Bolest břicha

Bolesti břicha jsou tématem velmi rozsáhlým, vyplňujícím desítky stran učebnic chirurgie. Jejich popis na takto omezeném prostoru je proto obtížný. Dle závažnosti můžeme rozeznat tři druhy břišní bolesti.

Bolest viscerální (orgánová) je tupého charakteru a počátek má nejčastěji ve střední čáře břicha. Neodpovídá anatomickému uložení orgánů, ale uspořádání vývojovému. Proto bolesti mezi dolním okrajem hrudní kosti a pupkem charakterizují sestupně žaludek, dvanáctník a tenké střevo. Oblast pupku odpovídá přibližně slepému střevu a ve střední čáře až do podbřišku následují body odpovídající vzestupnému, příčnému a sestupnému tračníku.

Tupá bolest odpovídá méně závažnému narušení výstelky trávicí trubice, např. působení mikroorganismů, nekomplikovanému poranění tvrdou potravou či vředu.

Objevit se může také při zvýšeném obsahu plynů ve střevě apod.

Krátce trvající tupé bolesti (do několika dnů), nejsou-li provázené jinými příznaky, mohou být překonány dietním opatřením, nevracejí se a nevyžadují návštěvu lékaře.

K návštěvě praktika či chirurgické ambulance se rozhodujeme při déletrvajících nebo návratných obtížích.

Bolest viscerální s projekcí, tedy s přenesením bolesti ze střední čáry do konkrétních míst těla (např. pod pravou lopatku, do bederní páteře apod.) již svědčí pro závažnější narušení hlubších vrstev orgánu např. zánětem, vředem, či tlakem kamene.

Takováto bolest vyžaduje včasné, ne-li okamžité lékařské vyšetření a ošetření.

Pozornost vyžaduje často zmiňovaná kolika, tedy v minutách se střídající chvíle bolesti a chvíle úlevy. Kolika je podmíněna snahou orgánu překonat překážku v útrobě orgánu stahem orgánové svaloviny (např. žlučníková kolika při žlučových kamenech).

Bolest somatická přichází v momentech, kdy se postižení orgánu přeneslo i na okolní pobřišnici. Bolest nabývá krutého, ostrého charakteru a je přesněji ohraničena, přičemž umístění lépe odpovídá anatomickému uložení postiženého orgánu.

Může být provázena prknovitým ztuhnutím břicha a nemocný vyhledává polohu, ve které je bolest snesitelnější. Často hmatáme zrychlený puls, může být přítomna horečka. Stav vyžaduje neodkladný transport na chirurgické oddělení nebo přivolání záchranné služby.

Diskuze o bolesti břicha

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest břicha

Váš příspěvek
Ak Company
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.1.22 16:58

Breakfast Hours Source. com/chick-fil-a/

Melanis
1 příspěvek 29.4.19 17:12
Bolest podbřišku

Dobrý den je mi 20… 4 den mě bolí v pravém podbřišku a zároveň mám bolest hlavy a je mi na zvracení myslíte že bych měla vyhledat lékařskou pomoc?

Příspěvek upraven 29.04.19 v 17:15

Klokan119
1 příspěvek 4.1.17 01:31
Bolest břicha a špatné dýchání

Dobrý den je mi 18 let a poslední dobou mám takové potíže, chtěla jsem se zeptat, už 2 dny mě bolí až píchá mezi hrudním košem a břichem, a špatně se mi k tomu dýchá ať stojím nebo ležím tak mám zrychlené dýchání a když ležím tak nemůžu usnout protože to hrozně bolí vždy si beru prášky na bolest, ale nepomáhá mi to. A zhluboka se nenadechnu. A stravuji se normálně, ale před týdnem mě boleli záda, to pak přešlo a začalo mě bolet mezi hrudním košem až břichem a špatně se mi dýchat. Měla bych vyhledat lékařskou pomoc?

zaricka lucie
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.9.15 00:39
bolesti břicha a rychlé pribirani.

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat na to jestli je normální, abych během 14dni přibrala 5az 6kg +nafouklé tezke břicho. A pak z ničeho nic zase stejně zhubnu. Často chodim na záchod a někdy vůbec. Nerozumím tomu. Pomůžete mi prosím?

Katush55
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.7.15 23:03
Silné bolesti břicha

Dobrý den, mám takové bolesti břicha neboli spíš žaludku.. nechuť k jídlu, pocit na zvracení, průjem někdy i zácpu a hlavně křeče v oblati žaludku a bublání v něm. Trvá to třeba i 2 dny pak to odezní, ale zase se to vrátí. Neví někdo o co jde? Děkuji

Dominick
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.15 09:20

:arrow: :hug: :andel :pankac: Z :cert:

Dominick
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.15 09:19
:nevim: :nevim: :srdce: :dance: :think:
bricho
1 příspěvek 24.4.15 10:53
Bolest břicha v pravé dolní části břicha

Dobrý den, již delśí dobu 2-3 roky mám střídavé bolesti šlach a vazů u kolen, třísla - hodně sportuji - běh, kolo,… tak 2-3 měsíce nově po užití alkoholu mám trvalé bolesti v pravé dolní části břicha, bolest v pravém tříslu také. Na dotek, tlak se bolest nezvyšuje, spíše ustane. Tvrdý alkohol piju delší dobu, předtím žádné bolesti nebyly. Snažím se přestat. Malou bolest pociťuji v průbéhu celého dne ale ne pořád. Začal jsem užívat Ostropestřec Mariánský a ten zdá se pomáhá. Co by to mohlo být za komplikace? Děkuji mnohokráte.

