Bolest hlavy

Další názvy: cefalea, cefalgie

Bolest hlavy má občas každý, málo se ovšem ví, že existuje mnoho druhů bolesti hlavy. Základní dělení bolestí hlavy je na bolesti primární, které se vyskytují bez souvislosti s jiným onemocněním, a na sekundární bolesti hlavy, které jsou příznakem nějakého onemocnění, např. bolest hlavy po úrazu, při chřipce, či při zánětu vedlejších dutin nosních. Primární bolest hlavy je daleko častější a řadí se k ní bolest tenzní, migrenózní a Hortonův syndrom.

Tenzní bolest hlavy je nejčastější typ bolesti. Je pociťována oboustranně a difúzně po celé hlavě, výjimečně může být lokalizovaná v čele či v týlu. Nástup bolesti bývá postupný, bolest je tupá, trvalá, jen lehce kolísající v intenzitě, a trvá minuty až dny. Často je popisována jako pocit tlaku, pocit svíravého pásku okolo hlavy či jako by měla hlava explodovat.

Tenzní bolest hlavy se nezhoršuje při fyzické aktivitě. Jen výjimečně může být postižený také v malé míře citlivý na světlo či hluk a mít pocit na zvracení, pak se bolest podobá migréně. Tento typ bolesti často vzniká působením stresu či konfliktů, pomůžou proti ní běžná analgetika, jako je paracetamol, a klid.

Analgetika by se ovšem neměla užívat příliš často, nadužívání analgetik může samo o sobě také vyvolávat bolest hlavy, navíc si lze na analgetika vypěstovat závislost a mohou vyvolat vedlejší účinky. Proto pokud bolest setrvává, anebo se často vrací, je na místě objednání k lékaři, který může odhalit, zda se nejedná o sekundární bolest hlavy (nalezne příčinu v nějakém onemocnění).

Pokud se jedná o chronickou bolest primární, musí být léčba individuální a spočívá v kombinaci medikamentózní, fyziologické a psychologické terapie (mohou pomoci některá relaxační cvičení apod.)

Migrenózní bolest hlavy vzniká jiným mechanismem než běžná tenzní bolest. Častěji jsou jí postiženy ženy a svou roli zde hraje dědičnost. Mechanismus vzniku migrény není ještě do detailů objasněn, ví se ale, že při záchvatu migrény jsou změny prokrvení mozkových obalů a změny v koncentraci nervových mediátorů, což vede k místním otokům a dráždění nervových zakončení.

Záchvat migrény může být předcházen tzv. aurou a je charakterizován ostrou, pulzující bolestí poloviny hlavy, vzácněji i oboustranně. Bolest se zhoršuje při fyzické aktivitě, nemocný je citlivý na světlo, zvuk, zápachy, je mu špatně od žaludku a často i zvrací. Proti migréně pomůže klid na lůžku, úlevu mohou poskytnout běžná analgetika, existují ale i léky specifické proti migréně (např. tzv. triptany), které jsou jen na lékařský předpis.

Hortonův syndrom, anglicky „cluster headache“, je dalším typem primární bolesti hlavy. Tento typ bolesti se vyskytuje téměř výhradně u mužů, nejčastěji ve středním věku. Bolest je lokalizována na jedné polovině hlavy v oblasti oka, očnice a spánků, je provázena zduřením nosní sliznice, slzením a otokem víčka. Probíhá v záchvatech trvajících 15 minut až několik hodin a typické je pro ni nakupení záchvatů v určitém období (většinou v několika týdnech) kdy se opakují několikrát denně, poté bolest zmizí i na několik let. V léčbě se používají některé léky proti migréně, inhalace kyslíku, kortikoidy.

Sekundární bolest hlavy je taková bolest, která je vyvolána nějakým jiným onemocněním a měli bychom na ni myslet, pokud je bolest dlouhodobá, často se vrací, nebo naopak akutní bolest, která je něčím atypická či provázená jinými příznaky.

Bezodkladně bychom měli zavolat lékaře, pokud je bolest hlavy spojená s poruchami vědomí, se ztrátou hybnosti či citlivosti těla, nebo pokud jde o úraz hlavy. Nebezpečný může být také zánět mozkových blan, který se projevuje horečkou, silnou bolestí hlavy, citlovostí na světlo, ztuhlostí šíje.

Diskuze o bolesti hlavy

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest hlavy

Váš příspěvek
KAREL HORCIK
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.19 15:37
nocni chrapani-vyschly nos....**1946*

: ******************************************************************************************************************************
existuje prosim neco na dychani s otevrenou pusou…poradte mi prosim…silna postava…1946

datum 11.10-2019***
:mavam:

KAREL HORCIK
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.19 15:37
nocni chrapani-vyschly nos....**1946*

: ******************************************************************************************************************************
existuje prosim neco na dychani s otevrenou pusou…poradte mi prosim…silna postava…1946

datum 11.10-2019***
:mavam:

michalka555
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.10.16 14:47
bolesti hlavi

Dobry den strašne me boli každy den hlava citim jako kdyby byla težka vic než moje tělo nekdy mi byva i zle že se mi mota hlava netuším co je semnou trva to už tak 5 mesícu tahle bolest prosim poradtě mi je mi 16 let a netuším co semnou je mam naštivit lekaře? :,(

Taša.ka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.3.16 23:05
Tenzní bolest

Byla jsem nedávno na magnetické rezonanci a lékař mi řekl že jsem si prodělala mozkovou příhodu a já u ničem nevím. Čím ale trpím to je tenzní bolest hlavy mám hlavu jak ve svěráku a stále mi píská a šumí v pravém uchu a mám stále takový pocit že mám čepici na hlavě. Mám léky na prokrvení a snad to bude dobré…

koltík2
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.2.14 22:52

Migréna, těžká tak, že lezu po čtyřech, zvracím, nesmím vidět světlo, ani trochu hluku. Nejde jí zaspat. Jen piju vodu, která i s práškem jde zase ven. Mám ji ze stresu, to je jisté. Nikdo v rodině tím netrpí.

simsomsam
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.1.13 17:55
:) :andel: :mavam: :jazyk: :potlesk: :oops:
bolest hlavy + kolapsy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.4.12 19:32

Dobrý den, nikdy jsem neměla potíže s bolestí hlavy až do nedávna kdy mě tak začala bolet hlava a začala se mi točit až někdy zkolabuju a doktoří na nic nepřišli.Vůbec nevím čím by to mohlo být, ale nikomu to nepřeju!!:(

Luucciinnkkaaa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.4.12 19:32

Dobrý den, nikdy jsem neměla potíže s bolestí hlavy až do nedávna kdy mě tak začala bolet hlava a začala se mi točit až někdy zkolabuju a doktoří na nic nepřišli.Vůbec nevím čím by to mohlo být, ale nikomu to nepřeju!!:(

pusy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.2.12 08:24
bolest hlavy

mám bolesti hlavy skoro kazdy den a velmi nízký tlak příčina asi bude že málo piju jinak nevím ale zajdu si na vyšetření k doktorovi.

vološinova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.09 13:08
hortonův syndrom

dobrý den nikdy jsem stim nesetkala až když mi zjistili že to má můj syn ani nevim čim se to leči doktoři mu to diaknistikovali a to bylo vše tak že se můsim dozvědět vše přes net tak že nejsem stoho moc chytrá ale nepřeji to nikomu takže si myslim že každá bolest u děti by se měla pořadně vyšetřit at je to cokoliv at se to nepodceni

Vložit nový komentář