkční poruchou žaludku (regulační porucha nervových center) po jídle s úlevou po vytrávení, nebo bolest vzniká spíše nalačno s úlevou po požití stravy. Podobná bolest (nalačno) se objevuje u vředu dvanáctníku, který je ale lokalizován naopak více vpravo.

Vředy se dají dnes již snadno léčit kombinací léků, neléčené mohou naopak mít řadu komplikací, proto se držte léčby, kterou vám doktor předepíše! Na lehčí žaludeční nevolnost může pomoci čajová směs, kterou zakoupíte v lékárně. Důležitá je hlavně dieta s dostatečným příjmem tekutin.

Dalším orgánem, který se nachází v nadbřišku (prostorově za žaludkem) je slinivka břišní. Intenzivní bolestí je charakterizován její zánět. Při akutním zánětu je bolest trvalého rázu, maximum je soustředěno do středního nadbřišku s možným šířením do levého, ale i pravého podžebří a také do podbřišku, někdy i do levého ramene. Nemocný obvykle současně zvrací, má vzedmuté břicho, jeho stav je velmi vážný, proto přivolejte okamžitou lékařskou pomoc!

Bolest břicha po jídle v oblasti pupku i výše pod žeberními oblouky je příznakem také u chronického (dlouhotrvajícího a pozvolného) zánětu slinivky (nejčastěji při nadměrné konzumaci alkoholu). Bolest může trvat několik hodin, ale i dní. Dostavuje se obvykle do 30 minut po jídle, lidé proto raději nejedí a výrazně hubnou. Léčba spočívá v dietních opatřeních, abstinenci alkoholu, stravě s dostatečným obsahem bílkovin a omezení živočišných tuků. Kromě toho vám lékař předepíše některé léky (včetně analgetik).

V nejhorším případě, co se slinivky týče, může jít o rozvinuté nádorové onemocnění s trvalou, špatně ovlivnitelnou bolestí, která se tiší jen podáváním opiátů.

Bolesti v levém podžebří mohou být způsobeny také zvětšující se slezinou (tzv. splenomegalií) při onemocněních jiných orgánů a soustav – např. u leukémie, některých lymfomů nebo při jaterní cirhóze. Slezina může být zdrojem krvácení při úrazech břicha. Nejedná se o životně důležitý orgán, proto se nestrachujte, pokud si tento stav vyžádá operaci.

Naopak v pravém podžebří je lokalizován žlučník. Pokud se tedy nejedná o některou z předchozích nemocí, které sem vyzařují, většinou jde o onemocnění žlučníku. Pocit plnosti v nadbřišku a tlak v pravém podžebří mohou být známkou kamenů ve žlučníku nebo žlučníkového zánětu spojených s nesnášenlivostí tučných jídel, pocitem na zvracení a s dalšími příznaky. Jindy jsou tato onemocnění provázena náhle vzniklou krutou bolestí zpravidla pozdě večer nebo k půlnoci s neklidem, bledostí, výrazným pocením a teplotami. Bolest se může propagovat až do zad a pod lopatku , trvá od 15 minut až do tří hodin, není možné najít úlevovou polohu.

Pokud bolest trvá déle (více než 6 hodin) svědčí to již pro nějakou komplikaci.

Žlučníková onemocnění si obvykle vyžádají hospitalizaci, často i s výhledem operativního řešení. Na záněty se podávají kromě jiného antibiotika. Na kolikovité bolesti se dávají teplé obklady, u předpokládaného zánětu naopak studené. Obojí lze tlumit také analgetiky, které indikuje lékař nitrožilně. Nutné je v akutním stádiu držení hladovky.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest v nadbřišku

Váš příspěvek
loeeusi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.4.22 12:12

Each play is a challenge and you will feel the victor's taste. Join the fun game completely free and without ads the impossible quiz. online
drift boss
fnf 2

skribblio
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.10.21 10:23
https://skribblio.co/

The style absolutely superb. These types of tiny facts usually are fashioned using lots of story practical knowledge. I'd prefer everthing appreciably skribblio

jonesmarrtha
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.7.21 09:27

Lituji toho, že jsem to nevěděl, než jsem přečetl váš článek mapquest directions

Katka43
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.10.20 16:18
Tlak v levé části podžebří

Dobrý den, prosím o radu. U mne se v tomto případě nejedná o bolest, ale o tlak v levé části pod žebry, hlavně po jídle tučnějšího charakteru, nebo když to s jídlem přeženu, po kávě, jako kdyby se mi vnitřnosti pod žebra už nevešly. Tedy v podstatě mne nic nebolí, na stlačení rovněž nic nebolí, jde jen o ten tlak. Předem děkuji