H12345
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.12.14 14:47

Pro 12Majinka: Dělá mi to to samé…už se mi to stalo asi po 3 za poslední půlrok. Nesnesitelné píchání v okolí pupku, rozhýbání střev…křeče se zesilují a až to bolí extrémně tak to povolí a pomalu se uklidní…vždy to trvá několik desítek minut..donutí to jít na velkou..zpočátku je stolice normální až to přejde v průjem a po několika vyprázdněních to přejde…trpím bolestmi břicha a průjmy už 15let. Byl jsem u dr. a prošel všemi vyšetřeními…sono, gastroskopie, kolonoskopie, odběry stolice, krve, moči, vyšetření na celiakii a další…nic nezjistili…prý je to asi dráždivý tračník a vše je zapřičiněno stresem (nevím jestli jsem měl v 8 letech nějaký stres) a ani teď mi nepříjde že bych byl stále ve stresu. Navíc bolesti se objevují i doma když jsem celý den v klidu :( jsem už bezradný..jediné co mi částečně pomáhá tak užívám Probiozym a Imodium…a občas si vařím heřmánkový čaj na zklidnění..kdybys něco zjistila tak dej vvědět :)

12Majinka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.14 17:50
křece v břiše

Dobrý den, pátrám na internetu čím by to mohlo být. Trpím křečemi v břiše které se jednou za čas objeví, někdy je to jednou a měsíc, někdy i dvakrát do týdne. Z ničeho nic mi začnou šílené křeče v břiše( bolest bych přirovnala k silným kontrakcím při porodu) najednou se mi rozpohybují střeva že je to fakt až někdy slyšet nahlas a musím na záchod na velkou. Takto se vyprázdním třeba během půl hodiny 3× končí to průjmem. A pak zase bolesti odezní a je mi dobře. Nevíte čím nebo co by to mohlo být? Mohl by to být syndrom dráždivého tračníku? Děkuji za odpověď

Forstka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.14 00:29
Je to kýla?

Není to stálá bolest, ale píchání okolo pupku. Nechci dělat poplach, možná je to jen nadýmání. Ta ostrá bolest je jak píchnutí nožem, až vykřiknu. Děkuji za odpověď. :(

Markétka66
1 příspěvek 16.8.14 11:05
Bolest podbříšků

@moulinka
Dobrý den. Potřebovala bych radu. Už dva dny mě bolí pod bříšků..Bolí mě to poprvé. Nikdy jsem to neměla..A vůbec nevim co to je. Chvíli mě to bolí a pak bolest se ze slňuje, pak to zas přestane. Poradíte mi jestli stím mam zajít k doktorovi. Děkuji za odpověď Naschledanou

moulinka
1 příspěvek 19.3.14 15:14
slinivka

Dobrý den, před 4lety jsem prodělala silný žlučníkový záchvat. absolvovala jsem vyšetření ERCP a po něm jsem skončila zhruba 10dní na kapačkách,..Můj zdr.stav byl vážný, vysoká hladina amyláz, která neklesala. Žádné jídlo ani tekutiny, pouze kapačky. Zhubla jsem 12kg. Musela jsem podstoupit operaci žlučníku. Po pár měsících se to uklidnilo ale nyní se opakují bolesti břicha,,převážně trpím průjmy po každém jídle. Zažíná zlobit i žaludek. Chuť k jídlu mám ale je mi špatně. Čím to může být???
Nemohou se ucpávat žlučovody nebo snad dráždivý tračník???Děkuji

Pletiplot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.3.13 12:13
Proč nejdete k doktoru?

Nerozumim tomu. K vyšetření oblasti břicha existuje asi 30 speciálních hmatů, které vylučují nebo potvrzují různé diagnozy od žaludečních vředů až po zánět slepého střeva. Čekáte, že Vám někdo řekne diagnozu na základě vašeho laického popisu? Nebo že si tu někdo troufne říct „to nic není, to přejde“? Chápu, kdyby sem někdo napsal „Zažil jsem to a to, doktor řekl to a to, pak se to zkomplikovalo, bylo z toho tamto a měl jsem namále.“ Ale dotazy na diagnozu, to je tady opravdu zbytečné. :zed:

iveta43
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.3.12 17:50
bolest pod zebry na leve strane

Dobry den,chtela jsem se s Vami poradit,je mi 41 let,trpim zlucnikovymi kameny,nasli mi 2 o prumeru 2 cm.Prosla jsem si nekolika zlucnikovymi kolikami,ale v posledni dobe nemam velke problemy,proto jsem se rozhodla zatim neoperovat.Ale co mi dela obavy,je ze posledni dobou mam obtize na leve strane bricha pod zebry,dokonce kdyz zkousim nahmatat centrum bolesti a zmacknu zebra,jakoby me bolela i zebra.Vcera me vzbudila ta sama bolest,ktera vsak byla dost intenzivnejsi bolela me cela leva pulka bricha pod zebry,v trojuhelniku a az do zad.Dnes jsem vstala jak po bouracce.Musim podotknout,ze posledni mesice jsem prosla velmi stresovym obdobim :,( .Muzete mi prosin poradit?Predem dekuji za radu.Iveta

rudalhotzky
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.2.12 12:44

Dobry DEN.CHtěl jsem se jen zepzat boli mě už delši dobu v oblasti žaludku.Je to ale jen takova tupa bolest ale jak jsi prohmatavam břicho tak žadnou bolest necitim.Nevim ale jestli to neni od zad protože mě boli oblesti beder nemuže to bt nějaky zanět?Děkuji za radu.Pěkny den Ruda

Vložit nový komentář