Bolest při kojení

Další názvy: bolestivé kojení

Co to znamená?


 

V době kojení jsou na prsní žlázu kladeny velké nároky. Musí se vypořádat s náhlým zvětšením svého objemu a musí si regulovat tvorbu mléka. Tvorba mléka je ovlivňována hormonem jménem prolaktin (laktos = mléko). Jeho tvorba je řízena jednak dobou menstruačního cyklu, dále kojením a to jeho četností. Mohou nastat situace, kdy je prolaktinu zvýšené množství a tvorba mléka u žen po porodu je v důsledku toho zvýšená. To klade zároveň mnohem vyšší nárok na prs a způsobuje bolestivou laktaci z nadbytku mléka.

 

Další možnost, která způsobí nepříjemné pocity při kojení je zvýšená citlivost prsní bradavky, zánět kůže v okolí dvorce nebo přílišný stisk miminka nebo dítěte při přisátí. Problém může nastat i ve chvíli, kdy dítě má první zoubky a mechanicky bradavku dráždí.

 

Co s tím dělat?


 

Pokud je laktace bolestivá v důsledku nadbytku mléka a zvýšené produkce hormonu prolaktinu, tak je na místě terapie léky. Není nutné okamžitě s laktací přestávat, kojit lze dál, ale zároveň vhodnou terapií. V té se užívají látky, které jsou účinkem opačné než prolaktin (jsou antagonisté prolaktinu). Mezi takové látky patří preparáty s obsahem dopaminu (též prolaktostatinu – statin=zastavující, snižující).

 

Ve zkratce na závěr


 

Bolestivost při kojení je vhodné raději zkonzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Její příčinou může být banalita, ale pravidlem to rozhodně není.

Diskuze o bolesti při kojení

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Platnost pcr testu - na kurz plavání dnes v 08:32  Lenka76 2
Lékař během karantény dnes v 08:05  Anonymní 25
Covid pozitivní i po karanténě včera v 22:16  Borrealis 16
Strach z covidu v těhotenství dnes v 06:21  Chiquinquirá 41
Očkování covid 19 v těhotenství dnes v 07:32  Ivusska777 20
Jak se lecit doma s covidem? 25.10.21 18:38  Anonymní 21

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest při kojení

Váš příspěvek
Veronika Novákovicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.19 14:07
Kojení

Já jsem měla ze začátku s kojením také problémy. Dcera se špatně přisávala, takže k nám několikrát přijela laktační poradkyně, aby nás naučila správně kojit. Poradila mi také, že je velmi důležitá kojící podprsenka, která kojení ulehčí. Koupila jsem si ji z https://www.happymum.cz/ a měla pravdu. Díky ní bylo kojení opravdu jednodušší a dcera se časem i naučila správně pít, takže stále úspěšně kojíme.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: