Bolest při kojení

Další názvy: bolestivé kojení

Co to znamená?


 

V době kojení jsou na prsní žlázu kladeny velké nároky. Musí se vypořádat s náhlým zvětšením svého objemu a musí si regulovat tvorbu mléka. Tvorba mléka je ovlivňována hormonem jménem prolaktin (laktos = mléko). Jeho tvorba je řízena jednak dobou menstruačního cyklu, dále kojením a to jeho četností. Mohou nastat situace, kdy je prolaktinu zvýšené množství a tvorba mléka u žen po porodu je v důsledku toho zvýšená. To klade zároveň mnohem vyšší nárok na prs a způsobuje bolestivou laktaci z nadbytku mléka.

 

Další možnost, která způsobí nepříjemné pocity při kojení je zvýšená citlivost prsní bradavky, zánět kůže v okolí dvorce nebo přílišný stisk miminka nebo dítěte při přisátí. Problém může nastat i ve chvíli, kdy dítě má první zoubky a mechanicky bradavku dráždí.

 

Co s tím dělat?


 

Pokud je laktace bolestivá v důsledku nadbytku mléka a zvýšené produkce hormonu prolaktinu, tak je na místě terapie léky. Není nutné okamžitě s laktací přestávat, kojit lze dál, ale zároveň vhodnou terapií. V té se užívají látky, které jsou účinkem opačné než prolaktin (jsou antagonisté prolaktinu). Mezi takové látky patří preparáty s obsahem dopaminu (též prolaktostatinu – statin=zastavující, snižující).

 

Ve zkratce na závěr


 

Bolestivost při kojení je vhodné raději zkonzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Její příčinou může být banalita, ale pravidlem to rozhodně není.

Diskuze o bolesti při kojení

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest při kojení

Váš příspěvek
selenaoh123
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.22 09:38

I am very happy to see your article, I very much like and agree with your point of view. Thank you for sharing. This is really a very useful information in my life. I will share it with my friends subway surfers
shell shockers. online

Nina 152214
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.2.22 08:44

Já jsem s kojením bojovala obě dvě těhotenství. Hodně jsem používala tyhle náplasti na bradavky, které mi alespoň trochu zmírňovaly bolest: http://kojenibezbolesti.cz/…-compresses/ Ale obecně to bylo docela peklo. Ale nevzdala jsem to a docela dost mi v tom pomohla laktační poradkyně, která mě vždycky namotivovala k tomu, abych to vydržela dalších čtrnáct dní. ;)

Veronika Novákovicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.19 14:07
Kojení

Já jsem měla ze začátku s kojením také problémy. Dcera se špatně přisávala, takže k nám několikrát přijela laktační poradkyně, aby nás naučila správně kojit. Poradila mi také, že je velmi důležitá kojící podprsenka, která kojení ulehčí. Koupila jsem si ji z https://www.happymum.cz/ a měla pravdu. Díky ní bylo kojení opravdu jednodušší a dcera se časem i naučila správně pít, takže stále úspěšně kojíme.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: