Bolest ucha/uší

Velice častou příčinou bolesti ucha u dětí ( věk nejčastěji od 2-8) je akutní středoušní zánět. To, že je to onemocnění typické pro děti, však nevylučuje skutečnost, že může postihnout i dospělé. U některých se záněty často vracejí. Nyní pár slov o tom, jak u svého dítěte tuto nemoc poznáme či získáme alespoň podezření na probíhající akutní středoušní zánět.

Dítě dostává rýmu a teplotu, obraz v podstatě běžného nachlazení. Postupně začíná dítě silně bolet ucho – u mluvících dětí zjistíme bolestivost ucha snadno, děti tuto skutečnost rodiči sdělí. U dětí, které ještě neumějí mluvit, může rodič vypozorovat, že si na ucho často sahají nebo si na něj lehají.

Obtíže a bolesti dítěte se stupňují během dne, s maximem výskytu v noci. Dítě začíná v noci silně plakat, stěžuje si na bolesti. V této době rodiče často odvezou dítě na pohotovost, což je správné řešení – na pohotovosti provedou paracentézu – propíchnutí bubínku, odkud může sekret a hnis odtékat ven – bolestivost se razantně zmenší, neboť poklesne tlak hnisu ve středoušní dutině.

Pozorný rodič, který si všimne, že jeho dítě trpí bolestí ucha, je nachlazené, má teplotu či horečku, by měl své dítě odvézt k lékaři – není to urgentní záležitost, ale lékař paracentézou dítěti velmi uleví, navíc odebere vzorek pro kultivační vyšetření, může nasadit antibiotika – toto všechno rodiče důslednou péčí nezajistí sami doma.

Bolest ucha může být zapříčiněna i postižením ucha zevního. Může se jednat o jeho úraz, který je doprovázen hematomem apod. Velmi často se ve zvukovodu může vytvořit furunkl, který především na dotek je silně bolestivý.

Diskuze o bolesti uší

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Koronavirus - říct nebo neříct? dnes v 00:29  evulinda79 21
Plastová průhledná rouška - nemáte na prodej? včera v 19:22  Titty 24
Ukončení karantény bez testu včera v 12:53  Anonymní 26
Rouška pro astmatika 24.9.20 17:49  Jana206 21
Zadanka na koronavirus včera v 00:03  Borrealis 27
Sme v karanténe 24.9.20 20:23  vokishka 25

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest ucha/uší

Váš příspěvek
zuzik 11
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.10.14 00:55
usi

Take sme to mely syn od dvou mesicu to mival as do te doby nez ksem zjistila ze se da proti tomu ockovat nikdo mi stim neporadil ani usar ani nase pani doktorka takze celych 4 roky ato jsem chodily kazdy mesic na propichnuti bubinku jsme takto trpely dote doby nez jsem si v jednom caspise cetla ze se da proti tomu ockovat hnet jsem navstivila pani doktorku a zeptala sem se nato ockovani a odte doby mame klid uz ho usi nebolyato uz mame 11 let :)

jakub14454
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.13 19:01

Měl jsem to v dětství také a pomohla mi operace, (vytržení nosních mandlí)

AdélD.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.5.13 15:49
Záněty Středního Ucha

Zdravím, píši sem, kvůli své mladší (4 leté) sestře, které už 3krát píchali uši, záněty se pořád vrací, i když dodržujeme vše, co nám lékaři nařídí - aby bylo dítě stále v teple, uši by neměly přijít do styku s vodou, v chladnějších obdobích nosí čepice, ale pokaždé se to vrátí. :nevim: Téměř už nechodí do školky, je tam sotva 3 dny a začíná to znova - kašel rýma, horečky a nakonec bolestmi uší. :( Nevíme si už rady, takže prosím jestli s tím máte nějaké zkušenosti, nebo víte co s tím, budu ráda když se poradíte. Děkuji.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: