Bledost

Barva kůže a sliznic je nápadným a snadno sledovatelným rysem. Typická „zdravá barva“ kůže je určena optimálním poměrem kožního barviva melaninu, přírodních žlutých barviv známých jako karotenoidy (zhusta přijímaných v potravě) a červeného barviva krevního – hemoglobinu. Účast hemoglobinu je dána nejen jeho množstvím v krvi, ale také mírou prokrvení kožních kapilár. Prokrvení může být od narození nižší než u jiných osob a nemusí nutně jít o projev choroby. Barva sliznic je na množství hemoglobinu závislá nepoměrně více, než tomu je u kůže.

Bledá kůže spolu s lepkavým potem, zrychlenou srdeční akcí, zmateností či bezvědomím odpovídá kolapsu nebo šoku, volejte záchrannou službu.

Ze závažných stavů může bledá kůže provázet též horečku při sepsi (stavu, kdy je celé tělo zahlceno produkty nebo částmi těl mikrobů) nebo tzv. hypertenzní krizi (náhlý vzestup krevního tlaku až k extrémně vysokým hodnotám).

Povšechná bledost kůže i sliznic trvající delší dobu může svědčit pro anémii, čili nedostatek červeného krevního barviva (chudokrevnost). Anémie mívá i další příznaky, jako například zrychlený tep, zadýchávání při zátěži, závrať (především při postavení z lehu) nebo často uváděné „hučení v uších.“

Praktický lékař či internista provede odběr krve a bude pátrat po příčinách.
Bledost jednotlivých částí těla (končetin nebo hlavy) může být též způsobena zúžením (stenózou) velkých přívodných tepen.

Dále je jistě třeba vzpomenout různé kožní afekce, jejichž projevem jsou vybledlé skvrny různě po těle. Může jít jak o samotné choroby kůže (prosté poruchy pigmentace, infekce, reakce na chemikálie) nebo jde o přidružené symptomy celkových onemocnění (infekce, méně často autoimunitní choroby a zhoubná bujení – např. Hodgkinova choroba). Poraďte se s praktickým lékařem, který posoudí nutnost dalších odborných vyšetření.

Diskuze o bledosti

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Tinnitus - po ockovani covid dnes v 09:37  H3 8
Po covidu se mi točí hlava včera v 20:30  MartinaIrena 9
Nepřišel výsledek PCR testu včera v 15:06  chacharka 17
Covid v jedné domácnosti dnes v 08:19  Giovanna1 44
Orální sex po covidu 23.1.22 22:09  kavenka 9
Dotaz - partner anti. test pozitiv - může dítě do školy? včera v 18:02  Oli.Lyon 75

Napište prosím svoji zkušenost s: bledost

Váš příspěvek
osmašedesátka
4 příspěvky 20.1.16 14:44
Bledá,ale zdravá.

Ahoj, celý život jsem bledá, vlasy tmavé. Vždycky krev OK, ještěže tak. Zvykla jsem si, že mě nikdo nepomůže, používám slabý make up a také to jde.Ono je to asi lepší, než být rudá, to mají horší potíže. takže buď v klidu, hlavně, že jsi zdravá. Pá :mavam:

Vložit nový komentář