Bolest při ovulaci

Další názvy: bolestivá ovulace

Co to znamená?


 

Ovulace je proces dozrání vajíčka a jeho připravení na oplodnění. Tento proces nastává zhruba 12. -14. den menstruačního cyklu a jedním z jeho projevů může být i přítomná bolest. Proces dozrání vajíčka probíhá tak, že vajíčko, které se do té doby vyvíjí v obalu, který v den ovulace praskne a vajíčko se uvolní do vejcovodů, kde se v ideálním případě setká se spermií a dojde k oplodnění. Samotný proces prasknutí folikulu může způsobovat bolest v tomto období. Vaječníky jsou zároveň orgánem, který je tvořen množstvím vaziva a zvýšená produkce prostaglandinů (působků, které mají na svědomí právě dozrávání vajíčka), může způsobit napínání ve vazivu a taktéž bolestivost.

 

Z důvodů umístění vaječníků v blízkosti pobřišnice vzniká v době ovulace dráždění této struktury a i to přispívá ke vzniku bolesti.

 

Co s tím dělat?

Tato bolest může být nepříjemná, ale jedná se o v podstatě krátkodobou bolest, která navíc signalizuje – pokud se opravdu vyskytuje v době ovulace – že je vaše tělo v pořádku a menstruační cyklus funguje jak má. Tyto bolesti lze tlumit léky proti bolesti ze skupiny nesteroidních analgetik – konkrétním zástupcem jsou léky s účinou látkou diklofenak nebo indometacin.

 

Ve zkratce na závěr


 

V případě, že chcete zjistit přesný den v cyklu, na který připadá ovulace, zakupte si v lékárně ovulační testy. Pracují na podobném principu jako testy těhotenské a z moči lze detekovat den, kdy nastala ovulace. Pokud se tyto bolesti vyskytují mimo dobu ovulace a mimo dobu před menstruačním cyklem, poraďte se se svým gynekologem.

ovulaci najdete informace na eMimino.cz

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest při ovulaci

Váš příspěvek
Ed33
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.4.14 11:07
re

Jitý, nevím jestli Vám tady odpověděli či ne, ale já mám to samé a na gynekologii mi řekla doktorka, že je vše v pořádku. Koukám, že je příspěvek už starší, tak jste už zjistila něco nového? Navíc se píše, že ovulace je kolem 14 dne, ja ji mám až 18 den přesně. Edita

Jítýna
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.4.12 08:29

Prosím o radu, je možné aby tyto bolesti přišly den po ovulaci?Podle hlenu již k ovulaci došlo, ale bolesti nastaly den po a ještě dreuhý den trvaly. Děkuji

Vložit nový komentář