Bolest při nádechu

Co to znamená?


 

Hrudník je dutina, v níž se nacházejí životně důležité orgány. Její vnitřní stěna je vystlaná vrstvou, která se nazývá pohrudnice (pleura). Pleura je velmi citlivá a hodně inervovaná (mezižeberní nervy) struktura a její dráždění bývá bolestivá záležitost. Typicky dochází k dráždění při jejím zánětu – pleuritida. Pleuritida je způsobena buď virovým onemocněním, bývá doprovodným jevem tuberkulózy. Bývá provázena kromě bolesti při nádechu i urputným kašlem.

 

Bolest může dále vznikat po namožení svalových skupin, které se podílejí na inspiriu (nádechu). Jsou to mezižeberní svaly, bránice. Po fyzické námaze se může též vyskytnout inspirační bolest (=bolest při nádechu). Bolestivý nádech nastává též po rychlé a velmi intenzivní svalové práci (například velmi rychlý sprint k tramvaji, zvláště v chladném počasí), může se taktéž objevovat příležitostně u kuřáků a u lidí trpících astmatem.

 

Další možnost, která se nabízí, může být v souvislosti s těsným sousedstvím břišní dutiny též zánět pobřišnice (peritonitida) nebo též prasklý žaludeční vřed nebo bolest může vycházet z tlustého střeva (ileus).

 

Co s tím dělat?


 

Všechna zde vyjmenovaná onemocnění, vyjma namoženého svalstva po fyzickém výkonu, jsou závažná a vyžadují léčbu. Proto s návštěvou lékaře v takovém případě, trvá-li tento příznak delší dobu, rozhodně neotálejte. Mezi taková vyšetření, se kterými se můžete setkat, bude rentgen hrudníku, v případě potíží s trávicím traktem připadá v úvahu rentgen, gastroskopie, nebo CT.

 

Ve zkratce na závěr


 

Jak je zde vidět, spektrum toho, co může stát za onou inspirační bolestí je mnoho a odkládání návštěvy lékaře může příznaky ještě zhoršit.

Diskuze o bolesti při ovulaci

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Rouška + brýle 21.9.21 21:40  negra 13
Jeden pozitivní v kroužku 20.9.21 21:26  Janli 5
Post-covid syndrom 20.9.21 10:27  bublinek 11
Strach z testu 18.9.21 20:38  shadowbabe 67
Smysluplnost opatření 21.9.21 11:16  Pudloslava 70
Covid Delta příznaky malé děti 18.9.21 16:17  stinga 9

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest při nádechu

Váš příspěvek
Lufus
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.12.12 15:20
Příznaky u dýchání

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, hraju fotbal a o víkendu jsme měli turnaj, jelikož sem před turnajem měla hroznou trému, nechtěla sem moc hrát a dýchala sem jak lokomotiva když sem potom na hřiště vztoupila nemohla jsem skoro dýchat jen trošku.. Teď se nemůžu zhluboka nadechnou, a když už tak to bolí sem slabá kuřačka ale snažím se co nejvíce omezovat někdy třeba jen 1 cigareta za týden co to může být? Mám jít k doktorovi? Děkuji za odpověd..

Juvenalis
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.12 14:30
Příznaky

Dobrý den, mám takový dotaz, jelikož nemám rád nemocniční prostředí a návštěvu u lékaře absolvuji zpravidla pouze v době, kdy už je nejvíce potřeba, obracím se prozatím na vás. Už delší dobu se u mně objevují takové divné příznaky něčeho co sám nedokážu moc popsat, jedním z příznaků je právě ukrutná bolest při nádechu + otřesně se u toho rozkašlu (ano jsem kuřák a dříve jsem to nemíval) další věcí je neustálá únava, ráno vstanu z postele a cítím se unavený. Další věcí je problém ten, že po vyčůrání mě začne bolet podbřišek nevím tohle je možná normální ale přišlo to zároveň s těmi ostatními příznaky a zatím poslední se objevil nedávno zhruba před 2 týdny a trvá doteď a to je průjem a u vykonávání potřeby ukrutná bolest břicha. Byl bych rád za jakoukoliv radu co s tím, zda je opravdu nutná návštěva lékaře nebo nikoliv. Děkuji.

mamina zuzana
5 příspěvků 13.4.12 17:56
mezižeberni svalstvo

skoro rok trpim bolesti mezižebernimi svaly ale zatim jsem k lekaři kvuli tomu nešla, nemam žadnou praci natož namahavou. vždy to trva minutku a vyhrnou se me slzi a pak to přejde.musim se hodne rozdejchat.. jednou tu byla rychla sanita a nic me nenameřili ty bolesti byly intenzivni po 4hodinach pravidelne odvezly me a na nic opet nepřišli.Bojim se aby si lekař nemyslel že si vymyšlim -a nevim zda ji na nervove nebo plicni ,Na nervove chodim obcas na kontrolu zkrz zada ale neni to pravidlem, obcas dodstanu leky,nebo jsem byla na rehabilitaci.Nevim jak dal. a nebo to vydržet. poradi me nekdo dekuji :roll:

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: