Bolest při stolici

Další názvy: bolest při defakci, bolestivé vyprázdnění, bolestivá defekace

Bolest při defekaci znamená bolestivé vyprazdňování stolice. Může být způsobena onemocněním řitního otvoru (hemeroidy, kondymomata, fissury – trhlinky v řitním otvoru obzvláště bolestivé při defekaci apod.) nebo i jiných orgánů oblasti pánevního dna – konečníku a zvětšením orgánů utlačujících konečník (např. zbytnělá děloha při menstruaci). Hemeroidy a fissury se léčí většinou chirurgicky, důležitá je také místní hygiena (omývání po defekaci) a úprava konzistence stolice (ani ne průjem, ani ne zácpa) vyžadující často změny v jídelníčku. Na hemeroidy můžete vyzkoušet protizánětlivé masti nebo čípky (s účinkem i na cévy, které jsou u hemeroidů příčinou onemocnění) a lokální anestetika. Přípravků je celá řada, např. Aviril H, Detralex H, Factu, Mastu S, Procto-Glyvenol, Preparation H apod. Z tablet se podávají léky s účinkem na žíly: Glinkor Fort, Detralex a Glyvenol. Hemeroidy obtěžují nejen svou bolestí, ale i nebezpečným krvácením. Potíže se mohou zhoršovat, neleňte proto a raději běžte k lékaři (chirurgovi).

Konečník může být postižen buď zánětem (infekčním nebo chronickým – ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou), nebo nádorem (kolorektálním karcinomem). Pacient má nutkavé pocity na stolici, ale vyprázdnění mu nepřináší patřičnou úlevu, stolice může být hlenovitá i krvavá. Jedná se často o závažná onemocnění, při déletrvajících potížích, které nesouvisí např. s akutní zácpu po nějakém jídle nebo při cestování, proto raději navštivte svého lékaře.

Pokud najdete ve stolici hlen nebo krev, s návštěvou lékaře neváhejte!

Jindy je bolest při defekaci důsledkem funkčního postižení střeva – tzv. dráždivý tračník, spojený v tomto případě s chronickou zácpou, obtížným až bolestivým vyprazdňováním a křečovitými bolestmi v podbřišku nebo na levé straně břicha. Bolesti mohou být někdy zakončeny defekací hlenu.

Dráždivý tračník je nepříjemné a zdlouhavé onemocnění trvající někdy i celý život, ale není oproti nádorům a zánětům střeva a konečníku tak závažné. Potíže lze tlumit některými léky, poraďte se o tom se svým lékařem!

Diskuze o bolesti při stolici

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Může očkování proti Covidu způsobit rakovinu? včera v 11:38  My Melody 160
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest při stolici

Váš příspěvek
tryutert
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.7.22 04:53

You have plenty of time to learn about your own car. happy wheels unblocked is due to the fact that this is a physics based game.

Josepborrells
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.6.22 23:33

Order coursework, research papers, term papers, book https://rankmywriter.com/…y-com-review reports, custom written essay assignments, creative writing projects or choose from the many other essays writing services that we offer.

seo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.22 13:21

Wow, What a Excellent post. I really found this to much informatics. It is what i was searching for. I would like to suggest you that please keep sharing such type of info. Thanks random webcam chat

Antonín Zapletal
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.3.15 08:43
bolesti břicha v oblasti žaludku

V poslední době dostávám bolesti v oblasti břicha a rovněž při vyprazdňování, v roce 2006 jsem prodělal operaci žlučníku laparoskopií, je možné že to souvisí se žlučníkem, děkuji za odpověď

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: