Bolest kostí

Bolest kostí může být pouze úrazového nebo nádorového původu. Skoro každý z nás měl již někdy zlomenou ruku nebo nohu tak, že s ní nemohl pro velkou bolestivost pohnout a museli nám ji dát do sádry.

Vznik bolesti kostí

Při nádorovém onemocnění

Bolest kostí při nádorovém onemocnění kosti a kostní dřeně nebo ještě mnohem častěji bolest při kostních metastázách, je velmi nepříjemná už tím, že má chronický postupně se zhoršující průběh. Bolest kostí omezuje pacienty jak pohybově, tak v jejich každodenní činnosti a oslabuje psychiku již takto nemocného člověka. Kromě bolesti se nádory mohou projevit i zlomeninou při neadekvátně zatížené kosti či obratle (např. při drobném pádu, kdy by u jinak zdravého člověka ke zlomení nedošlo), což je „podpořeno“ současnou osteoporózou (řídnutím kostí ve starším věku, zároveň však v tomto případě způsobeným nádorem).

Primárně kostních nádorů je několik druhů, ale všechny jsou poměrně vzácné a vyskytují se převážně v dospívajícím věku. Tvoří 5% všech dětských nádorů. Bolest je lokalizována nejen do kostí, ale i do sousedících kloubů (např. nádorové ložisko v pánvi se může projevit bolestmi v kyčli a ložisko ve stehenní kosti bolestmi v koleni). Dalším příznakem může být silné zduření, které bývá mylně považováno za poúrazovou změnu. Léčba se odvíjí podle konkrétního druhu nádoru, převažuje chemoterapie (je důležitá pro zachování končetiny) a operační léčba.

Mnohočetný myelom (nebo-li plazmocytom) je nádor kostní dřeně vycházející z plazmatických buněk, jindy důležitých pro tvorbu protilátek. Jedná se již o relativně častější nádorové onemocnění vyššího věku. Část nemocných může být v počáteční fázi bez obtíží, ale u více než 70% pacientů je dominantním příznakem bolest, nejvíce v zádech nebo žebrech. Bolest je vázána na fyzickou aktivitu. Opět může docházet snadněji ke zlomeninám, z nichž některé mohou být i nebezpečné – zlomenina obratle způsobuje útlak míchy! Nemoc se může projevit i jinými příznaky jako jsou selhání ledvin, časté infekce, hubnutí, chudokrevnost, bolesti hlavy apod. Léčba myelomu se opírá o chemoterapii, případně o transplantaci kostní dřeně. Důležitá je prevence komplikací – rychlejší demineralizaci kosti se předchází udržením fyzické aktivity za současné analgetické podpory (zejména bisfosfonáty).

Pro zpevnění kostní tkáně je také vhodné nosit korzet.

Bolesti v kostech mohou provázet i jiná nádorová onemocnění kostní dřeně, jakými jsou především leukémie (např. chronická myeloidní leukémie). Skelet je však zdaleka nejčastěji napaden metastázami z jiných nádorem postižených orgánů. Nádorové buňky mají přirozenou schopnost putovat krevním systémem do vzdálených míst a usadit se v dalším orgánu – v našem případě v kosti. Kost je pro ně výhodná, protože buňky se v ní snáze množí, ale tím bohužel destruují okolní původní kostní tkáň. Ze skeletu je metastáza nejčastěji v bohatě prokrvených kostech, jimiž jsou obratle (odtud nepříjemné bolesti zad), koncové části dlouhých kostí a lebka. Nejvíce do skeletu metastazují nádory prsu, karcinom prostaty a rakovina plic, méně často nádor ledviny, karcinom štítné žlázy, kolorektální karcinom (rakovina střeva), rakovina děložního hrdla, melanom a jiné nádory. Bolest kostí u metastazujících nádorů je neustálá nebo přerušovaná a těžko utišitelná klasickými léky proti bolesti. Kosti bolí hlavně v noci, tedy v klidu, takže opačně než u bolesti kostí při myelomu. Současně se mohou přidat i jiné projevy – zlomeniny nebo chudokrevnost (anémie) a nedostatek bílých krvinek v důsledku současného útlaku kostní dřeně.