Jarek27
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.9.19 06:15
Bolest v nadbřišku uprostřed po ranu

Dobrý den, mívám bolest v nadbřišku uprostřed po ránu, chvíli jak se zbudim, nevíte co by to mohlo být děkuji

MUDr.Slavrek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.18 07:33

Neumíš chlastat!

nicktetezazaa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.2.17 01:00

Dobry vecer, napila jsem se asi 10loku alkoholu (fernet) ted mam bolest v nadbrisku.. az i krevece, co se deje?

Václav444
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.1.17 14:21
Tlak v levé části podžebří

Dobrý den, prosím o radu. U mne se v tomto případě nejedná o bolest, ale o tlak v levé části pod žebry, hlavně po jídle tučnějšího charakteru, nebo když to s jídlem přeženu, jako kdyby se mi vnitřnosti pod žebra už nevešly. V poslední době dochází i k drobným stahům v pozici vsedě, jako kdyby ve mě něco žilo. V pozici vstoje k tomu ovšem nedochází. Tedy v podstatě mne nic nebolí, na stlačení rovněž nic nebolí, jde jen o ten tlak. Podotýkám, že mám na svou výšku 179 cm cca 75 kg váhy, je mi 53 let a alkohol nekonzumuji. Předem děkuji

PomocAneta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.1.17 12:28

Dobrý den. Sice nejsem odborník, nebo tak, ale mám stejně pro léky, a to mi je 16 let. Na Gastroskopii jsem byla, ale také mi nic nenašli. Odběry krve? Nic. Noc nalezené. Netuším, co to je, bolesti bolí. Velice intenzivně. Lékaři mi předepsali Helicid. Mě bolest utlumil, ale nechci se cpát jen práškama. Třeba to je stresem nebo špatnou stravou. Proto bych doporučila být bez stresu, v pohodě a nejíst moc kyselé nápoje a jídla. Omezit mléčné výrobky.
Snad to pomůže! Držte se obě!

luca12345buzikova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.16 22:27
trojuhelnik

Dobrý den prosím pomoct mám opuchlej trojuhelnik a nevím co dělat:( bojím sžee umřu..

Erika vavrova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.5.16 10:37
Erika

Dobrý den chtěla bych se zeptat už 2 den mě bolí v nadbrisku spíše je ta bolest když si na břicho zatlacim když něco snim tak mi je chvíli na zvraceni pak me v břiše trochu páli myslíte že by to mohlo být slepé střevo? 2× mi bo v nemocnici rozehnaly prosím pište na email ***seznam.cz

Editace adminem 25.5.2016 - odstranění odkazu

andy123456789
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.16 20:53
Bolest žaludku

Dobrý den. Prosila bych o radu. Mám 45 let starou mamku. Už cca půl roku - rok má problémy s žaludkem. Často jí bolí. Moc nejí, už kvůli tomu i zhubla. Vzdala se i tak oblíben kávy. Byla na gastroskopii, ale nic neodhalila. Ani další vyšetření nic neodhalila.

Děkuji za odpověď.

Dagi 09
1 příspěvek 24.9.15 20:16
Bodavá a křečovitá bolest

Dobrý den. Moc prosím o radu. Již delší dobu mám velké bolesti a bodání na levé straně a podbřišku. Bolest bývá častá v trojúhelníku. Když se bolest stupnuje, tak mne dost bolí i na hrudi a bolest vystřeluje až mezi lopatky a kolem lopatek..Potom mne rozbolí i střeva. Také mívám i pocit na zvracení. Již 35 let mám Crohnovu chorobu a po 15 operacích nemám celé tlusté střevo - kromě 7 cm, na které bylo napojeno tenké střevo… S Crohnem mívám vždy bolesti na jaře a na podzim - ale tyto bolesti jsou jiné. A přichází vždy ve „vlnách“.Před rokem jsem byla na vyšetření žaludku - byl mi proveden i roentgen a sono. Ale na nic se nepřišlo. A nyní - asi tak 2 až 3 měsíce se bolesti pomalu stupnují. Zkoušela jsem i hladovku. Pouze jsem pila vodu a čaj. Ale k ničemu to nevedlo. Unavuje mne i chůze…

carool
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.7.15 05:07
bodavá bolest

