Bolest při ovulaci

Další názvy: bolestivá ovulace

Co to znamená?


 

Ovulace je proces dozrání vajíčka a jeho připravení na oplodnění. Tento proces nastává zhruba 12. -14. den menstruačního cyklu a jedním z jeho projevů může být i přítomná bolest. Proces dozrání vajíčka probíhá tak, že vajíčko, které se do té doby vyvíjí v obalu, který v den ovulace praskne a vajíčko se uvolní do vejcovodů, kde se v ideálním případě setká se spermií a dojde k oplodnění. Samotný proces prasknutí folikulu může způsobovat bolest v tomto období. Vaječníky jsou zároveň orgánem, který je tvořen množstvím vaziva a zvýšená produkce prostaglandinů (působků, které mají na svědomí právě dozrávání vajíčka), může způsobit napínání ve vazivu a taktéž bolestivost.

 

Z důvodů umístění vaječníků v blízkosti pobřišnice vzniká v době ovulace dráždění této struktury a i to přispívá ke vzniku bolesti.

 

Co s tím dělat?

Tato bolest může být nepříjemná, ale jedn8 se o v podstatě krátkodobou bolest, která navíc signalizuje – pokud se opravdu vyskytuje v době ovulace – že je vaše tělo v pořádku a menstruační cyklus funguje jak má. Tyto bolesti lze tlumit léky proti bolesti ze skupiny nesteroidních analgetik – konkrétním zástupcem jsou léky s účinou látkou diklofenak nebo indometacin.

 

Ve zkratce na závěr


 

V případě, že chcete zjistit přesný den v cyklu, na který připadá ovulace, zakupte si v lékárně ovulační testy. Pracují na podobném principu jako testy těhotenské a z moči lze detekovat den, kdy nastala ovulace. Pokud se tyto bolesti vyskytují mimo dobu ovulace a mimo dobu před menstruačním cyklem, poraďte se se svým gynekologem.


Reklama


Reklama

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest při ovulaci

 Váš příspěvek
 
Ed33  16.04.14 11:07
re

Jitý, nevím jestli Vám tady odpověděli či ne, ale já mám to samé a na gynekologii mi řekla doktorka, že je vše v pořádku. Koukám, že je příspěvek už starší, tak jste už zjistila něco nového? Navíc se píše, že ovulace je kolem 14 dne, ja ji mám až 18 den přesně. Edita

 
Jítýna  23.04.12 08:29

Prosím o radu, je možné aby tyto bolesti přišly den po ovulaci?Podle hlenu již k ovulaci došlo, ale bolesti nastaly den po a ještě dreuhý den trvaly. Děkuji

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama


Reklama