Bolest příušní žlázy

Další názvy: bolest parotidy

Bolest příušní žlázy je nejčastěji spojena se zánětem této slinné žlázy. Zánět může být virového, bakteriálního nebo i neinfekčního původu.

Žláza (tzv. arminat) bývá oteklá, zarudlá, bolestivá na dotek nebo i spontánně a při výraznějším otoku a bolestivosti může způsobovat potíže při polykání.

Virový zánět

Virový zánět je známý pod názvem příušnice. Je to akutní onemocnění starších dětí, se kterým se však dnes už nesetkáváme tak často, protože bylo zavedeno povinné očkování. Příušnice se vyznačují výrazným těstovitým a bolestivým zduřením buď na jedné straně tváře, nebo později většinou i na straně druhé. Nemocný může mít díky otoku mírně odstáté uši. Horečky bývají asi v 70% případů. Všechny příznaky odezní samovolně zhruba do 10 dnů, toto onemocnění nelze léčit antibiotiky, je možné pouze tlumit bolesti analgetiky a protizánětlivými léky, jakými jsou např. paracetamol (Paralen), aspirin (Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin), ibuprofen (Ibalgin, Nurofen). Někdy se může nemoc zkomplikovat, když virus napadne i jiné žlázy (např. vaječníky, varlata, slinivku břišní) nebo některé nervy (např. postižení sluchového nervu). Proto by nemoc měla probíhat pod kontrolou lékaře.

Bakteriální zánět

Bakteriální zánět příušní žlázy se od příušnic liší hnisáním postižené žlázy a léčbou antibiotiky. Tento zánět může být způsoben dehydratací, nedostatečnou tvorbou slin, cukrovkou, onemocněními ledvin, špatnou hygienou dutiny ústní a rozšířením zánětu z blízkého okolí (záněty hltanu, angíny apod.).

Kromě podávání antibiotik je důležitý zvýšený příjem tekutin, důsledná hygiena dutiny ústní, podpůrně působí také vit. C a fotonová šťáva.

Chronické záněty příušní žlázy

Záněty příušní žlázy mohou probíhat i chronicky – se střídáním období bez obtíží a znovuobjevením zduření většinou jedné žlázy. Chronické záněty mohou vznikat na podkladě kouření cigaret, vrozených vad a jakéhokoliv**ucpání* vývodu žlázy. Bývají také často u dětí, kdy po pubertě většinou vymizí. Pacienti mají sníženou produkci slin a sliny jsou viskóznějšího charakteru.

Léčebně se v době akutního stádia podávají antibiotika, vhodné je žlázu jemně masírovat a dodržovat ústní hygienu (bakterie se totiž dostávají do žlázy z úst).

Ostatní bolesti

Bolestivost žlázy na podkladě jiných procesů může být např. u Sjögrenova syndromu (výrazně narušená tvorba slin, sucho v ústech, řadí se mezi revmatická onemocnění) nebo u tzv. sialolitiázy (sialo=sliny, litiáza=tvorba kamínků), která je charakteristická tvorbou drobných kamínků související s pozměněným složením sliny, kamínky pak ucpávají vývody žlázy. Bolest nastává v takovém případě hlavně při jídle a po něm, kdy se normálně zvyšuje produkce slin, stejně tak tomu může být i psychickou stimulací. Zaklínění žlázy kamínkem mnohdy vyžaduje drobný chirurgický výkon.

Diskuze o bolesti příušní žlázy

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest příušní žlázy

Váš příspěvek
manish kumar
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.1.22 08:40

Checkout this amazing tool called english to gujarati typing its an amazing and power tool connect with google translate api server which provides you point to point conversion of your native language its a simple and easy to use conversion tool.

seo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.10.21 02:50

There's this https://www.digitekprinting.com/direct-mail agency that prints out my engineering drawings back then. They produce fine quality output papers and ensure that all the sheets are kept in order.

JanaK4
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.14 15:19

Elence8,
to, co popisujete opravdu zní jako Sjögrenův syndrom. Doktorka z ORL mě upozornila, že to ale není záležitost ORL a doporučila na vyšetření na Stomatologické klinice (pokud jste z Prahy, nebo okolí, mělo by to být někde na Karlově náměstí vedené pod Poliklinikou). Má to ale háček - i po stanovení této diagnozy se „choroba“ prý nedá léčit :( Respektive něco prý vymyslí, ale nemáme počítat s převratnými změnami. Pokud se do vyšetření pustím, dám Vám vědět, jak to dopadlo a jaké možnosti léčby se nabízejí. S pozdravem, Jana

JanaK4
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.4.14 10:23
opakovaný zánět příušní žlázy

Zánět se u mně objevil poprvé před měsícem. Silně mi natekla levá příušní žláza, bylo to velmi bolestivé. Dostala jsem Augemntin (antibiotika). Léčba proběhla úspěšně. Bohužel, za měsíc po té se ozvala druhá příušní žláza - stejné bolesti, stejná zduřelá oteklina. Dostala jsem další antibiotika Rovamycine. Paní doktorka mě upozornila na možnost poruchy imunity. Uvidíme po léčbě.
Nemáte někdo podobnou zkušenost?
Díky, Jana

elenka8
1 příspěvek 16.3.14 17:45
blolestpříušní žlázy

Trpím bolestmi slinné žlázy již několik let, začalo o operací karcinomu štítné žlázy vlevo, kdy mně po operaci začala bolet ihned pravá polovina hlavy. Po léčbě radiojodem již nastal dlouhodobý problém, otoky na krku vpravo a palčivá bolest v uchu, jako, kdyby se mi v uchu tvořilo horko. Po operaci pravé části štítné žlázy a následné léčbě radiojódem, již trpím bolestmi pravého ucha stále- je to velmi nepříjemná bolest někdy větší jindy menší intenzity. Projevuje se i při polykání. Mám narušenou tvorbu slin, v ústech mám sucho, což je problém při polykání potravy, musím každé sousto zapít velkým množstvím tekutiny. Při jídle mi slinné žlázy zduří a zvětší se a dochází i k bolesti kloubu na spánku a jakoby vysazení dolní čelisti, takže nastává velký problém s jídlem. Byla jsem již i na vyšetření na ORL, ale nikdo mi nebyl schopen říct co mi je a doporučená léčba je pouze masáže a teplé obklady. Zajímalo by mně, zda je to Sjogrenův syndrom nebo následek léčby radiojódem nebo následek operace. /Již dříve po operaci zeleného zákalu na pravém oku jsem v nemocnici dostala před 18 léty infekční zánět a od té doby mně bolívá v hlavě bod od ucha, nosu a ucha./ Děkuji

miminko1965
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.9.13 22:34
slinna zlaza

Udelala se mi boule pod jazykem a otekl cely krak spatne polykani strasna bolest krku i ucha, lekar byl jemny a stanovil zanet slinne zlazy propichl mi to aby hnis odtekal a vymackl maly kaminek., a nasadil antibiotika pomohly a ja byla stastna ze mohu jist a polykat ale bolest strasna ceka me operace moc se bojim protoze je ma prvni v 48 letech prosim je nejaka bylina nebo pomoc se toho zbavit nastalo bez operace poradte prosim dekuji muj manzel zemrel na rakovinu zlazy a ja mam strasny strach mam syna abojim se ze by zustal sam kdyby se mi neco stalo je mu 13 let a nikoho nemame jsme sami dva
prosim pomoste dekuji
:srdce:

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: