Bolest beder

Další názvy: bolest v bederní krajině, lumbalgie, bolest v kříží, sakralgie

Bolest zad je jedním z nejčastějších problémů, které lidi přívádí k lékaři. Nejčastěji vycházejí z pohybového aparátu. Bederní páteř je nejvíce namáhanou oblastí páteře, nese celou váhu těla, a proto je většina bolestí páteře lokalizována v bedrech.

Nejčastějším typem akutní bolesti je ústřel, neboli lumbago. Je to náhle vzniklá bolest v bederní krajině spojená s reflexním stažením svalů kolem páteře, často spojená s omezenou pohyblivostí.

Lumbago vzniká často po zdvihání břemen nebo po prudké rotaci trupu. Příčinou je zřejmě uskřinutí měkkých tkání či podráždění nervových kořenů. Lumbago je velmi bolestivé a omezující, potíže však samy časem odeznějí.

Základem léčby je klid, teplo, analgetika a fyzioterapie.

Lumbago je ovšem třeba odlišit od vyhřeznutí meziobratlové ploténky či jiné strukturální změny na páteři, která může utlačovat a poškozovat nervové struktury a vést k poškození funkce. To se projeví vystřelováním bolesti do končetiny a sníženou pohyblivostí končetiny. V takovém případě může připadat v úvahu chirurgická léčba.

Do oblasti beder se však promítají také některé vnitřní orgány. Bolest beder tak může provázet gynekologické onemocnění u žen nebo onemocnění ledvin.

Diskuze o bolesti beder

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Tinnitus - po ockovani covid dnes v 07:41  hospodki 2
Po covidu se mi točí hlava včera v 20:56  Rachelkaaa 11
Nepřišel výsledek PCR testu včera v 15:06  chacharka 17
Covid v jedné domácnosti dnes v 01:24  pet.est 38
Orální sex po covidu 23.1.22 22:09  kavenka 9
Dotaz - partner anti. test pozitiv - může dítě do školy? včera v 18:02  Oli.Lyon 75

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest beder

Váš příspěvek
dorotea42
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.6.15 10:07

Dobry den, rada bych napsala svoji zkusenost s dlouhodobou bolesti zad. Mam sedave zamestnani u pocitace a malo pohybu, coz je kamen urazu. Pred mesicem bolest byla tak nesnesitelna, ze jsem skoncila na kapackach v nemocnici. Potom mi kamaradka zdravotni sestra doporucila kazde rano pred praci zada namazat necim, co zada prohreje a „aktivuje“. Tak jsem zkusila gel, ktery pouziva maminka na bolave klouby (Perskindol Active gel) a svete div se, bolesti byly mnohem mensi, opravdova uleva. Asi po 14 dnech me to zacalo dokonce motivovat k tomu, abych se zacala trochu hybat. Kazdy vecer jdu na 4 km prochazku a pak si dam par cviku na posileni svalu podel patere. Od te doby, co delam tyto dve veci, se mi bolest vyhyba :-)

Bendolína
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.2.13 00:13

Dobrý den, někdy mám dvakrát do měsíce tupou bolest v bederních místech kolem páteře. Trvá to asi cca 5-10.minut, ale bolestí se nemůžu ani hýbat, začnu se hrozně potit, a stáhne se mi žaludek, po prvé se mi to stalo asi před 2.lety, kdy bolest netrvala tak dlouho! Čím déle tím trpím, tím intenzivnější jsou bolesti! Pomůže mi vždy si lehnout na rovnou zem, a uvolnit se. Problém je, když se mi to stane venku, asi si lehnout třeba v obchodě na zem, není až tak cool nápad :)

Anna spratkpv
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.5.12 11:04
Dotaz

Trápí me uz tři dny bolest břicha a
Ledvin.můžete mi poradit jaky čaj užívat? Od dnešního dne pijí koprivovy čaj?jsem 3 roky po chemoterapii ! Nádor uzlin lymfatické/ mohu koprivovy čaj užívat? Děkuji za odpoved

Vložit nový komentář