Při osteoporóze

Bolest při samotné osteoporóze je vyvolána spíše nervovým drážděním z útlaku míchy osteoporotickými obratli. Pacienty mohou trápit bolesti zad, často tahavé, necharakteristické a zvyšující se zatížením. Prudké bolesti vznikají náhle, po rychlém pohybu, nejčastěji v oblasti dolní hrudní a horní bederní páteře, vystřelující pásovitě dopředu do břicha a do dolních končetin. Reflexně se stáhnou hluboké zádové svaly a podráždí tím nervové kořeny vycházející z míchy. Více o osteoporóze a její léčbě najdete v příznaku řídnutí kostí.

Léčba a tlumení bolesti kostí

Bolest kostí jakéhokoliv nádorového původu zkoušejte napřed zvládnout analgetiky jako jsou paralen, ibuprofen, o něco silnější tramadol (Tramal), apod. Při jejich selhání vám lékař může zkusit nasadit opiáty, ale na bolesti kostí i specifičtější, účinnější a méně zatěžující léky jako jsou bisfosfonáty (Fosamax, Actonel …), kalcitonin a hormonální léčba u některých metastazujících nádorů (především rakoviny prsu). Při nízké účinnosti těchto léčiv se nádory a obzvláště kostní metastázy ozařují (radioterapie) a přináší tím pro pacienty na nějakou dobu velikou úlevu.

Diskuze o bolesti kostí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest kostí

Váš příspěvek
Diana777
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.7.15 22:30
Bolest kosti

Ahoj potrebovala bych se na neco zeptat protoze mne boly kosti na ruce.
citim tu ruku unavenou a zacina to zniceho nic.
je tomu asi rok co to mam ale neni to kazdy den ale jednou za 3,4 mesice to mam.
:,( :( :,( :( :,( :( :,( :,( :,( :,( :,( :,( :,( :,( :,(

chazka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.3.15 21:01
Bolest kolene

Zdravim, potreboval bych poradit, co by mohla znamenat bolest kolene po chvilce v pokrceni. Pri narovnani je to silena bolest a uz to trva skoro pul roku. Dekuju :-)

Luky99
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.7.14 02:40

Dobrý den, je mi 15 a už asi 3 týdny mě bolí kosti. V ničem mě to nelimituje, jen je to nepříjemné. Bolest trvá v klidu a vždy jen krátkou dobu. Co to může být? :(

Rena 72
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.2.13 19:02

Určo nemusíte mít raka a 3 dny bolestí snad rozumného člověka ani takto nestraší. Já mám třeba bolesti stehna a kyčle, páteře a žeber už 19 měsíců! Dodnešního dne nikoho z doktorů nenapadlo hledat raka! Dokonce mne to už položilo do inv. důchodu, ale opravdu nikoho nenapadlo hledat raka.Co je teď dobře a co ne?

Kata17579
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.2.13 08:23

:)))) podle nich jo. Muze to byt nedostatek vitaminu nebo hejbnuti hormonama, ci celkove vycerpani organismu. Taky tim ted trpim a hledala jsem, co mam do tela doplnit, aby se to uklidnilo. Mohli by spat bulvar

11Eva
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.12.12 18:31
Tak to jste mne potěšili

Dobrý den,
snažila jsem se zjistit, proč mne už třetí den pobolívají kosti stehenní a pánevní, někdy i kostrční (těžká, intenzivní, tupá bolest v těch kostech se stěhuje), zda to může být projev detoxikace - a protože jsem neprodělala úraz, tak tedy mám metastáze rakoviny? S pozdravem. Eva :evil:

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: