Bolest při močení

Další názvy: bolestivé močení

Bolest při močení (tzv. dysurie) bývá způsobena záněty dolních močových cest – močového měchýře a močové trubice. U žen ji mohou navíc vyvolávat gynekologické záněty (záněty pochvy a zevních rodidel), které jsou při močení podrážděny. Ženy mají v takovém případě zároveň svědění a výtok.

Záněty jsou nejčastěji chlamydiové (jsou sexuálně přenosné) nebo enterobakteriové. Zabírají na ně mnohá antibiotika, která vám předepíše lékař – gynekolog nebo lékař dermato-venerologické kliniky.

Zánět močového měchýře se tedy také projevuje pocitem pálení při močení, které je častější a někdy se stane, že pacient neudrží moč (např. v noci). Léčí se většinou antibiotiky (kotrimoxazolem, trimetoprimem nebo nitrofurantoinem), jen pokud by byl virového původu (adenoviry), tak se antibiotika nedávají. Důležité je dodržovat pitný režim, vhodné jsou urologické čaje (to platí samozřejmě i o zánětech močové trubice). Náchylnější k zánětům dolního močového traktu jsou ženy, protože mají kratší močovou trubici a snadněji tedy prochladnou.

Záněty močové trubice a močového měchýře nepatří mezi závažná onemocnění, ale stejně by jste je neměli podceňovat, zánět se pak vrací! Navštivte proto svého obvodního lékaře.

Diskuze o bolestivém močení

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Porod s rouškou? 2.7.20 15:11  Marty9 27
Bojíte se, až se nebudou nosit roušky, nákazy? 1.7.20 20:08  Pe-G 133
Je tu někdo, kdo prodělal COVID? Jaké máte zkušenosti? 1.7.20 21:09  Desgreze 73
Vysvědčení - ztratíte nárok na ošetřovné 29.6.20 22:26  hanka.br. 128
Dovolená 2020 - chystáte se v létě do zahraničí? 21.6.20 14:11  Haleyy 111
Očr nemoc a očr ze školky 18.6.20 20:55  Anonymní 40

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest při močení

Váš příspěvek
Peppe Avoss
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.17 21:13
Pálení při močení

Dobrý den, už několik dní mě to při močení začne pálit svědět. Také se nemohu úplně „dočůrat“. Nalezla jsem i v li chce malý členitý výrůstek(na dotek trochu nepříjemná bolest). Nemůže to s tím nějak souviset(popř. co dělat a kam zajít?)? Děkuji za odpověď 8o

Smazaný anonym
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.2.17 20:31
Lola

Dobrý den, mám už delší dobu problémy s výtoky (špinění) pálení při čurání a optíže z močením že někdy potřebuju hodně na wc a když už jdu tak se tomu nějak nechce začne mě to pálit a citím to i v oblasti kde je močový měchíř, doktorka mi dělala testy a řekla že mi nic není a poradila mi intimní sprchový gel, byla jsem i u paní gyn. zkrz špinění a tam mi řekli že je to u ženy normální, což bohužel mě to tak nepřipada + zapácha to :/

Safirk
1 příspěvek 1.2.17 09:31
Bolesti při močení

Dobrý den. Asi třetí den mám velké bolesti při močení. Mám nutkání stále častěji chodit na málou ale přitom ze sebe dostanu minimum. Navíc je to taková bolest že mám pocit, že mi vyleze děloha. Pálení nemám. Stále pociťují nepříjemný pocit co se týče delohy, když sedím, chodím atd. Výtok ale nemám ani pálení. Prosím může to být zánět močových cest. Děkuji za odpověď.

Příspěvek upraven 01.02.17 v 11:38

Vložit nový komentář