Moc prosím o radu. Už několik dní mě silně bodá v nadbřišku, přechází to až v křeče, které se roztáhnou hlavně do levého podžebří. Na dotyk jsou tato místa citlivá a podstatně teplejší než jiná místa. V noci mě to zpravidla vzbudí, mám nutkání zvracet, ale nejde to. Prosím, co to může být??

stepiksm
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.3.15 20:35

Osim o radu.uz delsi dobu me boli žaludek v trojúhelníku jako kdybych tam mela neco tezkeho.mam pocit ze se me jute dýchá. bolest vepredu na hrudi i kolem lopatek. oradte co by to mohlo byt. dekuji

Panrt
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.1.15 21:51

Mám dotaz od 9.1.2015 my jemně bolí nad pupkem Nezvracím normálně jím ale jen málo když sním víc už jsem plný a víc už nejde normálně jsem jídával normálně ale Od toho dne už ne.
Nejsem Alkoholik alkohol nesnáším. Horečku nemám chuť k jídlu mám jen málo sním než normálně
Nevíte čím to muže být a mám radši zajít doktorce? nebo to nic není. Díky předem Martin.

Qwertz00
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.1.14 21:20
akutní zánět slinivky

Doprovází akutní zánět slinivky i otoky celého těla, špatné dýchání (po jídle ještě horší) a pocení? Děkuji za odpověď

Luciiii5
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.13 22:06

Dobrý večer,
měla bych dotaz. Před 2 lety jsem prodělala laparoskopii slepého střeva a vše bylo ok. Od září mám bolesti nejspíše žaludku ( v nadbřišku, přesně uprostřed), občas mě tam pichne, ale spíše pocituji neustálý tlak, nejčastěji před spaním. Chtěla jsem jít k lékaři, ale po pár dnech to přešlo, takže jsem si myslela, že stačila pouze dieta. Nyní to přišlo zase a trvá to víc jak měsíc. Vyvaruji se smaženému jídlu, alkoholu a stresu, ale bolest né a né přejít. Řekla bych, bolest se zvětšuje a jak jsem spala nejčastěji před spaním, dokonce navečer mě vždy pálí žáha a to tím stylem, že mě to i často probudí v noci.
Děkuji Vám za odpověď.
Lucka

Luciiii5
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.13 22:05
Trvající bolest

Dobrý večer,
měla bych dotaz. Před 2 lety jsem prodělala laparoskopii slepého střeva a vše bylo ok. Od září mám bolesti nejspíše žaludku ( v nadbřišku, přesně uprostřed), občas mě tam pichne, ale spíše pocituji neustálý tlak, nejčastěji před spaním. Chtěla jsem jít k lékaři, ale po pár dnech to přešlo, takže jsem si myslela, že stačila pouze dieta. Nyní to přišlo zase a trvá to víc jak měsíc. Vyvaruji se smaženému jídlu, alkoholu a stresu, ale bolest né a né přejít. Řekla bych, bolest se zvětšuje a jak jsem spala nejčastěji před spaním, dokonce navečer mě vždy pálí žáha a to tím stylem, že mě to i často probudí v noci.
Děkuji Vám za odpověď.
Lucka

Lucie Maláková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.13 14:26
Trvající bolest

Chtěla bych se zeptat. V poslední době mě pobolívá v nadbřišku - ve středu a na pravé straně. Bolest na pravé straně přechází i do zad. Není sice veliká, ale nepříjemné je, že trvá už skoro 2 měsíce nepřetržitě. Občasné bolesti žaludku jsem mívala i dříve, trpím 10 let depresemi takže jsem to připočítávala stresu. Prosím napište mi o co by se mohlo jednat. Děkuji.

klimas
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.11.13 15:20

Nejdříve jsem měl časté křeče v podbříšku, ale ty během týdne pomocí léků odezněli, ale hned na ně navázala stála bolest v prostřed bříška v oblasti žaludku, takže nevím, ke které charakteristice se přiřadit, ale to asi nejlépe posoudí doktor, jenže doba než se k němu dostanu je ve hvězdách ;)

Evina Holečková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.12 10:22
Bolest po jídle

Prosím Vás chtěla bych se zeptat. Někdy se mi stává že se najím a po půlhodině mi chytí křeč do trávení asi do žaludku bolí to dost a musím se napít rychle hodně vody obyč. aby mi to přešlo. Je to nepřijemná křeč. Prosím napište mi hodně zkušenost o co se jedná a léčbu. Děkuji

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: